Odpowiedź prawnika: Brak prawa jazdy przyczyną wypowiedzenia
Wedle Kodeksu pracy zawiniona utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku pozwala pracodawcy na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Taka możliwość istniałaby wtedy gdyby pracownik zatrudniony został jako kierowca, ponieważ wtedy nie mógłby wykonywać swojej pracy. W przedstawionym stanie faktycznym możliwość wypowiedzenia umowy z powodu utraty uprawnień do kierowania samochodem wynika z klauzuli zamieszczonej w umowie. Kodeks pracy wymaga, aby oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę na czas nie określony zawierało przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie. Jeżeli nie istniałaby przedmiotowa klauzula należy się zastanowić czy utrata uprawnień do kierowania samochodem dyrektora handlowego uzasadnia wypowiedzenie. Natomiast w sytuacji gdy pracodawca zapewnia pracownikowi samochód służbowy chcąc aby pracownik odbywał podróże służbowe, i zastrzega przy tym, że zależy mu na tym aby dyrektor handlowy nie stracił uprawnień do kierowania samochodem. Umowa o pracę precyzuje obowiązki pracownika, jeżeli pracownik je narusza to pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę. Jeżeli pracownik spędza w podróżach służbowych 70% czasu pracy, to nie można wymagać od pracodawcy aby zatrudniał dalej pracownika, który nie jest w stanie wykonywać przedstawionych mu zadań.
Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana (zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków i przy pracy i chorób zawodowych). Składkę w stałej wysokości począwszy od stycznia 2003 r. w wysokości 1,93 proc. podstawy wymiaru (tj. 50 proc. najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla poszczególnych grup działalności) płacą:
-
płatnicy podlegający wpisowi do rejestru REGON i jednocześnie zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych,
-
płatnicy nie podlegający wpisowi do REGON, bez względu na liczbę osób zgłaszanych do ubezpieczenia wypadkowego.
W pozostałych wypadkach tzn. u płatników podlegających wpisowi do REGON, zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, wysokość składki jest zróżnicowana. Ustalają oni bowiem stopę procentową składek na ubezpieczenie wypadkowe w zależności od grupy działalności, do której należą według PKD ujętego w rejestrze REGON w dniu 31 grudnia poprzedniego roku.
We wstępnych badaniach lekarskich należy wskazać samochód, jako jeden z warunków pracy. Badanie takie przeprowadza się na podstawie skierowania sporządzonego przez pracodawcę, powinno ono zawierać także określenie stanowiska na jakim danym dana osoba będzie zatrudniona.
