Zbycie udziałów w spółce a majątek wspólnoty

Pytanie:

"Jestem udziałowcem spółki z o.o. Założyłam ją w 1990 r. na minimalny wtedy kapitał zakładowy (o ile pamiętam 1.000.000 starych złotych). Potem został podniesiony do wymaganych obecnie 50.000 zł. Chcę obecnie sprzedać moje udziały. Jestem mężatką, mamy wspólność majątkową. Spółkę założyłam w trakcie trwania małżeństwa. Mąż sprzeciwia się tej sprzedaży, gdyż uważa, że cena jest za niska. Czy potrzebna jest do zbycia udziałów w spółce z o.o. - dla ważności transakcji - zgoda mojego męża? "

Odpowiedź prawnika: Zbycie udziałów w spółce a majątek wspólnoty

Odpowiedź na przedstawione pytanie zależy przede wszystkim od tego, za jakie Å›rodki zostaÅ‚ pokryty kapitaÅ‚ zakÅ‚adowy. JeÅ›li za Å›rodki pochodzÄ…ce z Pani osobistego majÄ…tku, np. z majÄ…tku jaki posiadaÅ‚a Pani przed zawarciem małżeÅ„stwa, ze spadku, z darowizny,  to udziaÅ‚ należy wyÅ‚Ä…cznie do Pani.

Zakładając jednak, że udział został objęty w spółce został objęty a środki pochodzące z majątku wspólnego, to zgodnie z przyjętym obecnie poglądem, w wypadku nabycia przez małżonka ze środków pochodzących z majątku wspólnego, w drodze czynności prawnej, udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólnikiem staje się tylko małżonek uczestniczący w tej czynności (tak orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 20 maja 1999 r., sygn. I CKN 1146/97). W uzasadnieniu do tego orzeczenia SN wyraźnie potwierdził, iż udział nabyty za środki z majątku wspólnego wchodzi do tego majątku.

Zgodnie z art. 37 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania:

  1.  czynnoÅ›ci prawnej prowadzÄ…cej do zbycia, obciążenia, odpÅ‚atnego nabycia nieruchomoÅ›ci lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzÄ…cej do oddania nieruchomoÅ›ci do używania lub pobierania z niej pożytków, 
  2.  czynnoÅ›ci prawnej prowadzÄ…cej do zbycia, obciążenia, odpÅ‚atnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest budynek lub lokal, 
  3.  czynnoÅ›ci prawnej prowadzÄ…cej do zbycia, obciążenia, odpÅ‚atnego nabycia i wydzierżawienia gospodarstwa rolnego lub przedsiÄ™biorstwa, 
  4.  darowizny z majÄ…tku wspólnego, z wyjÄ…tkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjÄ™tych. 

Jak widać z powyższego zgoda Pani małżonka nie jest potrzebna w razie zbycia udziaÅ‚u w spółce. Należy jednak pamiÄ™tać, że choć zgoda męża nie jest potrzebna, to może on sprzeciwić siÄ™ sprzedaży udziaÅ‚u. Zgodnie z art. 36 [1] kro małżonek może sprzeciwić siÄ™ czynnoÅ›ci zarzÄ…du majÄ…tkiem wspólnym zamierzonej przez drugiego małżonka, z wyjÄ…tkiem czynnoÅ›ci w bieżących sprawach życia codziennego lub zmierzajÄ…cej do zaspokojenia zwykÅ‚ych potrzeb rodziny albo podejmowanej w ramach dziaÅ‚alnoÅ›ci zarobkowej. Sprzeciw jest skuteczny wobec osoby trzeciej, jeżeli mogÅ‚a siÄ™ z nim zapoznać przed dokonaniem czynnoÅ›ci prawnej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika