Zgoda na udzielenie urlopu bezpłatnego

Pytanie:

"Jestem lekarzem zatrudnionym w oddziale szpitalnym od 4 lat (umowa o pracę na czas nieokreślony). Czy dyrektor szpitala może mi odmówić podpisania zgody na urlop bezpłatny na okres 3 m-cy jeśli zgodę te wyraził ordynator oddziału, zapewniając na piśmie, ze oddział w tym czasie będzie zabezpieczony przez pozostałych asystentów? Ile czasu przed rozpoczęciem urlopu bezpłatnego powinienem złożyć podanie o zgodę na w/w urlop."

Odpowiedź prawnika: Zgoda na udzielenie urlopu bezpłatnego

Wniosek pracownika o udzielenie mu urlopu bezpłatnego nie ma charakteru wiążącego - ustawodawca mówi bowiem, ze pracodawca może przyjąć taki wniosek, co nie oznacza, ze jest do tego obowiązany. Decyzja o uwzględnieniu lub odrzuceniu wniosku należy do pracodawcy, który powinien brać pod uwagę potrzeby prawidłowej organizacji pracy oraz doniosłość ewentualnego uzasadnienia. Decyzja ta należy zatem do swobodnego uznania pracodawcy. Uprawniony jest zatem także do decyzji odmownej, która nie będzie podlegała ocenie organów kontrolujących przestrzeganie przepisów prawa pracy, w tym zwłaszcza rozpatrujących spory ze stosunku pracy. Istnieją pewne wyjątki od takiej swobodnej decyzji bowiem wyjątki dotyczące pracownika młodocianego (urlopu w okresie ferii); pracownika występującego o urlop wychowawczy; pracownika pełniącego z wyboru funkcje w związkach zawodowych, gdy o urlop bezpłatny wystąpi organizacja związkowa; pracownika, któremu urlop bezpłatny potrzebny jest na wykonywanie mandatu posła, bądź senatora; pracownika zatrudnionego w służbie dyplomatyczno-konsularnej; a także w okresie trwania dziennych studiów doktoranckich. Jeżeli nie dotyczy Pana żaden z tych wyjątków, to decyzja o udzieleniu Panu urlopu bezpłatnego pozostaje w gestii pracodawcy. Co do samego wniosku, to nie musi on zawierać uzasadnienia (przynajmniej teoretycznie), powinien natomiast wskazać czas trwania urlopu. Termin złożenia wniosku nie jest ściśle określony, natomiast pracownik powinien brać pod uwagę potrzeby prawidłowej organizacji pracy przez pracodawcę. Odrębną kwestią przedstawioną w pytaniu jest to czy reprezentantem pracodawcy uprawnionym do wyrażania zgody na urlop bezpłatny może być ordynator oddziału. To jednak zależy od wewnętrznych zasad organizacyjnych szpitala i od uprawnień przyznanych ordynatorowi. Jeśli w ich zakresie jest również samodzielne podejmowanie decyzji co do urlopów pracowniczych to wyrażenie takiej zgody i zakomunikowanie jej pracownikowi byłoby wiążące dla obu stron. Jej późniejsza zmiana przez dyrektora szpitala byłaby bezskuteczna.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika