Zgodny wniosek o orzeczenie rozwodu

Pytanie:

"Biorę rozwód z mężem za porozumieniem stron. Czy zatem mam w pozwie wymienić powoda i pozwanego? "

Odpowiedź prawnika: Zgodny wniosek o orzeczenie rozwodu

Tak. Jeśli chce się Pani rozwieść proszę złożyć do sądu pozew, w którym Pani będzie figurować jako powódka, a Pani mąż jako pozwany. Jednocześnie proszę zaznaczyć, że mąż zgadza się na rozwód. Należy jednak pamiętać, ze nie wystarczy porozumienie stron co do rozwodu, aby został on orzeczony. W Polsce sąd nie ma obowiązku orzekania rozwodu, nawet, jeżeli małżonkowie zgodnie tego żądają. Zaistniałe okoliczności (np. cudzołóstwo) są tylko okolicznościami badanymi przez sąd, który ma stwierdzić, czy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Główną przesłanką dopuszczalności rozwodu jest zatem wystąpienie zupełnego i trwałego rozkładu pożycia pomiędzy małżonkami. Jeżeli ta przesłanka nie jest spełniona - sąd nie może orzec rozwodu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika