Zgłoszenie do ZUS zmiany nazwiska

Pytanie:

"Pracownica wyszła za mąż i przyjęła nazwisko męża. Wystąpiła o urlop okolicznościowy 2 dni. Kiedy w ZUS należy złożyć ZIUA z chwilą dostarczenia pracownicy odpisu aktu ślubu, czy dostarczenia aktualnego dowodu osobistego?"

Odpowiedź prawnika: Zgłoszenie do ZUS zmiany nazwiska

Formularz ZUS ZIUA wypełnia się w przypadku, gdy uległy zmianie dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej, a więc również wtedy, gdy nastąpiła zmiana nazwiska. Zmianę tą należy zgłosić do ZUS-u w ogólnym terminie 7 dni od dnia zaistnienia tej zamiany – a więc od dnia zmiany nazwiska. Zmiana nazwiska następuje zaś z dniem ślubu. Zatem, termin zgłoszenia zmiany nazwiska, w myśl przepisów ubezpieczeniowych nie biegnie od daty doręczenia przez pracownika aktu małżeństwa, czy też nowego dowodu osobistego, lecz od dnia ślubu. W praktyce zdarza się, że pracodawca składa takie zgłoszenia po tym terminie, ze względu na późniejsze powiadomienie go o tym fakcie przez pracownika.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika