Zwrot nakładów przy podziale majątku małżonków
Pytanie:
"Zamierzam udokumentować moje nakłady w majątek wspólny. W różnych okresach 20-letniego małżeństwa otrzymywałam parokrotnie znaczne darowizny pieniężne od rodziców, co oni zamierzają poświadczyć notarialnie. Problem w tym, że nie wiem, w jaki sposób udowodnić, iż darowizny te miały wpływ na obecny stan majątku wspólnego, zwłaszcza wcześniejsze darowizny sprzed ponad 10 lat, bo nie dysponuję żadnymi rachunkami a za pieniądze te kupowaliśmy materiały budowlane, które następnie zostały sprzedane i w efekcie końcowym nie doszło do rozpoczęcia budowy, tylko do remontu domu, który w połowie stanowi majątek osobisty męża, a w połowie majątek wspólny. Czy w tej sytuacji ma sens sporządzenie oświadczenia o dokonaniu darowizny przez moich rodziców, jeśli nie można wykazać, na co konkretnie zostały wydane te pieniądze i czy wpłynęły na obecną wartość majątku wspólnego?"
Odpowiedź prawnika: Zwrot nakładów przy podziale majątku małżonków
W obecnej sytuacji nie należy i nie można dokumentować darowizn dokonanych wcześniej. Taka umowa notarialna darowizny nie będzie spisana, bowiem notariusz nie ma pewności, że darowizny dokonano 10 lat temu oraz nie ma pewności, że czynność taka ma na celu wykazanie większej ilości nakładów jak w Pani przypadku czy ukrycie majątku. Wykazywanie darowizn ma sens, bowiem pozwoli udowodnić nakłady z Pani majątku osobistego na majątek wspólny. Również można żądać nakładów poczynionych z majątku osobistego na majątek osobisty, lecz nie w postępowaniu o podział majątku wspólnego małżonków. Zarzuty poczynienia nakładów zarówno na majątek wspólny jak i z majątku osobistego pani na majątek osobisty męża pod rygorem ich utraty (zwłaszcza pierwszych zarzutów) należy zgłosić w postępowaniu w sprawie o zniesienie majątku wspólnego. Wykazanie nakładów należy udowodnić, by jednak udowodnić fakt dokonania nakładów trzeba w pierwszej kolejności wykazać, że posiadała Pani majątek osobisty i była w stanie dokonywać nakładów na majątek wspólny i osobisty męża. Właśnie majątek osobisty Pani mógł pochodzić z darowizn otrzymywanych od rodziców. Darowizny te należy wykazać w postępowaniu o podział majątku wspólnego. Najlepiej zrobić to w postaci dokumentacji rachunkami. Jeśli takich Pani albo Pani rodzice nie posiadają, można wykazywać fakt dokonania darowizn poprzez świadków. Faktu dokonania darowizny dokonanej 10 lat wstecz nie wykaże w żaden sposób obecnie dokonana umowa darowizny przed notariuszem. Udowodnienie, że otrzymywała Pani darowizny, które spożytkowała Pani w ten sposób, że czyniła nakłady na majątek wspólny spowoduje, że będzie mogła Pani żądać ich zwrotu. Zwrócone nakłady pomniejszą majątek wspólny. Nakłady nie mają wpływu na ustalenie nierównych udziałów. Nakładów poczynionych na majątek osobisty męża może Pani żądać w innym postępowaniu. Zarzuty dla pewności należy zgłosić w postępowaniu o podział majątku wspólnego małżonków.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?