Zmiana postanowień dowodowych przez sąd

Pytanie:

"W trakcie procesu przeciwko bankowi sąd na mój wniosek wydał postanowienie o przeprowadzeniu dowodu z opinii biegłego sądowego z zakresu księgowości i finansów i nakazał mi wpłacić kwotę zaliczki w wysokości 3000 zł. Kwotę tę wpłaciłem w zakreślonym terminie. Mimo to sąd nie przeprowadził dowodu z opinii biegłego. Następnie zapadł wyrok, w którym sąd oddalił moje powództwo. W uzasadnieniu sąd pominął zupełnie fakt wpłacenia przeze mnie zaliczki na poczet dowodu z opinii biegłego. W apelacji, którą złożyłem na zaskarżony wyrok, podniosłem między innym zarzut, iż sąd nie przeprowadził w/w dowodu, ani też nie odniósł się do wpłaconej zaliczki. Sąd pierwszej instancji nie zwrócił mi owej zaliczki. Czy zarzut, iż sąd pierwszej instancji nie wydał postanowienia o zwrocie wpłaconej zaliczki oraz brak postanowienia o cofnięciu dowodu z opinii biegłego jest wystarczający do tego, by sąd drugiej instancji uchylił wyrok sądu pierwszej instancji i zwrócił sprawę sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana postanowień dowodowych przez sąd

Wg kodeksu postępowania cywilnego sąd nie jest związany swym postanowieniem dowodowym i może je stosownie do okoliczności uchylić lub zmieniać nawet na posiedzeniu niejawnym. Jest to wyraźnie zapisane w kodeksie (art. 240 kpc). Oznacza to, iż sąd nie musi przeprowadzać dowodu nawet jeżeli wcześniej wydał postanowienie o jego przeprowadzeniu. Ponieważ sąd nie jest związany swym postanowieniem dowodowym, nie musi także wydawać kolejnego postanowienia o cofnięciu dowodu. Nie jest to żadne uchybienie. Sąd drugiej instancji nie może uchylić wyroku sądu pierwszej instancji z tylko z tego powodu, iż sąd ten nie przeprowadził jakiegoś dowodu i nie wydał postanowienia o jego cofnięciu. Również brak zwrotu zaliczki nie stanowi powodu do wydania takiego orzeczenia.

Wg ustawy o kosztach sądowych pozostałość zaliczki złożonej na pokrycie wydatków zwraca się stronie z urzędu. Zwrot zarządza przewodniczący. Wydaje się, że analogicznie należałoby postąpić z zaliczką niewykorzystaną wskutek odstąpienia od przeprowadzenia dowodu. Jeśli zwrot nie nastąpił, do sądu można złożyć podanie o zwrot zaliczki. Jest ono wolne od opłat sądowych. Prawo strony do żądania zwrotu zaliczki przedawnia się z upływem lat trzech licząc od dnia powstania tego prawa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • www.bpeksperci.pl 2014-02-12 20:32:43

    korzystając z możliwości, jakie daje art. 240 § 1, sąd może stosownie do okoliczności uchylić lub zmienić postanowienie dowodowe, ale powinien dać swemu stanowisku odpowiedni wyraz, a w niektórych wypadkach, gdy pominięcie dowodu może stanowić zarzut apelacji, swoje stanowisko uzasadnić (zob. wyrok z dnia 1 czerwca 1967 r., I PR 150/67, Lex nr 13934). 3. Postanowienie o zmianie lub uchyleniu postanowienia dowodowego nie jest zaskarżalne, nie przysługuje na nie zażalenie. 4. Sąd Najwyższy stwierdził, że brak związania postanowieniem dowodowym, dotyczy tego, jakie fakty podlegają dowodzeniu oraz przy użyciu jakich środków. Konieczność uchylenia lub zmiany postanowienia, przez wydanie odpowiedniego postanowienia dotyczy tylko tych części postanowienia. Natomiast nie dotyczy takich elementów, jak osoba biegłego lub nazwa instytutu. Nazwa instytutu, któremu sąd zamierzał powierzyć wydanie opinii, nie stanowi obowiązkowej treści postanowienia o przeprowadzenia dowodu. Wydanie nowego postanowienia, zmieniającego poprzednio wydane, jest uzasadnione tylko wówczas, gdy dotyczy to zmiany dowodzonych faktów lub środka dowodowego (zob. wyrok SN z dnia 2 lipca 2009 r., I UK 44/09, Lex nr 529771).


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika