Zniesienie współwłasności łącznej małżeńskiej

Pytanie:

"Kupiliśmy razem z żoną mieszkanie. Obecnie żona chce przenieść prawa do swojej części mieszkania na syna lub też znieść współwłasność. Do kogo mamy się zwrócić i jakie poniesiemy koszty?"

Odpowiedź prawnika: Zniesienie współwłasności łącznej małżeńskiej

Jeżeli mieszkanie zostało zakupione w czasie trwania małżeństwa, wchodzi ono do majątku wspólnego małżonków. Majątek ten objęty jest tzw. współwłasnością łączną, którą regulują stosunki, z których współwłasność ta wynika (tutaj : pozostawanie w związku małżeńskim). Zgodnie z art. 35 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku. Jeżeli więc istnieje pomiędzy państwem ustrój wspólności majątkowej, Pańska żona nie może rozporządzić częścią mieszkania. W tym celu należałoby znieść ustawowy ustrój wspólności majątkowej poprzez umowę majątkową małżeńską. Umowa ta powinna być zawarta w formie aktu notarialnego (koszt - do 400 zł). W umowie tej powinny się znaleźć zapisy o ustanowieniu współwłasności mieszkania w częściach ułamkowych. Wówczas Pańska żona mogłaby swobodnie swoim udziałem rozporządzić. Ponadto, w celu przeniesienia praw do części mieszkania na syna, należy zawrzeć z synem umowę darowizny, w formie aktu notarialnego (wynagrodzenie notariusz zgodne z taksą notarialną w zależności od przedmiotu sporu). Jeżeli syn nie ma prawa do innego mieszkania, dla celów podatku od spadku i darowizn nie wlicza się do podstawy opodatkowania wartości lokalu do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W tym zakresie będzie on zwolniony z obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej darowizny. Dokładne wskaźniki opłat notarialnych znajdą Państwo w ogólnodostępnej części naszego serwisu, po zarejestrowaniu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika