Zgoda na sprzedaż alkoholu w lokalu wspólnoty

Pytanie:

"Posiadam lokal handlowy, który jest częścią kamienicy. Aby uzyskać koncesję na sprzedaż win w sklepie mieszczącym się w lokalu potrzebna jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej w/w kamienicy. W kamienicy znajduje się 9 wyodrębnionych lokali tworzących wspólnotę mieszkaniową. Wszyscy lokatorzy wyrazili zgodę, oprócz jednej osoby, która nie przebywa ostatnio w swoim lokalu mieszkalnym tylko zamieszkuje u rodziny w mieście położonym kilkadziesiąt kilometrów dalej. Ponieważ nikt nie zna jej dokładnego adresu, pod którym przebywa aktualnie mam problem z uzyskaniem zgody od niej. Czy w w/w sytuacji istnieje możliwość pominięcia tej osoby w całej procedurze i czy istnieje możliwość skutecznego starania się o taką koncesje pomimo braku zgody jednej osoby ze wspólnoty mieszkaniowej?"

Odpowiedź prawnika: Zgoda na sprzedaż alkoholu w lokalu wspólnoty

Zgodnie z art. 18 o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. Do wniosku o wydanie takiego zezwolenia należy załączyć m. in. pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. W przypadku, gdy mamy do czynienia ze wspólnotą mieszkaniową, naszym zdaniem należy uzyskać zgodę zarządcy wspólnoty.

Zgodnie bowiem z art. 20 ustawy o własności lokali, jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami nie wyodrębnionymi, jest więcej niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona. Zamiast tego właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej.  Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali. Jeżeli czynność przekracza zakres zwykłego zarządu, to potrzebna jest zgoda w postaci uchwały właścicieli lokali. Uchwała jest podejmowana większością głosów, a nie jednomyślnie. Tak wiec nawet jeśli uznać, że udzielenie zgody na sprzedaż alkoholu w przedmiotowym lokalu przekracza zakres zwykłego zarządu, to nie jest potrzebna zgoda wszystkich właścicieli.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • dziska 2011-12-16 12:21:04

    mam ten sam problem,tyle z w moim budynku są dwa lokale gminne i jeden własnościowy,wiec jest to jednoosobowa wspolnota zarządzająca sie sama i niestety własciciel nie wyraza zgody,co moge zrobic?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika