Zmiana postanowienia o kontaktach z dzieckiem

Pytanie:

"Toczy się sprawa rozwodowa. Żona utrudniała mi kontakty z dzieckiem. Sąd wydał postanowienie, że kontakty z dzieckiem mają się odbywać co drugą niedzielę przez dwie godziny w miejscu zamieszkania dziecka - obecnie u żony. Chcę zabierać dziecko do siebie na co drugi weekend, dziecko też chce za każdym razem jechać z ojcem. Czy mogę zgłosić wniosek na rozprawie o zmianę tego postanowienia? Czy sąd powinien je uwzględnić? W jakich wypadkach sąd może nie zmienić postanowienia w sprawie kontaktów z dzieckiem (postanowienie jest tymczasowe - na czas trwania rozprawy)."

Odpowiedź prawnika: Zmiana postanowienia o kontaktach z dzieckiem

Zgodnie z art. 742 kodeksu postÄ™powania cywilnego może Pan w każdym czasie żądać uchylenia lub zmiany prawomocnego postanowienia, którym udzielono zabezpieczenia. PodstawÄ… takiej zmiany jest zmiana okolicznoÅ›ci, powodujÄ…ca, iż przyczyna udzielenia zabezpieczenia odpada lub zmienia siÄ™. Wniosek można zÅ‚ożyć zarówno na rozprawie, jak i w piÅ›mie procesowym. We wniosku o zmianÄ™ zabezpieczenia należy podać wszelkie okolicznoÅ›ci, które mogÄ… wpÅ‚ynąć na zmianÄ™ decyzji sÄ…du. W szczególnoÅ›ci powinien Pan wskazać na wolÄ™ dziecka, proszÄ™ jednak pamiÄ™tać, że nie jest ona decydujÄ…ca dla sÄ…du. Może być jednak tym bardziej ważna dla sÄ…du, im starsze jest dziecko. Jako podstawÄ™ swojego wniosku może Pan też wskazać, że w terminie spotkaÅ„ z dzieckiem żona te kontakty utrudnia. W takich przypadkach sÄ…dy nieraz wyznaczajÄ… kuratora, który asystuje przy tych spotkaniach. Może Pan także wskazywać, że ma bardzo dobry kontakt z dzieckiem i w zwiÄ…zku z tym tak rzadkie  krótkie spotkania sÄ… niezgodne z dobrem dziecka.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika