Zniesienie współwłasności a służebność
Pytanie:
"Przy zniesieniu współwłasności działki 540 m2 zabudowanej budynkiem jednorodzinnym, w którym ma nastąpić wyodrębnienie 2 lokali, powstał problem dostępu do okienka mojej piwnicy, możliwy tylko poprzez projektowaną działkę dla współwłaściciela. Czy mogę żądać bezpłatnego prawa przechodu i przejazdu taczkami, jeden raz w roku, by zwieźć opał i zapasy na zimę, czy też muszę zgodzić się na trwałe wydzielenie kilkunastu metrów kwadratowych na ścieżkę do wspólnego użytku, z której ja będę korzystał tylko 2 godziny w roku?"
Odpowiedź prawnika: Zniesienie współwłasności a służebność
Dopuszczalne są obie opcje. Co do drugiej jest o tyle łatwiej zwłaszcza dla sądu, że jeśli nie ma zgody między stronami, wtedy w postępowaniu o zniesienie współwłasności sąd wydzieli część dla jednego z uczestników, część dla drugiego oraz trzecią część pozostawi wspólną dla wspólnego użytku. Co do tej trzeciej części współwłaściciele będą z niej mogli korzystać celem swobodnego dotarcia do wydzielonej uczestnikowi części.
Oczywiście jest możliwe ustanowienie służebności gruntowej jak i osobistej. W tym przypadku pytającemu chodzi o tzw. służebność przechodu i przejazdu, która może stanowić służebność osobistą (czyli ustanowioną na rzecz konkretnej osoby, bądź osób). Należy przy tym podkreślić, że służebność przechodu i przejazdu może w swej formie odpowiadać także sposobowi wykonywania służebności gruntowej (treścią służebności gruntowej jest możliwość korzystania w oznaczonym zakresie przez określony podmiot z innej nieruchomości).
Efekt ustanowienia takiej służebności np. dla Pana będzie właściwie dokładnie taki sam.
Ustanowienie służebności może nastąpić za wynagrodzeniem jak i również bez wynagrodzenia. Ustanowienie takiej służebności następuje co do zasady za zgodą właściciela. Przy znoszeniu współwłasności sąd może ustanowić oczywiście odpłatną lub darmą służebność. Jednakże uczestnicy w takim przypadku mogą się nie zgodzić na zniesienie współwłasności w taki sposób – z ustanowieniem służebności. Stąd dość częsta potrzeba ingerencji sądu.
Natomiast trzeba jednoznacznie stwierdzić, że żądanie ustanowienia i ustanowienie takich służebności jest jak najbardziej dopuszczalne.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?