Zbycie mieszkania zakupionego z bonifikatą
Pytanie:
"Teść kupił trzy lata temu budynek od P.P. Lasy Państwowe z maksymalną bonifikatą 95%. Obecnie zamierza mojej żonie, z którą mamy małżeńską wspólnotę majątkową darować lub w umowie dożywocia przekazać ten budynek. Chcemy tak uczynić, gdyż teść ma jeszcze umowę najmu gminnego mieszkania komunalnego i chce go wykupić także z bonifikatą oraz, aby uregulować sprawy majątkowe celem remontu domu. Czy teść będzie musiał zwrócić bonifikatę i czy będzie mógł nabyć z bonifikatą gminne mieszkanie, na które ma bezterminową umowę najmu? Kiedy poniesiemy najmniejsze koszty nabycia tego domu?"
Odpowiedź prawnika: Zbycie mieszkania zakupionego z bonifikatą
Zgodnie z art. 68 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami jeżeli nabywca nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny zbył ją przed upływem 5 lat, licząc od dnia jej nabycia, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Zwrot następuje jednak na żądanie właściwego organu. Regulacji o zwrocie bonifikaty nie stosuje się w przypadku zbycia:
-
na rzecz osoby bliskiej;
-
pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego;
-
pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego i Skarbem Państwa.
Zatem zbycie na rzecz córki przez ojca w formie darowizny czy umowy dożywocia nie będzie rodziło obowiązku zwrotu uzyskanej bonifikaty. W przypadku zbywania nieruchomości osobom fizycznym pierwszeństwo w ich nabyciu, przysługuje między innymi osobie, która jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony. Osoba taka może skorzystać z bonifikaty jeśli oczywiście jest do niej uprawniona i zostanie jej ona udzielona.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?