Zwrot oplat czynszowych
Pytanie:
"Jestem lokatorem mieszkania, a nie jego właścicielem. Za użytkowanie mieszkania opłacam czynsz poprzez mój osobisty rachunek. Doszło do sporu z właścicielem. Czy mogę żądać od spółdzielni zwrotu czynszu na moje konto jako nienależnie wpłaconego. Dodam ze nie mam żadnej umowy z właścicielem zobowiązującej mnie do regulowania czynszu."
Odpowiedź prawnika: Zwrot oplat czynszowych
Brak pisemnej umowy najmu z wÅ‚aÅ›cicielem lokalu nie oznacza, iż nie zostaÅ‚a ona zawarta. OpÅ‚acanie przez Pana czynszu na rachunek bankowy spóÅ‚dzielni powinno mieć podstawÄ™ - przykÅ‚adem może być ustna umowa miÄ™dzy wÅ‚aÅ›cicielem lokalu - wynajmujÄ…cym a najemcÄ…. Dlatego też wÅ‚aÅ›ciciel (na wypadek ewentualnego sporu) mógÅ‚by siÄ™ bronić, iż obowiÄ…zywaÅ‚a miÄ™dzy PaÅ„stwem umowa najmu o takiej a nie innej treÅ›ci.
Jak wskazują przepisy kodeksu cywilnego, każdy kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości (bezpodstawne wzbogacenie).
Jednym z przykÅ‚adów bezpodstawnego wzbogacenia jest nienależne Å›wiadczenie a wiÄ™c sytuacja, w której osoba, która dokonaÅ‚a Å›wiadczenia nie byÅ‚a w ogóle zobowiÄ…zana lub nie byÅ‚a zobowiÄ…zana wzglÄ™dem osoby, której Å›wiadczyÅ‚a, albo jeżeli podstawa Å›wiadczenia odpadÅ‚a lub zamierzony cel Å›wiadczenia nie zostaÅ‚ osiÄ…gniÄ™ty, albo jeżeli czynność prawna zobowiÄ…zujÄ…ca do Å›wiadczenia byÅ‚a nieważna i nie staÅ‚a siÄ™ ważna po speÅ‚nieniu Å›wiadczenia.
W tym miejscu koniecznie należy wspomnieć o zapisie stanowiącym, że nie można żądać zwrotu świadczenia jeżeli spełniający świadczenie wiedział, że nie był do świadczenia zobowiązany, chyba że spełnienie świadczenia nastąpiło z zastrzeżeniem zwrotu albo w celu uniknięcia przymusu lub w wykonaniu nieważnej czynności prawnej.
PrzyjmujÄ…c PaÅ„skÄ… argumentacjÄ™ (brak umowy z najemcÄ…) można wskazać, iż zwrot Å›wiadczenia siÄ™ Panu nie należy. WidziaÅ‚ Pan bowiem, że nie jest zobowiÄ…zany do Å›wiadczenia na rzecz spóÅ‚dzielni (nie byÅ‚o umowy) jednak dokonywaÅ‚ Pan Å›wiadczeÅ„. Z drugiej strony przyjmujÄ…c, iż zostaÅ‚a zawarta umowa ustna na mocy której byÅ‚ Pan zobowiÄ…zany do Å›wiadczenia czynszu bezpoÅ›rednio na rzecz spóÅ‚dzielni, także nie może Pan żądać zwrotu od spóÅ‚dzielni.
Nawet jednak, gdyby przyjąć, że należy siÄ™ Panu zwrot uiszczonych kwot, bÄ™dzie Pan z pewnoÅ›ciÄ… wezwany przez wynajmujÄ…cego do uiszczenia odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomoÅ›ci (kwota odszkodowania jest równa kwocie czynszu, jaki pÅ‚aciÅ‚ Pan (pÅ‚aciÅ‚by Pan) gdyby takÄ… umowÄ™ zawarto.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?