Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa

Pytanie:

"Zawiadomiłem prokuraturę o popełnieniu przestępstwa potwierdzenia nieprawdy funkcjonariuszowi publicznemu jakim jest komornik przez byłą żonę i podałem dowody, które posiadam na ten fakt, jednocześnie występując o takie, których sam nie mogę uzyskać, jak historia moich wpłat alimentacyjnych na konto bankowe byłej żony. Po rozmowie ze mną prokurator skierował sprawę do odpowiednio innej prokuratury, a ta na komendę rejonową policji. W zawiadomieniu z policji ze zdumieniem przeczytałem, że jest prowadzona sprawa niedopełnienia obowiązków służbowych przez komornika sądowego z art. 231 p. 1 KK, a przecież nie o tym zawiadamiałem prokuraturę! Jestem normalny i wiem, że nawet jeżeli komornik czegoś nie dopełnił to i tak nie ma szans na wygranie tej sprawy z racji jego wiadomej służby publicznej. Jak prokuratura coś wykryła wskutek moich zeznań, to niech bada to sobie z urzędu a nie przeinacza moje zawiadomienie. I tak prawdę powiedziawszy, nie obchodzi mnie w tej sprawie komornik i jego działania. Ja miałem na myśli przyczynę działań komorniczych tzn. fakt okłamania komornika i moje zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa nosiło tytuł "o potwierdzeniu nieprawdy funkcjonariuszowi publicznemu jakim jest komornik" o braku moich wpłat alimentacyjnych. Ten kto okłamuje komornika jako funkcjonariusza publicznego według KK prowadzi działania przestępcze. Wystosuję pismo do prokuratury z odpisem do prowadzącego sprawę funkcjonariusza policji. W jaki sposób zawiadomić prokuraturę o niezgodnym z moim zawiadomieniu o przestępstwie prowadzeniu sprawy, proszę o paragraf z Kodeksu Karnego, który mówi o świadomym potwierdzeniu nieprawdy funkcjonariuszowi publicznemu?"

Odpowiedź prawnika: Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa

Działanie Pana byłej małżonki może być kwalifikowane jako przestępstwo opisane w art. 233 par. 6 kodeksu karnego. Zgodnie z jego treścią osoba, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Warunkiem odpowiedzialności jest, aby przyjmujący zeznanie, działając w zakresie swoich uprawnień, uprzedził zeznającego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebrał od niego przyrzeczenie.

Oczywiście jeśli Pana zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa zostało źle zrozumiane można to wyjaśnić. Zgodnie z kodeksem postępowania karnego niezwłocznie (bez uzasadnionej zwłoki) po otrzymaniu zawiadomienia o przestępstwie organ powołany do prowadzenia postępowania przygotowawczego obowiązany jest wydać postanowienie o wszczęciu bądź o odmowie wszczęcia śledztwa. O wszczęciu, odmowie wszczęcia albo o umorzeniu śledztwa zawiadamia się osobę (taka sytuacja zaszła w odniesieniu do Pana, lecz nie odnośnie przestępstwa, o którym Pan zawiadomił), która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, oraz ujawnionego pokrzywdzonego, a o umorzeniu także podejrzanego - z pouczeniem o przysługujących im uprawnieniach.

Pokrzywdzonemu (a nie zawiadamiającej osobie) przysługuje zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa, a stronom (chyba, że jest Pan pokrzywdzonym przestępstwem, to jest Pan stroną) - na postanowienie o jego umorzeniu. Uprawnionym do złożenia zażalenia przysługuje prawo przejrzenia akt. Zażalenie wnosi się do prokuratora nadrzędnego nad prokuratorem, który wydał lub zatwierdził postanowienie. Jeżeli prokurator nadrzędny nie przychyli się do zażalenia, kieruje je do sądu. Pokrzywdzonym jest osoba, której dobro zostało naruszone lub zagrożone.

Niezależnie od tego jeżeli osoba, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie (Pan), nie zostanie w ciągu 6 tygodni powiadomiona o wszczęciu albo odmowie wszczęcia śledztwa, może wnieść zażalenie do prokuratora nadrzędnego albo powołanego do nadzoru nad organem, któremu złożono zawiadomienie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika