Zgoda na zagraniczny wyjazd dziecka

Pytanie:

"Ojciec mojego dziecka nie chciał oddać paszportu. W związku z tym wystąpiłam do sądu, który zezwolił na wyjazd dziecka oraz nakazał przekazanie mi paszportu. Niestety ojciec dziecka wynajął prawników i złożył apelację, która została przyjęta. Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok pozwalający na wyjazd dziecka ale tylko w celach turystycznych i nie dłużej niż na 3 miesiące oraz podtrzymał wyrok nakazujący wydanie mi paszportu. Sprawa ciągnęła się bardzo długo i w chwili obecnej chciałabym wyjechać do Budapesztu do pracy (mieszka tam i pracuje mój mąż) na co najmniej 1 rok albo i kilka lat i oczywiście chcę zabrać dziecko. Moje pytanie - w jaki sposób w takiej sytuacji mogę uzyskać zgodę sądu na ten wyjazd? Czy wystarczyłaby zgoda ojca dziecka na piśmie?"

Odpowiedź prawnika: Zgoda na zagraniczny wyjazd dziecka

Wyrok dotyczący wyjazdu dziecka wydany został przez sąd apelacyjny. W związku z tym jedną z dróg podważenia tego wyroku byłaby kasacja, która w danej sprawie jest dopuszczalna. Ponadto, w kodeksie postepowania cywilnego istnieje przepis art. 577, zgodnie z którym sąd opiekunczy może zmienić swe postanowienie nawwet prawomocne, jeżeli wymaga tego dobro osoby, której postępowanie dotyczy. Zmiana orzeczenia mogłaby nastąpić, gdyby przekonała Pani sąd, iż tak długi wyjazd dziecka będzie dla niego korzystny (np. pozytywne bedzie to, że dziecko bedzie przebywało razem z Panią i z Pani mężem, a więc w pełnej rodzinie, negatywne natomiast to, że dziecko bedzie daleko od ojca oraz w innym kraju). W związku z tym, bardzo pomocne w analizowanej sprawie byłoby wyrażenie przez ojca dziecka zgody na wyjazd, gdyż w pytaniu wspomniała Pani o takiej mozliwości. Jeżeli nie skorzysta Pani z tych dróg odwoławczych i wyjedzie Pani z dzieckiem za granice i pozostanie tam dłużej, niż wynika to z orzeczenia sądu, może się Pani narazić na wytoczenie przez ojca dziecka procesu o odebranie lub ograniczenie Pani władzy rodzicielskiej nad dzieckiem.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • moniaa1994 2019-08-07 22:52:01

    Ojciec dziecka nie zgadza sie na wyjazd dziecka za granice na wakacje. chcemy pojechac w odwiedziny do mojego narzeczonego co ja mam w takiej sytuacji robic on to robi po zlosci poniewaz nie wycofalam sie z funduszu alimentacyjnego i komornika na prosbe jego matki z tego powodu on nie chce podpisac zgody. jak rozwiazac ten problem? czy jak pojde do sadu uzyskam takie pozwolenie na kazdorazowy wyjazd za granice z dzieckiem na maximum 2 tygodnie lub tydzien przynajmniej 3 razy w roku?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika