Zlecanie kupna akcji a kod PKD

Pytanie klienta:

""Spółka komandytowa prowadząca pełną księgowość, której głównym przedmiotem działalności są usługi informatyczne, posiada rachunek maklerski w jednym z banków. Rachunek ten został założony, aby spółka mogła inwestować i pomnażać swoje zyski z działalności. Za pomocą rachunku spółka kupuje i sprzedaje akcje spółek giełdowych. Zarówno od transakcji kupna jak i sprzedaży akcji bank pobiera prowizję oraz miesięczne koszty prowadzenia rachunku. Czy spółka chcąc kupować i sprzedawać akcje spółek giełdowych przy pomocy rachunku maklerskiego powinna mieć zarejestrowany odpowiedni numer PKD? ""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z art. 40 pkt 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym w dziale 3 rejestru przedsiębiorców zamieszcza się dane dotyczące przedmiotu działalności spółki według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Działalność maklerska związana z rynkiem papierów wartościowych i towarów giełdowych została sklasyfikowana kodem 66.12.Z. Ten kod dotyczy jednak bezpośrednich pośredników, jakimi są biura maklerskie. Poza zakresem tego pojęcia znajduje się natomiast składanie dyspozycji dotyczących kupna bądź sprzedaży akcji. Tym samym, nie jest możliwe oznaczenie działalności spółki tym kodem. Dodać ponadto należy, iż nie można definiować przedmiotu działalności spółki jako wszystkich czynności, które ona dokonuje. Przyjęcie odmiennego założenia, musiało by prowadzić do kuriozum. Z tych przyczyn, absurdalny by był wniosek, nakazujący traktować składanie przez spółkę dyspozycji środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym, jako działalność bankową.

W związku z powyższym, składanie przez spółkę zleceń kupna bądź sprzedaży akcji za pośrednictwem biura maklerskiego, nie stanowi przedmiotu działalności tej spółki i nie wymaga ujawnienia w KRS.