Zwrot pomyłkowej wpłaty na konto
Pytanie:
"Jak rozwiązać problem, w którym klient wpłacił na konto firmy zbyt dużą kwotę za zakupiony produkt, lub też w sytuacji, gdy wpłacił pieniądze podwójnie? Czy można bezkarnie dokonać zwrotu nadwyżki na konto wskazane przez klienta? Co należy uczynić z odsetkami, które powstały w wyniku przetrzymywania pieniędzy klienta (przez okres kilku dni)?"
Odpowiedź prawnika: Zwrot pomyłkowej wpłaty na konto
Zwrot musi być dokonany, gdyż klient świadczył na Pana rzecz nie będąc do tego zobowiązany lub będąc zobowiązany w niższej wysokości. Otrzymane w ten sposób świadczenie jest świadczeniem nienależnym. Jego zwrot następuje wedle przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Zatem zwrot tych środków pieniężnych nie jest w żaden sposób karany. Wręcz przeciwnie ich zatrzymanie może być traktowane jako przywłaszczenie. Jeśli zwrot nastąpił od razu, to nie ma co się obawiać zwrotu odsetek. Obowiązek zwrotu biegnie od dnia, w którym zobowiązany do zwrotu dowiedział się o wzbogaceniu. Możliwość korzystania z otrzymanych środków może być traktowana jako przychód. Również zwrot świadczenia bez odsetek (gdyż żądający zwrotu ich nie zażądał) spowoduje, że umorzone odsetki stanowić mogą przychód za korzystanie z otrzymanej sumy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?