e-prawnik.pl Porady prawne

Zmniejszenie emerytury a wiek emeryta

Pytanie:

Nauczycielka zatrudniona w szkole podstawowej kończy 60 lat. Ma jednak możliwość dalszego zatrudnienia u tego samego pracodawcy. Jaką kwotę może zarobić nauczycielka aby uniknąć straty części emerytury lub żeby emerytura nie została zawieszona?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Zmniejszenie emerytury a wiek emeryta

22.4.2009

Zgodnie z art. 103 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, prawo do emerytur i rent ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu na zasadach określonych w art. 104-106 ustawy. Zgodnie z tymi zapisami, emerytura ulega zawieszeniu, bądź zmniejszeniu, jeżeli emeryt osiąga przychód w określonej wysokości.
Ograniczeń powyższych nie stosuje się do emerytów, którzy ukończyli 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Z powyższego wynika, że w przypadku nauczycielki, która ukończyła lat 60 nie znajdą zastosowania przepisy dotyczące zmniejszania bądź zawieszania emerytury. Nauczycielka nie musi więc otrzymywać wynagrodzenia ograniczonego do danej wysokości, by otrzymywać pełną emeryturę.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ