Zmiana postanowienia o kontaktach z dzieckiem
Pytanie:
"Toczy się sprawa rozwodowa. Żona utrudniała mi kontakty z dzieckiem. Sąd wydał postanowienie, że kontakty z dzieckiem mają się odbywać co drugą niedzielę przez dwie godziny w miejscu zamieszkania dziecka - obecnie u żony. Chcę zabierać dziecko do siebie na co drugi weekend, dziecko też chce za każdym razem jechać z ojcem. Czy mogę zgłosić wniosek na rozprawie o zmianę tego postanowienia? Czy sąd powinien je uwzględnić? W jakich wypadkach sąd może nie zmienić postanowienia w sprawie kontaktów z dzieckiem (postanowienie jest tymczasowe - na czas trwania rozprawy)."
Odpowiedź prawnika: Zmiana postanowienia o kontaktach z dzieckiem
Zgodnie z art. 742 kodeksu postępowania cywilnego może Pan w każdym czasie żądać uchylenia lub zmiany prawomocnego postanowienia, którym udzielono zabezpieczenia. Podstawą takiej zmiany jest zmiana okoliczności, powodująca, iż przyczyna udzielenia zabezpieczenia odpada lub zmienia się. Wniosek można złożyć zarówno na rozprawie, jak i w piśmie procesowym. We wniosku o zmianę zabezpieczenia należy podać wszelkie okoliczności, które mogą wpłynąć na zmianę decyzji sądu. W szczególności powinien Pan wskazać na wolę dziecka, proszę jednak pamiętać, że nie jest ona decydująca dla sądu. Może być jednak tym bardziej ważna dla sądu, im starsze jest dziecko. Jako podstawę swojego wniosku może Pan też wskazać, że w terminie spotkań z dzieckiem żona te kontakty utrudnia. W takich przypadkach sądy nieraz wyznaczają kuratora, który asystuje przy tych spotkaniach. Może Pan także wskazywać, że ma bardzo dobry kontakt z dzieckiem i w związku z tym tak rzadkie krótkie spotkania są niezgodne z dobrem dziecka.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?