Zgoda wspólnoty a sprzedaż alkoholu w restauracji

Pytanie:

"Właściciel lokalu usługowego wynajął ten lokal na restaurację. Chce wystąpić do urzędu dzielnicy o wydanie koncesji na sprzedaż alkoholu. Zarząd wspólnoty twierdzi że przed wystąpieniem o koncesje na alkohol musi on uzyskać zgodę wspólnoty. Tymczasem wyczytaliśmy w portalu informacyjnym wspólnot mieszkaniowych, że w podobnej sprawie Sąd Okręgowy uznał, że uzyskanie koncesji na sprzedaż alkoholu nie wymaga zgody wspólnoty mieszkaniowej wyrok ten podtrzymał też Sąd Apelacyjny /sygn. akt VI A Ca 495/06/. Jaka jest podstawa prawna tego wyroku? Co należy odpowiedzieć wspólnocie, Jak należy bronić się w Urzędzie, który twierdzi, że taka zgoda musi być?"

Odpowiedź prawnika: Zgoda wspólnoty a sprzedaż alkoholu w restauracji

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i zapobieganiu alkoholizmowi sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu (np. restauracja) lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. Wniosek o wydanie zezwolenia zawiera:

  1. oznaczenie rodzaju zezwolenia, 

  2. oznaczenie przedsiębiorcy, jego siedzibę i adres, w przypadku ustanowienia pełnomocników ich imiona, nazwiska i adres zamieszkania, 

  3. numer w rejestrze przedsiębiorców lub ewidencji działalności gospodarczej, 

  4. przedmiot działalności gospodarczej, 

  5. adres punktu sprzedaży, 

  6. adres punktu składowania napojów alkoholowych (magazynu dystrybucyjnego). 

Na podstawie art. 18 ust. 6 ww. ustawy do wniosku o wydanie zezwolenia należy dołączyć następujące dokumenty:

  1. zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub odpis z rejestru przedsiębiorców, 

  2. dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu stanowiącego punkt sprzedaży napojów alkoholowych, 

  3. pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym

  4. decyzję właściwego państwowego inspektora sanitarnego o zatwierdzeniu zakładu, o której mowa w art. 65 ust. 1 ptk. 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. Nr 171, poz. 1225).

Tym samym należy stwierdzić, że jeśli restauracja ma być zorganizowana w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody zarządcy tego budynku lub administratora.

Powołane przez Państwa orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Warszawie (sygn. akt VI ACa 495/2006, publ. Rzeczpospolita 2006/274 str. C2 ) nie odnosi się do kwestii zgody członków wspólnoty na zlokalizowanie w budynku punktu prowadzącego sprzedaż alkoholu, lecz jedynie zgody na wynajęcie. Zgodnie z tezą powołanego orzeczenia kto chce wynająć swój lokal, np. na restaurację, nie musi mieć zgody innych członków wspólnoty mieszkaniowej. Trzeba bowiem odróżnić sytuację samego wynajęcia lokalu od konieczności uzyskania zezwolenia organu administracji na sprzedaż w tym lokalu napojów alkoholowych. Samo wynajęcie lokalu w budynku mieszkaniowym wielorodzinnym np. na restaurację, nie wymaga zgody członków wspólnoty (i do tej kwestii odnosi się powołane orzeczenie). Gdyby jednak w tym lokalu najemca chciał prowadzić restaurację w której podawane byłyby napoje alkoholowe wówczas, zgodnie z powołanymi powyżej przepisami ustawy, konieczna byłaby zgoda zarządcy lub administratora.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika