Zmiana stawki procentowej użytkowania wieczystego
Pytanie:
"W związku z realizacją wniosku o ustanowienie odrębnej własności lokalu użytkowego położonego na gruncie objętym prawem użytkowania wieczystego, na skutek uwłaszczenia nastąpiło przejęcie, przez składającego wniosek, posiadanego wcześniej przez spółdzielnię mieszkaniową prawa użytkowania wieczystego gruntu. Gmina, która jest właścicielem gruntu, i która wcześniej oddała wspomniany grunt dla spółdzielni mieszkaniowej w użytkowanie wieczyste, wypowiedziała nowemu użytkownikowi wieczystemu dotychczasową wysokość stawki procentowej opłaty rocznej wynoszącą 1%, proponując nową wysokość stawki procentowej opłaty rocznej wynoszącą 3% ceny gruntu. Gmina swoją decyzję uzasadniła tym, iż zmiana stawki nastąpiła w związku z ustanowieniem nowym aktem notarialnym odrębnej własności lokalu, którego przeznaczenie jest inne niż cel, na który nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste. Należy podkreślić, że lokal znajdujący się na przedmiotowym gruncie także przed realizacją wniosku o ustanowienie odrębnej własności, czyli w czasie, w którym to spółdzielnia mieszkaniowa była użytkownikiem wieczystym gruntu, był lokalem o charakterze użytkowym i od tamtej pory nie zmienił się profil jego przeznaczenia gospodarczego, zaś samo przejęcie od spółdzielni mieszkaniowej prawa użytkowania wieczystego gruntu było skutkiem, o czym była mowa wyżej, realizacji ustawy uwłaszczeniowej. Czy gmina ma prawo zmienić stawkę procentowej opłaty rocznej nowemu użytkownikowi wieczystemu, który użytkowanie wieczyste przejął od spółdzielni na skutek uwłaszczenia, a lokal użytkowy, znajdujący się na gruncie objętym prawem użytkowania wieczystego, nie zmienił swojego charakteru gospodarczego?"
Odpowiedź prawnika: Zmiana stawki procentowej użytkowania wieczystego
Jeżeli po oddaniu nieruchomoÅ›ci gruntowej w użytkowanie wieczyste nastÄ…pi trwaÅ‚a zmiana sposobu korzystania z nieruchomoÅ›ci, powodujÄ…ca zmianÄ™ celu, na który nieruchomość zostaÅ‚a oddana, stawkÄ™ procentowÄ… opÅ‚aty rocznej zmienia siÄ™ stosownie do tego celu. Jeżeli wiÄ™c grunt zostaÅ‚ oddany w użytkowanie wieczyste na cele mieszkaniowe, a nastÄ™pnie nastÄ…piÅ‚a zmiana jego przeznaczenia na cele użytkowe, to uzasadniona jest zmiana stawki procentowej opÅ‚aty rocznej stosownie do aktualnego celu. Sam fakt, że pomimo zmiany sposobu użytkowania nieruchomoÅ›ci przez spóÅ‚dzielniÄ™ mieszkaniowÄ…, gmina nie zmieniÅ‚a stawki procentowej opÅ‚aty rocznej, nie uprawnia Pana do domagania siÄ™ dotychczasowej stawki. W tym przypadku gmina ma prawo zmienić stawkÄ™ procentowÄ… opÅ‚aty rocznej.
W celu zmiany opÅ‚aty rocznej gmina powinna wypowiedzieć na piÅ›mie wysokość dotychczasowej opÅ‚aty, do dnia 31 grudnia roku poprzedzajÄ…cego, przesyÅ‚ajÄ…c równoczeÅ›nie ofertÄ™ przyjÄ™cia jej nowej wysokoÅ›ci. W wypowiedzeniu należy wskazać sposób obliczenia nowej wysokoÅ›ci opÅ‚aty i pouczyć użytkownika wieczystego o sposobie zakwestionowania wypowiedzenia. Do wypowiedzenia doÅ‚Ä…cza siÄ™ informacjÄ™ o wartoÅ›ci nieruchomoÅ›ci oraz o miejscu, w którym można zapoznać siÄ™ z operatem szacunkowym. Użytkownik wieczysty może, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia, zÅ‚ożyć do samorzÄ…dowego kolegium odwoÅ‚awczego wÅ‚aÅ›ciwego ze wzglÄ™du na miejsce poÅ‚ożenia nieruchomoÅ›ci wniosek o ustalenie, że aktualizacja opÅ‚aty jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokoÅ›ci. Wniosek skÅ‚ada siÄ™ przeciwko wÅ‚aÅ›ciwemu organowi. Ciężar dowodu, że istniejÄ… przesÅ‚anki do aktualizacji opÅ‚aty, spoczywa na wÅ‚aÅ›ciwym organie. ZÅ‚ożenie wniosku nie zwalnia z obowiÄ…zku uiszczania opÅ‚at w dotychczasowej wysokoÅ›ci. W przypadku niezÅ‚ożenia wniosku wÅ‚aÅ›ciwy organ oraz użytkownika wieczystego obowiÄ…zuje nowa wysokość opÅ‚aty zaoferowana w wypowiedzeniu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?