Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Jak się domyślamy, przez "wyprawkę" rozumie Pani wydatki związane z ciążą i porodem, do których ojciec nie będący mężem matki ma obowiązek się przyczynić w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom (stosownie do art. 141 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Zgodnie z przepisem art. 141 § 2 kro roszczenie matki w tym zakresie przedawnia się z upływem lat trzech od dnia porodu.
Należy jednak pamiętać, że sąd przedawnienia nie bierze pod uwagę z urzędu. Sąd może oddalić powództwo ze względu na przedawnienie roszczenia tylko wtedy, gdy pozwany zgłosi zarzut przedawnienia (ustnie na rozprawie albo w piśmie procesowym, np. w odpowiedzi na pozew).
Zarzut przedawnienia można podnieść także w apelacji od wyroku. Z opisu sytuacji wynika, że wyrok zapadł w I instancji. Od dnia ogłoszenia wyroku strona ma tydzień na zgłoszenie wniosku o uzasadnienie wyroku. Od dnia doręczenia uzasadnienia ma natomiast dwa tygodnie na złożenie apelacji. Można także od razu złożyć apelację, bez składania wniosku o uzasadnienie – wtedy termin na złożenie apelacji wynosi 21 dni od ogłoszenia wyroku.
Z pytania wynika, że te terminy już minęły. Można się ewentualnie starać o ich przywrócenie.
Warto zauważyć, że w niektórych (raczej wyjątkowych) sytuacjach powołanie się na przedawnienie roszczenia może być uznane za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (rażąco niesłuszne), a w konsekwencji za nieskuteczne.