e-prawnik.pl Porady prawne

Zawiadomienie wierzycieli o toczącym się postępowaniu upadłościowym

Pytanie:

Czy syndyk masy upadłości ma obowiązek zawiadomić wszystkich wierzycieli o toczącym się postępowaniu upadłościowym?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Zawiadomienie wierzycieli o toczącym się postępowaniu upadłościowym

19.1.2012

Sąd, uwzględniając wniosek o ogłoszenie upadłości, wydaje postanowienie, w którym m.in. wzywa wierzycieli upadłego do zgłoszenia wierzytelności w wyznaczonym terminie nie krótszym niż miesiąc i nie dłuższym niż trzy miesiące (art. 51 ust. 1 pkt 4 prawa upadłościowego i naprawczego). Obowiązki syndyka w zakresie zawiadamia różnych podmiotów o upadłości określa art. 176 prawa upadłościowego i naprawczego. Zgodnie z nim syndyk zawiadamia o upadłości tych wierzycieli, których adresy są znane na podstawie ksiąg upadłego, a także komornika ogólnej właściwości upadłego.

Dodatkowo syndyk zawiadamia o ogłoszeniu upadłości placówki pocztowe oraz banki i instytucje, z którymi upadły zawarł umowę o udostępnienie skrytki sejfowej albo złożył pieniądze lub inne przedmioty. Wzywa również przedsiębiorstwa przewozowe, przedsiębiorstwa spedycyjne i domy składowe, w których znajdują się lub mogą znajdować się towary należące do upadłego lub przesyłki do niego adresowane, o przekazanie syndykowi przesyłek lub towarów oraz aby nie wykonywały poleceń kierowanych do nich przez upadłego.

Zawiadomienie wierzycieli o toczącym się postępowaniu upadłościowym może nastąpić w dowolnej formie, a zatem niekoniecznie musi zostać wysłane pismo. Należy pamiętać o tym, że obowiązek syndyka w tym zakresie dotyczy tylko tych wierzycieli, których adresy da się ustalić na podstawie dokumentacji przedsiębiorstwa upadłego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ