Zgoda wspólników na zaciągnięcie zobowiązania

Pytanie:

"Bardzo proszę o wyjaśnienie mi art. 230 Kodeksu Spółek Handlowych. Kapitał naszej firmy wynosi 52 000zł (w 2001r. wynosił tylko 100zł). Pewna firma zakupiła od nas towar na ponad 8 tys. zł w 2001r. (niespłacone wierzytelności na koniec 2001r. wynosiły ponad 2 tys.) i na ponad 15 tys. w 2002r. Na dzień dzisiejszy nie mają wobec nas żadnych zobowiązań. Czy zrobilismy coś niezgodnego z prawem? Dlaczego wymagają od nas złożenia oświadczenia że wszystkie transakcje były przeprowadzone zgodnie z art. 230 k.s.h. ?"

Odpowiedź prawnika: Zgoda wspólników na zaciągnięcie zobowiązania

Celem art. 230 ksh jest ochrona kapitału i płynności finansowej spółki z o.o. Przepis ten uzależnia zaciągnięcie zobowiązania lub rozporządzenie prawem o wartości przekraczającej dwukrotność kapitału zakładowego spółki od zgody zgromadzenia wspólników, chyba że w umowie spółki zastrzeżono inaczej. Jeżeli brak było uchwały wspólników, na mocy at. 17 par. 1 k.s.h., rozporządzenie takie lub zaciągnięcie zobowiązania było nieważne. Możliwym jest, że domaganie się od kontrahenta oświadczenia o zgodności transakcji z art. 230 k.s.h. ma na celu wykazanie nieważności tych czynności. Jednakże w celu oceny, czy czynności te były nieważne należy porównać wysokość kapitału zakładowego spółki z momentu zaciągania zobowiązań z wysokością zaciągniętych zobowiązań. Jeżeli z takiego porównania wyniknie nieważność tych czynności, taki zarzut może być podnoszony przez kontrahenta. W celu uniknięcia takich sytuacji należało w umowie spółki umieścić odpowiedni zapis wyłączający lub modyfikujący działanie art. 230 ksh. 

Z dniem 15.01.2004 r. przepis art. 230 został zmieniony w ten sposób, że wyłączono zastosowanie art. 17 ksh, co oznacza, że czynność dokonana wbrew postanowieniom art. 230 nie jest nieważna, a takie postępowanie uzasadnia jedynie sankcje wewnątrzkorporacyjne wobec członków zarządu, którzy zawarli umowę bez wymaganej zgody.




Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika