Zwrot VAT i ulgi podatkowe przy zakupie mieszkania

Pytanie:

"Podobno w 2006 roku wchodzi w życie ustawa dzięki której będzie można odliczać podatek VAT za zakupione materiały budowlane i za budowę domu. Ja zamierzam w 2006 roku kupić nowe mieszkanie, które aktualnie zaczyna budować spółdzielnia mieszkaniowa. Czy za zakup takiego mieszkania przysługuje mi zwrot podatku VAT? Cena mieszkania ok. 140 000 PLN z VAT. I druga sprawa - czy nadal można odliczać od podatku od osób fizycznych 19% wartości zakupionego mieszkania na rynku pierwotnym?"

Odpowiedź prawnika: Zwrot VAT i ulgi podatkowe przy zakupie mieszkania

Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468), która wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2006 r. (ale dotyczy wydatków poniesionych od dnia 1 maja 2004 r.), osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku ze wskazane w tym przepisie inwestycje (np. budową budynku mieszkalnego). Adresatami ustawy są osoby fizyczne, które budują lub remontują domy lub mieszkania własnymi siłami. Ustawa daje im możliwość odzyskania części wydatków na materiały budowlane. Nie są adresatami ustawy deweloperzy i spółdzielnie mieszkaniowe czy osoby które kupiły nowe gotowe mieszkania od tych podmiotów.

Niestety nie ma już ulg mieszkaniowych pozwalających na odliczanie od dochodu wydatków na budowę mieszkania. Nie ma też ulgi w postaci odliczania 19 procent wydatków od podatku. Obecnie, w przypadku jeśli na zakup mieszkania na rynku pierwotnym zaciągany jest kredyt i o ile spełnia się szereg warunków przewidzianych w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, można skorzystać z tzw. ulgi odsetkowej. Ulga polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku odsetek przypadających od kredytu.

Polecamy również zapoznanie się z treścią następującego artykułu e-prawnika:

 


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika