Zawieszenie działalności gospodarczej a pracownicy

Pytanie:

"Nie z własnej winy popadłem w długi. Wierzyciele mając tytuł wykonawczy złożyli wniosek do komornika o przeprowadzenie egzekucji - zajęcia mienia, czego komornik dokonał, odbierając mi kasę fiskalną. Nie posiadam majątku, który mógłby służyć zaspokojeniu roszczeń wierzycieli. Prowadzę natomiast działalność gospodarczą, której celem jest osiągnięcie przychodów - zysków przeznaczonych na spłatę długów. Komornik zajmując \"kasę fiskalną\" uniemożliwił moją działalność, a tym samym możliwość wypracowania zysków przeznaczonych dla zaspokojenia wierzycieli. Uniemożliwił też rozliczenie się z Urzędem Skarbowym (raport fiskalny miesięczny - deklaracja VAT). Bez kasy fiskalnej nie mogę prowadzić działalności gospodarczej; czy zatem powinna zostać zawieszona? Co z zatrudnionymi pracownikami? Przymusowy urlop bezpłatny? Złożyłem skargę na czynność komornika ... bo termin mnie goni (może nienależycie uzasadnioną) Jeżeli sąd uzna zasadność skargi, do kogo mam skierować roszczenia? (straty wynikłe z przestoju, zysku który mogłem (chciałem) osiągnąć i przeznaczyć na spłatę długu)"

Odpowiedź prawnika: Zawieszenie działalności gospodarczej a pracownicy

Kwestia, co począć z zatrudnianymi pracownikami w obliczu możliwości zawieszenia/zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej, nie daje się w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości rozstrzygnąć. Pomysł przymusowego urlopu bezpłatnego dla pracowników jest niestety chybiony i tym samym nie może znaleźć zastosowania. System prawa nie dopuszcza bowiem, by w sposób przymusowy wysłać pracownika na urlop, a tym bardziej na urlop bezpłatny. W świetle obowiązujących przepisów prawnych, to do pracownika należy decyzja, czy skorzystać z możliwości urlopu bezpłatnego. By tak się stało musi on wystąpić z wnioskiem do pracodawcy; ten ostatni może wyrazić zgodę na urlop bezpłatny pracownika albo takiej zgody nie wyrazić. Niemniej pracodawca nie może być podmiotem, od którego pochodzi inicjatywa skorzystania z urlopu – jest to suwerenna i indywidualna decyzja pracownika. A skoro tak, to w obliczu potencjalnego zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej, może warto rozważyć możliwość rozwiązania stosunku pracy z pracownikami. Jednak pamiętać należy, iż to wiązać się będzie z poniesieniem pewnych kosztów. W przypadku złożenia skargi na czynności komornika ważne jest, by zachować ustawowy siedmiodniowy termin do dokonania tej czynności. Jednakże wniesienie skargi nie jest równoznaczne z dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych. Dlatego w celu uzyskania odszkodowania należy wytoczyć kolejne powództwo, tym razem właśnie o naprawienie szkody. Do naprawienia szkody zobowiązany jest komornik; ale z faktu, iż jest funkcjonariuszem publicznym, wynika również współodpowiedzialność solidarna Skarbu Państwa. W praktyce solidarna odpowiedzialność obu dłużników oznacza, iż roszczenie odszkodowawcze można kierować w całości przeciwko Skarbowi Państwa i łącznie w całości przeciwko komornikowi, można w części przeciwko każdemu z nich, a także nawet tylko przeciwko jednemu. Ze względów pragmatycznych najlepiej skierować roszczenie w całości łącznie przeciwko obu dłużnikom, gdyż daje to największe szanse na uzyskanie żądanego zaspokojenia pieniężnego. Czego można się domagać? Otóż na wysokość szkody składają się nie tylko straty, które poszkodowany faktycznie poniósł, ale także korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono (a zatem także wynikła z przestoju w pracy przedsiębiorstwa).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika