Zmiana miejsca zamieszkania na pobyt stały a wymeldowanie

Pytanie:

"Moja córka wyprowadza się za granicę na stałe. Czy w związku z tym muszę ją wymeldować z dotychczasowego mieszkania, którego jestem właścicielką? Jeśli tak to w jaki sposób tego dokonać? "

Odpowiedź prawnika: Zmiana miejsca zamieszkania na pobyt stały a wymeldowanie

W zaistniałej sytuacji córka ma obowiązek wymeldowania się z lokalu. Nie ma natomiast obowiązku zameldowania się do innego lokalu, albowiem obowiązek meldunkowy określony w ustawie jest obowiązana wykonywać jedynie osoba przebywająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych w wypadku niewykonania obowiązku wymeldowania organ gminy powinien dokonać wymeldowania z urzędu. Zgodnie z art. 29 ust. 2 ustawy Pani, jako uprawniona do lokalu ma obowiązek zawiadomić organ gminy o niezamieszkiwaniu córki w lokalu. W związku z tym złożenie odpowiedniego zawiadomienia w wydziale meldunkowym Urzędu Miasta/Gminy powinno spowodować wymeldowanie córki z urzędu przez organ gminy.
Zawiadomienie powinno być dokonane niezwłocznie po upływie 3 miesięcy od opuszczenia lokalu przez córkę.

Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika