Zdolność sądowa wspólników spółki cywilnej
Pytanie:
"Pytanie dotyczy spółki cywilnej. Czy kierując sprawę na drogę postępowania sądowego w trybie upominawczym należy pozwać wszystkich wspólników, czy ewentualnie można wybrać jednego z nich, czy może to być wspólnik, który nie podpisał umowy, z której wynika roszczenie? "
Odpowiedź prawnika: Zdolność sądowa wspólników spółki cywilnej
Przepisy dotyczące umowy spółki cywilnej stanowią, że za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiedzialni są solidarnie (art. 864 Kodeksu cywilnego). Solidarność wspólników polega na tym, że wierzyciel spółki może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich wspólników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, przy czym zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek ze wspólników zwalnia pozostałych. Każdy wspólnik odpowiada za całość zobowiązań spółki do pełnej wysokości, całym swoim majątkiem, a więc także swoim majątkiem osobistym, odrębnym od majątku spółki. Należy jednak zaznaczyć, że wspólnik nie odpowiada majątkiem osobistym za zobowiązania spółki, jeżeli ich źródłem są zdarzenia z okresu, w którym nie był wspólnikiem. Przez zobowiązania spółki, za które odpowiada wszelkie zobowiązania powstałe w czasie trwania spółki w związku z działaniami podejmowanymi dla osiągnięcia przez nią określonego w umowie celu gospodarczego (np. zobowiązania spółki z tytułu zawartej przez wspólników umowy). Tak więc wnosząc pozew w postępowaniu upominawczym może Pani skierować go przeciwko jednemu ze wspólników bądź też przeciwko wszystkim wspólnikom spółki cywilnej. Może Pani również skierować pozew przeciwko wspólnikowi, który nie zawierał umowy rodzącej zobowiązania spółki, jednakże nie będzie on odpowiadał swoim majątkiem osobistym, jeżeli w czasie, w którym była zawierana umowa nie był jeszcze wspólnikiem.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?