Zbyt długie przerwy na palenie tytoniu w pracy
Pytanie:
"Niektórzy pracownicy często urządzają sobie przerwy w pracy na palenie tytoniu poza budynkiem biurowym, na zewnątrz, ponieważ ze względu na małą powierzchnię tego budynku nie ma możliwości wydzielenia odrębnego odpowiedniego pomieszczenia na palarnię. U palących pracowników suma czasu spędzonego na paleniu papierosów wynosi do 20% czasu pracy w dniu pracy. Jakie sankcje może zastosować pracodawca wobec takich pracowników - palaczy tytoniu w czasie dnia pracy? Czy może obniżyć pracownikowi wynagrodzenie za czas wykorzystany na palenie tytoniu?"
Odpowiedź prawnika: Zbyt długie przerwy na palenie tytoniu w pracy
Pracownikom w pewnych sytuacjach przysługuje prawo do przerwy, ale tylko w określonym wymiarze. O przerwie oraz o możliwych do zastosowania przez pracodawcę sankcjach można przeczytać w odpowiedzi Przerwy na papierosa w czasie pracy.
Stosownie do art. 80 kodeksu pracy wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (np. przestój, usprawiedliwiona nieobecność w pracy). Jeśli pracownik nie wykonywał umówionej pracy, to pracodawca może odmówić spełnienia świadczenia wzajemnego, czyli wypłaty wynagrodzenia.
W praktyce jednak - w opisanej sytuacji - zastosowanie powyższej zasady może rodzić problemy, np. z określeniem, w jakiej części wynagrodzenie należałoby obniżyć (i jak udowodnić w razie sporu sądowego, iż pracownik rzeczywiście przez taki właśnie okres nie wykonywał pracy). Dlatego wydaje się, że pracodawca powinien przede wszystkim stosować kary porządkowe.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?