Zgoda na prowadzenie działalności konkurencyjnej wobec spółki jawnej
Pytanie:
"Czy wspólnicy mogą wyrazić zgodę na podjęcie działalności konkurencyjnej wobec spółki przez innego wspólnika?"
Odpowiedź prawnika: Zgoda na prowadzenie działalności konkurencyjnej wobec spółki jawnej
Jak wynika z przepisu art. 56 kodeksu spółek handlowych, do podjęcia działalności konkurencyjnej przez jednego ze wspólników wymagane jest udzielenie zgody przez pozostałych wspólników. W doktrynie rozstrzygnięta została kwestia wyrażenia zgody po podjęciu przez wspólnika działalności konkurencyjnej. Wojciech Pyzioł wskazuje, że: „Jak się wydaje, zgoda (wyraźna lub dorozumiana) na zajęcie się przez wspólnika interesami konkurencyjnymi nie może być udzielona ex post, tzn. gdy wspólnik podjął już takie interesy, nie powiadamiając o tym pozostałych wspólników. W takim przypadku już powstają roszczenia pozostałych wspólników przewidziane w art. 57 (których, rzecz jasna, wspólnicy nie muszą dochodzić). Za takim rozwiązaniem przemawia treść art. 57 § 2. Po podjęciu przez wspólnika interesów konkurencyjnych wspólnicy mogą wprawdzie wyrazić zgodę na ich kontynuowanie, ale jedynie ze skutkiem na przyszłość (tzn. że taka zgoda nie legalizuje działań wspólnika dokonanych przed jej uzyskaniem).”.
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
Masz inne pytanie do prawnika?
Komentarze
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?