Zmiana postanowień dowodowych przez sąd
Pytanie:
"W trakcie procesu przeciwko bankowi sąd na mój wniosek wydał postanowienie o przeprowadzeniu dowodu z opinii biegłego sądowego z zakresu księgowości i finansów i nakazał mi wpłacić kwotę zaliczki w wysokości 3000 zł. Kwotę tę wpłaciłem w zakreślonym terminie. Mimo to sąd nie przeprowadził dowodu z opinii biegłego. Następnie zapadł wyrok, w którym sąd oddalił moje powództwo. W uzasadnieniu sąd pominął zupełnie fakt wpłacenia przeze mnie zaliczki na poczet dowodu z opinii biegłego. W apelacji, którą złożyłem na zaskarżony wyrok, podniosłem między innym zarzut, iż sąd nie przeprowadził w/w dowodu, ani też nie odniósł się do wpłaconej zaliczki. Sąd pierwszej instancji nie zwrócił mi owej zaliczki. Czy zarzut, iż sąd pierwszej instancji nie wydał postanowienia o zwrocie wpłaconej zaliczki oraz brak postanowienia o cofnięciu dowodu z opinii biegłego jest wystarczający do tego, by sąd drugiej instancji uchylił wyrok sądu pierwszej instancji i zwrócił sprawę sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania?"
Odpowiedź prawnika: Zmiana postanowień dowodowych przez sąd
Wg kodeksu postępowania cywilnego sąd nie jest związany swym postanowieniem dowodowym i może je stosownie do okoliczności uchylić lub zmieniać nawet na posiedzeniu niejawnym. Jest to wyraźnie zapisane w kodeksie (art. 240 kpc). Oznacza to, iż sąd nie musi przeprowadzać dowodu nawet jeżeli wcześniej wydał postanowienie o jego przeprowadzeniu. Ponieważ sąd nie jest związany swym postanowieniem dowodowym, nie musi także wydawać kolejnego postanowienia o cofnięciu dowodu. Nie jest to żadne uchybienie. Sąd drugiej instancji nie może uchylić wyroku sądu pierwszej instancji z tylko z tego powodu, iż sąd ten nie przeprowadził jakiegoś dowodu i nie wydał postanowienia o jego cofnięciu. Również brak zwrotu zaliczki nie stanowi powodu do wydania takiego orzeczenia.
Wg ustawy o kosztach sądowych pozostałość zaliczki złożonej na pokrycie wydatków zwraca się stronie z urzędu. Zwrot zarządza przewodniczący. Wydaje się, że analogicznie należałoby postąpić z zaliczką niewykorzystaną wskutek odstąpienia od przeprowadzenia dowodu. Jeśli zwrot nie nastąpił, do sądu można złożyć podanie o zwrot zaliczki. Jest ono wolne od opłat sądowych. Prawo strony do żądania zwrotu zaliczki przedawnia się z upływem lat trzech licząc od dnia powstania tego prawa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?