Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zakładamy, że w niniejszym pytaniu mamy do czynienia z umową najmu. Brzmienie artykułu 663 kodeksu cywilnego, którym podpiera się gmina jest następujące: Jeżeli w czasie trwania najmu rzecz wymaga napraw, które obciążają wynajmującego, a bez których rzecz nie jest przydatna do umówionego użytku, najemca może wyznaczyć wynajmującemu odpowiedni termin do wykonania napraw. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu najemca może dokonać koniecznych napraw na koszt wynajmującego.
Zgodnie z tym przepisem, to lokatorka najpierw powinna wezwać gminę do dokonania naprawy i wyznaczyć termin do ich dokonania, a dopiero potem dokonywać naprawy na własny koszt. Jeżeli matka wyznaczała termin do naprawy okien (i jest w stanie wykazać jakimikolwiek dowodami, np. ze świadków, dowodami pisemnymi) to może żądać zwrotu kosztów.
Jeżeli jednak taki termin nie został wyznaczony, należy wskazać co następuje. Zgodnie z poglądami wyrażanymi w literaturze przedmiotu, w przypadku wykonania przez najemcę napraw koniecznych bez uprzedniego wyznaczenia wynajmującemu odpowiedniego terminu do ich wykonania, należy zastosować przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia. Zatem zastosowanie znajdą, między innymi art. 753 i 754 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tymi przepisami, prowadzący cudzą sprawę bez zlecenia powinien w miarę możności zawiadomić o tym osobę, której sprawę prowadzi, i stosownie do okoliczności albo oczekiwać jej zleceń, albo prowadzić sprawę dopóty, dopóki osoba ta nie będzie mogła sama się nią zająć. Z czynności swych prowadzący cudzą sprawę powinien złożyć rachunek oraz wydać wszystko, co przy prowadzeniu sprawy uzyskał dla osoby, której sprawę prowadzi. Jeżeli działał zgodnie ze swoimi obowiązkami, może żądać zwrotu uzasadnionych wydatków i nakładów wraz z ustawowymi odsetkami oraz zwolnienia od zobowiązań, które zaciągnął przy prowadzeniu sprawy. Jednakże, kto prowadzi cudzą sprawę wbrew wiadomej mu woli osoby, której sprawę prowadzi, nie może żądać zwrotu poniesionych wydatków i odpowiedzialny jest za szkodę, chyba że wola tej osoby sprzeciwia się ustawie lub zasadom współżycia społecznego.