Zawiadomienie dłużnika o przelewie wierzytelności

Pytanie klienta:

""Jakimi negatywnymi skutkami dla dotychczasowego i dla nowego wierzyciela może skutkować niepowiadomienie dłużnika o dokonanej cesji? Gdzie to jest uregulowane? ""

Odpowiedź prawnika:

Umowę przelewu wierzytelności (cesji) regulują art. 509 - 518 k.c. Do ważności umowy nie jest wymagana zgoda dłużnika (art. 509 par. 1 k.c.), a jego niepowiadomienie o przelewie skutkuje tym, iż spełnienie świadczenia do rąk poprzedniego wierzyciela przez dłużnika będzie miało skutek względem nabywcy, chyba że w chwili spełnienia świadczenia dłużnik wiedział o przelewie. Z treści cytowanego przepisu wynika również, iż obowiązek zawiadomienia dłużnika o przelewie spoczywa na zbywcy wierzytelności.

Oznacza to, iż spłacenie wierzytelności przez dłużnika dotychczasowemu wierzycielowi (cedentowi) skuteczne będzie również względem nowego wierzyciela (cesjonariusza), który nie będzie mógł żądać od dłużnika zapłaty, zobowiązanie zostanie bowiem wykonane z chwilą zapłaty poprzedniemu wierzycielowi. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do innych czynności prawnych dokonanych między dłużnikiem a poprzednim wierzycielem (art. 512 k.c.). Chodzi tu o wszelkie czynności prawne, które wywierają wpływ na istnienie, treść, zakres i trwałość długu. Do takich czynności należy zaliczyć przede wszystkim zwolnienie dłużnika z długu, prolongatę terminu spełnienia świadczenia, potrącenie umowne między cedentem a dłużnikiem, rozwiązanie umownego stosunku zobowiązaniowego, odnowienie, zmianę oprocentowania kredytu itp. (tak J. Mojak [w:], K.Pietrzykowski [red.] Kodeks cywilny. Komentarz, Warszawa 2003).