Zawodowy wojskowy a działalność gospodarcza

Pytanie:

"Jestem zawodowym żołnierzem, w służbie czynnej. Chcę założyć działalność gospodarczą. Wojsko nie odprowadza ZUS - u, gdyż emeryturę będę miał z wojskowego biura emerytalnego. Czy będę zwolniony ze składki ZUS? "

Odpowiedź prawnika: Zawodowy wojskowy a działalność gospodarcza

Zgodnie z art. 9 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych żołnierz zawodowy (jest on zdefiniowany na gruncie tej ustawy jako osoba pozostająca w stosunku służby), spełniający jednocześnie warunki do podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułów, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, 4-6 i 10, mogą być dobrowolnie objęte tymi ubezpieczeniami na swój wniosek. Dotyczy to następujących osób:

  • wykonujących pracę nakładczą;
  • wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osób z nimi współpracujących;
  • prowadzących pozarolniczą działalność oraz osób z nimi współpracujących;
  • posłów i senatorów pobierających uposażenie oraz posłów do Parlamentu Europejskiego wybranych w Rzeczypospolitej Polskiej;
  • duchownych. 

Nie jest Pan więc objęty obowiązkowym tytułem ubezpieczenia społecznego i nie musi płacić składek.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika