Zwrot kosztów wymiany okien w mieszkaniu

Pytanie:

"Moja matka od 30 lat mieszka w mieszkaniu, które jest własnością gminy. W 2003 r po kilkunastu interwencjach w administracji w kwestią fatalnego stanu okien w lokalu, odwiedziła ją komisja, która dokonała oceny stanu okien w dużym pokoju, stwierdzając w protokole, że \'\"okna należy wymienić na PCV\'\" nie podjąć w nim żadnej nawet przybliżonej daty ich wymiany. Przez 3 lata matka interweniowała telefonicznie i osobiście w administracji w kwestii konkretnej daty wymiany uzyskując pokrętne tłumaczenia typu brak pieniędzy, kolejka oczekujących itp. - czyli nadal nic konkretnego. Z uwagi na stale pogarszający się stan okien (samoistne otwieranie się przy wichurach, wzrost kosztów ogrzewania mieszkania, częste przeziębienia , brak komfortu zamieszkiwania) moja matka po 3 latach bezskutecznego oczekiwania na wymianę okien, zrobiła to sama na swój koszt. W chwili kiedy wystąpiła do administracji /podpierając się m.in. protokółem z 2003 r/ o zwrot kosztów otrzymała odpowiedź że wymiany okien dokonała we własnym zakresie, na własny koszt bez zgody właściciela lokalu i powołano się na przepis art.663 KC. Znamiennym jest, że w cyt. wyżej protokole nie ma mowy ani o dacie wymiany jak również stwierdzenia że wymiana zostanie wykonana w późniejszym terminie gdyż nie stwierdzono stanu zagrożenia - tak tłumaczyła administracja swą bezczynność w tej kwestii przez 3 lata. Czy moja matka ma prawo żądać od administracji zwrotu poniesionych przez nią kosztów związanych z wymianą okien? "

Odpowiedź prawnika: Zwrot kosztów wymiany okien w mieszkaniu

Zakładamy, że w niniejszym pytaniu mamy do czynienia z umową najmu. Brzmienie artykułu 663 kodeksu cywilnego, którym podpiera się gmina jest następujące: Jeżeli w czasie trwania najmu rzecz wymaga napraw, które obciążają wynajmującego, a bez których rzecz nie jest przydatna do umówionego użytku, najemca może wyznaczyć wynajmującemu odpowiedni termin do wykonania napraw. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu najemca może dokonać koniecznych napraw na koszt wynajmującego.

Zgodnie z tym przepisem, to lokatorka najpierw powinna wezwać gminę do dokonania naprawy i wyznaczyć termin do ich dokonania, a dopiero potem dokonywać naprawy na własny koszt. Jeżeli matka wyznaczała termin do naprawy okien (i jest w stanie wykazać jakimikolwiek dowodami, np. ze świadków, dowodami pisemnymi) to może żądać zwrotu kosztów.

Jeżeli jednak taki termin nie został wyznaczony, należy wskazać co następuje. Zgodnie z poglądami wyrażanymi w literaturze przedmiotu, w przypadku wykonania przez najemcę napraw koniecznych bez uprzedniego wyznaczenia wynajmującemu odpowiedniego terminu do ich wykonania, należy zastosować przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia. Zatem zastosowanie znajdą, między innymi art. 753 i 754 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tymi przepisami, prowadzący cudzą sprawę bez zlecenia powinien w miarę możności zawiadomić o tym osobę, której sprawę prowadzi, i stosownie do okoliczności albo oczekiwać jej zleceń, albo prowadzić sprawę dopóty, dopóki osoba ta nie będzie mogła sama się nią zająć.  Z czynności swych prowadzący cudzą sprawę powinien złożyć rachunek oraz wydać wszystko, co przy prowadzeniu sprawy uzyskał dla osoby, której sprawę prowadzi. Jeżeli działał zgodnie ze swoimi obowiązkami, może żądać zwrotu uzasadnionych wydatków i nakładów wraz z ustawowymi odsetkami oraz zwolnienia od zobowiązań, które zaciągnął przy prowadzeniu sprawy. Jednakże, kto prowadzi cudzą sprawę wbrew wiadomej mu woli osoby, której sprawę prowadzi, nie może żądać zwrotu poniesionych wydatków i odpowiedzialny jest za szkodę, chyba że wola tej osoby sprzeciwia się ustawie lub zasadom współżycia społecznego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika