Zwrot uiszczonego wpisu przed złożeniem pozwu

Pytanie:

"Uiściłem wpis od pozwu i następnie miałem wysłać pozew (wraz z potwierdzeniem przelania wpisu) ale akurat pozwany dokonał zapłaty w wyniku czego całkowicie spłacił roszczenie i pozwu oczywiście nie będę składał. Czy sąd po jakimś czasie sam zwróci mi ten wpis czy mam wystąpić o jego zwrot podając uzasadnienie? "

Odpowiedź prawnika: Zwrot uiszczonego wpisu przed złożeniem pozwu

W opisanej sytuacji, sąd nie zwróci Panu wpisu z urzędu. W celu odzyskania uiszczonego wpisu, można napisać stosowne pismo, w którym wyjaśni Pan okoliczności sprawy, a więc wskaże Pan, że wpis został uiszczony jeszcze przed wniesieniem pozwu do sądu, który to pozew ostatecznie, wobec zapłaty żądanej ceny, nie został wniesiony. Odzyskanie w ten sposób wniesionych pieniędzy może być utrudnione, a to ze względu na fakt, że pomiędzy zwrotem Panu pisma, a teoretycznym wykorzystaniem przez Pana dowodu uiszczenia opłaty może wystąpić różnica czasowa, wobec czego sąd może mieć wątpliwości, czy zwrócić Panu opłatę.

Drugim rozwiązaniem, w przypadku trudności z odzyskaniem wpisu w sposób opisany powyżej, jest wniesienie pozwu wraz z dowodem uiszczenia opłaty i -  na przykład - następnie natychmiastowe cofnięcie pozwu. W takiej sytuacji  Sąd z urzędu zwróci Panu wniesioną opłatę  stronie (warunkiem jest jednak to, by cofnięcie nastąpiło jeszcze przed wysłaniem odpisu pisma przeciwnikowi, stąd cofnięcie powinno być natychmiastowe, można nawet rozważyć złożenie obu pism jednocześnie). Zwrot opłaty powinien nastąpić po uprawomocnieniu się orzeczenia sądowego w przedmiocie umorzenia postępowania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika