Zobowiązania wobec Skarbu Państwa
Pytanie:
"W dwuosobowej spółce jawnej jeden ze wspólników posiada zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego i ZUS powstałe przed powstaniem spółki. Teraz Urząd Skarbowy po dokonaniu zajęcia prywatnego majątku tego wspólnika, które nie pokrywa całości zobowiązania, chce dokonać zajęcia majątku spółki, zlicytować i częścią przypadającą w udziałach wspólnika w spółce odzyskać jego zobowiązania. Czy Urząd Skarbowy ma prawo to zrobić?"
Odpowiedź prawnika: Zobowiązania wobec Skarbu Państwa
Wierzyciel wspólnika spółki jawnej może dochodzić zaspokojenia swoich roszczeń z praw przysługujących wspólnikowi wobec spółki. Podstawę dla tych roszczeń daje wierzycielowi art. 62 Kodeksu spółek handlowych.
Dochodzenie tych roszczeń następować może niejako w dwóch etapach. W czasie trwania umowy spółki wierzyciel może uzyskać zajęcia tylko tych praw służących wspólnikowi z tytułu udziału w spółce, którymi wspólnikowi wolno rozporządzać. Zajęcie może więc obejmować w szczególności: prawo wspólnika do udziału w zysku i prawo żądania wypłacenia odsetek od udziału kapitałowego.
Jeżeli egzekucja prowadzona z majątku dłużnika przeprowadzona w ciągu ostatnich sześciu miesięcy okazała się bezskuteczna, wówczas wierzyciel wspólnika, który na podstawie tytułu egzekucyjnego uzyskał zajęcie roszczeń służących wspólnikowi w przypadku jego wystąpienia lub rozwiązania spółki, może wypowiedzieć umowę spółki na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego. Jeżeli umowa spółki przewiduje krótszy termin wypowiedzenia, wierzyciel może skorzystać z terminu umownego. Prawo do wypowiedzenia umowy spółki przysługuje wierzycielowi także w przypadku, gdy umowa spółki zawarta była na czas oznaczony. Po wypowiedzeniu umowy spółki wierzyciel może prowadzić egzekucję z roszczeń, które przysługują wspólnikowi będącego dłużnikiem wierzyciela, w przypadku rozwiązania umowy spółki. Wierzyciel może więc dokonać zajęcia prawa do udziału kapitałowego w przypadku wystąpienia ze spółki oraz prawa do udziału w majątku likwidowanej spółki.
Skutkiem wypowiedzenia umowy spółki przez wierzyciela wspólnika będzie rozwiązanie umowy spółki.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?