Czy należy mi się odprawa z tytułu likwidacji mojego stanowiska?

Pytanie:

Obecnie mija już 10 lat odkąd pracuję w zakładzie pracy. Z powodu cięcia wydatków, pracodawca zaproponował mi dwie opcje wypowiedzenie umowy za porozumienia stron (likwidowane jest moje stanowisko), oraz rozwiązanie umowy z uwagi na likwidację stanowiska. Obecnie zakład pracy w którym pracuje zatrudnia około 80 pracowników. Czy w takiej sytuacji należy mi się odprawa za likwidację mojego stanowiska pracy?

Masz inne pytanie do prawnika?

16.4.2015

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Czy należy mi się odprawa z tytułu likwidacji mojego stanowiska?

Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie przepisów ustawy o szczególnychzasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczącychpracowników (Dz.U.2003.90.844) – dalej: u.s.z.r.; ustawy o promocji zatrudnienia iinstytucjach rynku pracy (Dz.U.2013.674 j.t.) - dalej: u.p.z. oraz aktualnych komentarzydoktryny i orzecznictwa odnoszących się do rozpatrywanych kwestii.

Odprawa pieniężna

Zgodnie z art. 8 u.s.z.r., pracownikom w razie rozwiązania stosunku pracy z przyczyn ichniedotyczących, przysługuje odprawa pieniężna.

art. 8 u.s.z.r.

1. Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

Porady prawne

1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;

2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcyod 2 do 8 lat;

3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcyponad 8 lat.

2. Przy ustalaniu okresu zatrudnienia, o którym mowa w ust. 1, przepis art. 36 § 11 Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio.

3. Odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

4. Wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego wdniu rozwiązania stosunku pracy.

Powyższy przepis – na mocy odesłania zawartego w art. 10 ust. 1 u.s.z.r. – stosuje się równieżw przypadku zwolnienia indywidualnego, gdy zwolnienie dotyczy przyczyn niezwiązanych zpracownikiem, jeśli pracodawca tak jak w tym przypadku zatrudnia co najmniej 20 osób.

art. 10 u.s.z.r.1.

Przepisy art. 5 ust. 3-7 i art. 8 stosuje się odpowiednio w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niżokreślona w art. 1.(…)

Przyczyny niedotyczące pracownika to wszelkie powody ekonomiczne lub organizacyjne,która uzasadniają rozwiązanie stosunku pracy. Słusznie wskazuje Krzysztof W. Baran w Komentarz do art. 10 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, iż jeżeli chodzi o pojęcie przyczyn niedotyczących pracownika , to w gospodarce funkcjonującej w oparciu o założenia zbliżone do wolnorynkowych w praktyce stosunków przemysłowych mają one zazwyczaj wymiar ekonomiczno-finansowy, organizacyjno-strukturalny bądź technologiczno ekologiczny.W praktyce najczęściej przyczyną zwolnienia jest likwidacja stanowiska pracy.Również innego rodzaju zmiany organizacyjne wiążące się z redukcją etatów są podstawą rozwiązania stosunku pracy. Muszą być one jednak konkretne i rzeczywiste. W tym miejscu warto zaakcentować, że przyczyną rzeczywistą jest nie tylko ta, która istnieje w chwili złożenia pracownikowi oświadczenia woli, ale także ta, która ma się spełnić w nieodległym terminie, a tym bardziej taka, która się w tym terminie spełnia. Istnienie stanowiska pracy w dniu wypowiedzenia umowy o pracę nie jest zatem równoznaczne z brakiem rzeczywistej przyczyny, o ile w późniejszym okresie stanowisko to zostało faktycznie zlikwidowane(wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 października 1999 r. I PKN 290/99).

Wskazane przez Pana okoliczności rozwiązania stosunku pracy, jak najbardziej należyuznać za organizacyjne – łączą się z likwidacją stanowiska pracy.

Liczba pracowników dotkniętych zwolnieniem (rozwiązaniem umowy za porozumieniemstron) nie ma znaczenia z punktu widzenia Pańskiego prawa do odprawy. Zaznaczamy jednak, iż u.s.z.r. znajduje zastosowanie do pracodawców zatrudniających w przeliczeniu napełen etat co najmniej 20 pracowników. Liczba ta odnosi się do wszystkich jednostek organizacyjnych pracodawcy, nawet położonych w różnych miejscowościach,województwach czy krajach. Drugą przesłanką zastosowania ustawy – a tym samym prawado odprawy – jest wystąpienie wskazanych już przyczyn rozwiązania stosunku pracy postronie pracodawcy.

Najkorzystniejszym więc rozwiązaniem dla Pana będzie rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, oczywiście ze wskazaniem przyczyn rozwiązania umowy –dotyczących pracodawcy (ewentualnie rozwiązanie umowy przez samego pracodawcę z tychwłaśnie przyczyn). Wówczas przysługiwać będzie prawo otrzymania odprawy w wysokości3-miesięcznego wynagrodzenia. Możliwość domagania się odprawy z tytułu zwolnienia zpracy może zostać przewidziana również w regulaminie wynagradzania obowiązującego uPana pracodawcy.

Zasiłek dla bezrobotnych:

Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika, ma też znaczenie dla ewentualnego skorzystania przez Pana z prawa otrzymania zasiłku dla bezrobotnych. W tymkontekście istotne znaczenie ma treść art. 75 u.p.z.

Art. 75 u.p.z.

1. Prawo do zasiłku nie przysługuje bezrobotnemu, który:

1) odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia,innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, wykonywania prac interwencyjnych, robót publicznych, poddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym, mającym na celu ustalenie zdolności do pracy lub udziału w innej formiepomocy określonej w ustawie;

1a) po skierowaniu nie podjął szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, stażu, wykonywania prac, o których mowa w art. 73a, lub innej formy pomocy określonej w ustawie;

2) w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron,chyba że porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy albo rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania lub pracownik rozwiązał umowę o pracę wtrybie art. 55 § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy;

3) w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem się w powiatowym urzędzie pracy spowodował rozwiązanie ze swej winy stosunku pracy lub stosunku służbowego bez wypowiedzenia;

4) otrzymał przewidziane w odrębnych przepisach świadczenie w postaci jednorazowego ekwiwalentu pieniężnego za urlop górniczy, jednorazowej odprawy socjalnej, zasiłkowej, pieniężnej po zasiłku socjalnym, jednorazowej odprawy warunkowej lub odprawy pieniężnej bezwarunkowej;

5) otrzymał odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę;

6) (uchylony);

7) odbywa odpłatną praktykę absolwencką i otrzymuje z tego tytułu miesięczne świadczenie pieniężne w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę;

8) zarejestrował się jako bezrobotny w okresie, zgłoszonego do ewidencji działalności gospodarczej, zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;

9) w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem się w powiatowym urzędzie pracy rozwiązałstosunek pracy zawarty na podstawie skierowania przez urząd pracy do pracodawcy otrzymującego w ramach tego skierowania grant, świadczenie aktywizacyjne albo dofinansowanie wynagrodzenia, przed upływem okresów określonych odpowiednio w art. 60aust. 4, art. 60b ust. 2 oraz art. 60d ust. 2.

2. Bezrobotnemu, o którym mowa w ust. 1, spełniającemu warunki określone w art. 71, zasiłek przysługuje:

1) po upływie okresu wskazanego w art. 33 ust. 4 pkt 3 - w przypadku wymienionym w ust. 1pkt 1 i 1a;

2) po okresie 90 dni od dnia zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy - w przypadku wymienionym w ust. 1 pkt 2 i 8;

3) po okresie 180 dni od dnia zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy - wprzypadku wymienionym w ust. 1 pkt 3 i 9;

4) po upływie okresu, za który otrzymał ekwiwalent, odprawę lub odszkodowanie, o którychmowa w ust. 1 pkt 4 i 5;

5) po zakończeniu odbywania praktyki absolwenckiej i otrzymywania z tego tytułu miesięcznie świadczenia pieniężnego w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzeniaza pracę.

3. Bezrobotny, który w okresie nie dłuższym niż 10 dni przebywa za granicą lub pozostaje winnej sytuacji powodującej brak gotowości do podjęcia zatrudnienia, nie zostaje pozbawiony statusu bezrobotnego, jeżeli o zamierzonym pobycie za granicą lub pozostawaniu w sytuacji powodującej brak gotowości do podjęcia zatrudnienia zawiadomił powiatowy urząd pracy. Zasiłek za ten okres nie przysługuje. Całkowity okres zgłoszonego pobytu za granicą oraz braku gotowości do pracy z innego powodu nie może przekroczyć łącznie 10 dni w okresie jednego roku kalendarzowego.

4. Bezrobotny, który nabył w Rzeczypospolitej Polskiej prawo do świadczeń z tytułu bezrobocia i udaje się do innego państwa, o którym mowa w art. 1 ust. 3 pkt 2 lit. a-c, w celu poszukiwania pracy, zachowuje prawo do tych świadczeń na zasadach określonych w przepisach o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

5. (uchylony).

6. Bezrobotny jest obowiązany do składania lub przesyłania powiatowemu urzędowi pracy pisemnego oświadczenia o przychodach pod rygorem odpowiedzialności karnej oraz innych dokumentów niezbędnych do ustalenia jego uprawnień do świadczeń przewidzianych wustawie w terminie 7 dni od dnia uzyskania przychodów.

Aby mógł Pan pobierać zasiłek dla bezrobotnych bez wyczekiwania 90 dni od dnia rejestracji (który to okres równocześnie pomniejsza łączny czas pobierania zasiłku), musi Pan zadbać oodpowiednie postanowienie w dokumencie dotyczącym rozwiązania stosunku pracy oraz w świadectwie pracy, które będzie potwierdzało rozwiązanie umowy w tym trybie z przyczyn dotyczących zakładu pracy. W przeciwnym razie nie otrzyma Pan zasiłku przez 90 dni oddnia rejestracji.

Podsumowanie:

Zalecamy, by rozwiązanie umowy nastąpiło z przyczyn niedotyczących Pańskiej osoby. Możeto się odbyć poprzez porozumienie z pracodawcą (ze wskazaniem w tym dokumencie przyczyn rozwiązania umowy) albo też poprzez działania zainicjowane przez pracodawcę. Wówczas nabędzie Pan prawo do odprawy w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia zapracę. Odprawa pieniężna przysługuje bowiem pracownikowi niezależnie od tego, czy rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło na podstawie wypowiedzenia, czy też porozumienia stron.

Jeśli to pracodawca wypowie umowę, to jej rozwiązanie nastąpi po 3 miesiącach.

art. 36 k.p.

§ 1. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Istotne jest, by odpowiednie postanowienie znalazło się w dokumencie dotyczącym rozwiązania stosunku pracy oraz w świadectwie pracy, które będzie potwierdzało rozwiązanie umowy w tym trybie z przyczyn dotyczących zakładu pracy. W przeciwnym razie nieotrzyma Pan zasiłku przez 90 dni od dnia rejestracji.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Z jakich przyczyn można wypowiedzieć umowę o pracę?

Z jakich przyczyn można wypowiedzieć umowę o pracę?

  Kiedy przyczyny wypowiedzenia są uzasadnione, a kiedy nieuzasadnione? W artykule niniejszym omówione zostały poszczególne przyczyny wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę wraz z oceną ich zasadności. Nie da się jednoznacznie określić, czy dana przyczyna ujęta abstrakcyjnie, (...)

Jakie wynagrodzenie należy się za pracę?

Jakie wynagrodzenie należy się za pracę?

Istotą stosunku pracy jest odpłatność. Wynagrodzenie za pracę jest więc obowiązkowym i okresowym świadczeniem ze stosunku pracy, którego pracownik może skutecznie się domagać. Jakie akty prawne określają warunki wynagradzania? Warunki wynagradzania określają między (...)

Rabat a odszkodowanie z obowiązkowego ubezpieczenia OC

Rabat a odszkodowanie z obowiązkowego ubezpieczenia OC

Warto przeczytać ten artykuł, aby zapoznać się z tezami komentarza i analizy Rzecznika Finansowego dotyczącego problematyki stosowania rabatów i ulg przez ubezpieczycieli w toku likwidacji szkody w świetle uchwały Sądu Najwyższego (sygn. akt III CZP 119/22). Uchwała Sądu Najwyższego (...)

Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Wykreślenie z CEIDG, rozwiązanie umów z pracownikami, wyrejestrowanie z ZUS, rozliczenie podatków, zamknięcie księgowości, przechowywanie dokumentów po zamknięciu, inne obowiązki po zakończeniu działalności – o czym trzeba pamiętać? Do zakończenia działalności (...)

Przedsiębiorca a PFRON

Przedsiębiorca a PFRON

PFRON Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) jest funduszem celowym działającym na mocy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych którego środki przeznaczane są na rehabilitację (...)

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć

Tematem artykułu jest zagadnienie wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę oraz wskazanie przykładowych błędów, jakie w tych sytuacjach popełniają strony stosunku pracy. Omówiono w nim podstawowe przyczyny, które mogą stanowić uzasadnienie rozwiązania umowy o pracę. (...)

Likwidacja spółki komandytowej

Likwidacja spółki komandytowej

  Zadania postępowania likwidacyjnego Postępowanie likwidacyjne ma celu doprowadzenie sytuacji majątkowej spółki do takiej sytuacji, by możliwe stało się spłacenie długów, pokrycie kosztów postępowania likwidacyjnego i podział ewentualnej nadwyżki pomiędzy wspólników. (...)

Mienie PKP

Mienie PKP

Uchwała NSA Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów 26 lutego 2018 r. podjął następującą uchwałę (sygn. I OPS 5/17): "Pozostawanie nieruchomości we władaniu przedsiębiorstwa PKP bez udokumentowanego prawa w sposób określony w art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 kwietnia (...)

Odprawa rentowa i emerytalna

Odprawa rentowa i emerytalna

Odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia przysługuje pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty inwalidzkiej lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. Komu przysługuje odprawa emerytalno-rentowa? Odprawa (...)

Zakres odpowiedzialności komandytariusza

Zakres odpowiedzialności komandytariusza

  Charakter prawny odpowiedzialności komandytariusza Komandytariusz odpowiada ze zobowiązania spółki w sposób bezpośredni, solidarny, subsydiarny, osobisty i ograniczony do wysokości sumy komandytowej. Osobisty charakter odpowiedzialności oznacza ponoszenie jej całym swoim majątkiem (...)

Jak ustalić wysokość odszkodowania przy zakazie konkurencji? - opinia prawna

Jak ustalić wysokość odszkodowania przy zakazie konkurencji? - opinia prawna

Stan faktyczny Z moim poprzednim pracodawca wiązała mnie umowa o zakazie konkurencji, na mocy której należne mi odszkodowanie miało być wypłacone jednorazowo po zakończeniu 2-letniego okresu karencji. Po upływie tego terminu pracodawca wypłacił mi odszkodowanie stanowiące wyłącznie równowartość (...)

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Komu przysługuje zasiłek macierzyński? Zasiłek macierzyński przysługuje: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom, które wykonują pracę nakładczą (czyli tzw. pracę chałupniczą, która (...)

Odprawa pośmiertna

Odprawa pośmiertna

Odprawa pośmiertna jest przejawem tzw. ryzyka socjalnego pracodawcy. Ryzyko socjalne natomiast należy do zasad, które są charakterystyczne dla prawa pracy.  Odprawa pośmiertna należy do typu wypłat, które nie są związane z wykonywaniem pracy przez pracownika. Pracodawca wypłaca (...)

Czy możesz otrzymać zwrot kosztów zatrudniając osobę niepełnosprawną?

Czy możesz otrzymać zwrot kosztów zatrudniając osobę niepełnosprawną?

Do 16 października obowiązywało Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 maja 2003 r. w sprawie zwrotu kosztów przystosowania stanowisk pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.  Zamiast niego od tej daty obowiązuje rozporządzenie Ministra Polityki (...)

Utrata wynagrodzenia a umowa kredytu - opinia prawna

Utrata wynagrodzenia a umowa kredytu - opinia prawna

Stan faktyczny W dniu 6 grudnia 2003 r., zostało odebrane mi prawo jazdy, sprawą z dnia 8 czerwca 2004 r. zostało ono zatrzymane na okres 2 lat, dodatkowo ustalono 2 miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz koszty w kwocie 350 zł. Pracodawca - obniżył moje wynagrodzenie z 3200 (...)

W jaki sposób uniknąć rozwiązania umowy o pracę?

W jaki sposób uniknąć rozwiązania umowy o pracę?

Przepisy prawa pracy przewidują szereg przypadków, kiedy nie jest możliwe złożenie przez pracodawcę pracownikowi oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę. Urlop wypoczynkowy a rozwiązanie umowy o pracę Okolicznością uniemożliwiającą pracodawcy rozwiązanie umowy o pracę jest (...)

Chałupnictwo - uprawnienia zatrudnionych w systemie nakładczym

Chałupnictwo - uprawnienia zatrudnionych w systemie nakładczym

Biorąc do ręki gazetę z ogłoszeniami pracy, w ofercie niekiedy rzuca nam się w oczy hasło “chałupnictwo”. Dla jednych praca taka może wydawać się mało atrakcyjna, szczególnie dla osób przyzwyczajonych do ciągłego kontaktu z ludźmi, czy też bycia w ciągłym ruchu. (...)

Przejęcie zakładu pracy a jego pracownicy

Przejęcie zakładu pracy a jego pracownicy

Coraz częstszą praktyką w obrocie gospodarczym jest łączenie się przedsiębiorców oraz przejmowanie mniejszych przedsiębiorstw przez większe. Połączenia takie mają wpływ nie tylko na łączące się przedsiębiorstwa, ale także na sytuację prawną i materialną zatrudnionych w obu (...)

Co się dzieje z moim mieszkaniem, gdy spółdzielnia znajduje się w stanie likwidacji lub upadłości?

Co się dzieje z moim mieszkaniem, gdy spółdzielnia znajduje się w stanie likwidacji lub upadłości?

Skutkiem likwidacji bądź ogłoszenia upadłości spółdzielni jest utrata przez nią bytu prawnego. Krótko można powiedzieć, że spółdzielnia przestaje wówczas istnieć. Jest rzeczą oczywistą, że również członkostwo osób w niej zrzeszonych ustaje z (...)

Likwidacja środka trwałego, a koszty uzyskania przychodu

Likwidacja środka trwałego, a koszty uzyskania przychodu

W myśl art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej PIT) oraz art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej CIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła (...)

Ulga dla młodych

Ulga dla młodych

14 kwietnia 2020 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe z dnia dot. nowej preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych dla młodych osób. Przeczytaj najważniejsze tezy, jakie z nich wynikają. ##baner## Istota ulgi dla młodych Objaśnienia dotyczą stosowania (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Odprawa pieniężna przy porozumienie stron czy rozwiązaniu umowy z uwagi na likwidacje stanowiska?

Odprawa pieniężna przy porozumienie stron czy rozwiązaniu umowy z uwagi na likwidacje stanowiska?

Pracuję u jednego pracodawcy od 10 lat. Przez toczące się w firmie zmiany, podjęto decyzję o zlikwidowaniu mojego stanowiska. Pracodawca chce rozwiązać umowę na podstawie porozumienia stron zwalniając mnie z obowiązku świadczenia pracy. Możliwe jest również rozwiązanie umowy z uwagi na (...)

Czy mogę się starać wypłaty z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Czy mogę się starać wypłaty z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Witam serdecznie, chciałbym Państwa prosić o pomoc. Od 2010 roku pracowałem na hali montażowej. W 2012 roku podpisałem umowę na czas określony do 2016. Pod koniec maja 2015 roku zostałem zwolniony przez pracodawcę, z powodu likwidacji mojego stanowiska. Zwróciłem się o wypłacenie mi 3 (...)

Czy pracodawca może mnie zwolnić w pierwszy dzień po urlopie macierzyńskim?

Czy pracodawca może mnie zwolnić w pierwszy dzień po urlopie macierzyńskim?

Zaraz po urlopie macierzyńskim dostałam zwolnienie z pracy. Uzasadnieniem zwolnienia według mojego pracodawcy, była likwidacja mojego stanowiska pracy. Chciałabym spytać, czy pracodawca mógł mnie zwolnić zaraz po urlopie macierzyńskim? Jeśli: \"tak\", to czy w takim razie nie należy mi się (...)

Odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy

Odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy

Jestem nauczycielką. Od 25 lat jestem zatrudniona na podstawie mianowania w szkole podstawowej na pełny etat na stanowisku nauczyciela nauczania początkowego. Na terenie tej samej gminy pracuję dodatkowo w gimnazjum na pół etatu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku pedagoga. (...)

Czy należy mi sie odprawa?

Czy należy mi sie odprawa?

Do dnia 1 lipca 2013 r. przebywam na urlopie wychowawczym. W czasie jego trwania zlikwidowano dział, w którym pracowałam. Po powrocie spodziewam się albo wypowiedzenia umowy o pracę albo zmiany stanowiska i niższej pensji. W przypadku zaproponowania mi zmiany stanowiska i niższej pensji nie zgodzę (...)

Zwolnienie z pracy po powrocie z urlopu

Zwolnienie z pracy po powrocie z urlopu

Jestem zatrudniona w firmie od 15 września 1997 r. na umowę o pracę na czas nieokreślony. Firma została przejęta łącznie z pracownikami i zobowiązaniami wobec nich w listopadzie ubiegłego roku przez firmę zagraniczna notowana. Mam dwójkę dzieci: pierwszą córka ur. 17.07.2002 r. oraz drugą (...)

Odprawa dla pracownika

Odprawa dla pracownika

Zatrudniamy kierowcę ciężarówki na podstawie umowy o pracę na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy. Pracownik pracuje u nas powyżej 3 lat. Umowa przewiduje wcześniejsze rozwiązanie z 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Sprzedajemy samochód ciężarowy zatem jest oczywiste, że zwolnienie kierowcy (...)

Likwidacja stanowiska a urlop wychowawczy

Likwidacja stanowiska a urlop wychowawczy

Kobieta przebywająca na urlopie wychowawczym dowiedziała się, że zlikwidowano jej stanowisko pracy. Czy po powrocie z urlopu musi się liczyć z otrzymaniem wypowiedzenia czy raczej z propozycją pracy na innym stanowisku? Podobno jest jakieś orzeczenie SN w podobnej sprawie. Zgodnie z art. 186[1] (...)

Likwidacja zakładu podczas urlopu

Likwidacja zakładu podczas urlopu

Jestem do marca 2002 roku na urlopie wychowawczym. Wiem, że z końcem 2001 roku spółce z o.o., w której pracuje likwiduje się. Co się dzieje ze mną i czy mi się należy jakieś odszkodowanie? Słyszałam, że powinnam otrzymać równowartość trzymiesięcznego wynagrodzenia. Jeśli tak, to kiedy, (...)

Prawo do odprawy rentowej

Prawo do odprawy rentowej

Posiadam 35-letni staż pracy. Ostatnio byłem zatrudniony na podstawie powołania. W czasie długotrwałego zwolnienia lekarskiego zostałem odwołany ze stanowiska bez podania powodu i przyczyn odwołania, a po zakończeniu zwolnienia lekarskiego przebywałem na 3-miesięcznym wypowiedzeniu umowy. (...)

Odprawa emerytalna a zwolnienia grupowe

Odprawa emerytalna a zwolnienia grupowe

Nasza pracownica osiągnęła wiek emerytalny. Zostaje z nią rozwiązana umowa o pracę w związku z likwidacją stanowiska pracy. Należy się jej odprawa z tego tytułu. Czy powinniśmy wypłacić jej również odprawę emerytalną? Nabycie prawa do odprawy emerytalnej uzależnione jest od zaprzestania (...)

Wypowiedzenie umowy w czasie urlopu wychowawczego

Wypowiedzenie umowy w czasie urlopu wychowawczego

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony od czerwca 2006 r. W październiku 2007 r. urodziłam dziecko, a od maja 2008 r. do sierpnia 2009 r. złożyłam wniosek o urlop wychowawczy, czyli obecnie jestem na urlopie wychowawczym. W dniu 15.04.2009 r. otrzymałam z firmy pismo zatytułowane (...)

Skrócenie okresu wypowiedzenia a odprawa

Skrócenie okresu wypowiedzenia a odprawa

Dostałem wypowiedzenie 3 miesięczne z pracy z przyczyn likwidacji stanowisk w pracy. Ma zostać wypłacona mi odprawa z tytułu takiego zwolnienia. Aktualnie dostałem propozycję zatrudnienia w innej firmie. Czy dotychczasowy pracodawca może skrócić mi okres wypowiedzenia na moją prośbę? Czy (...)

Odprawa a brak wypłaty

Odprawa a brak wypłaty

Jestem na 3 miesięcznym wypowiedzeniu umowy o pracę. W dniu 31 marca nastąpi rozwiązanie umowy o pracę. Wg mnie powinienem otrzymać w tym dniu 2 miesięczną odprawę z tytułu zwolnienia z powodu likwidacji firmy (zakładam spełnienie wszystkich uwarunkowań - m.in. liczba pracowników wynosiła (...)

Odprawa emerytalna uzupełniająca

Odprawa emerytalna uzupełniająca

W Gazecie Prawnej nr 26 (1644) z dnia 6 lutego 2006 w rubryce CZYTELNICY PYTAJĄ na pytanie czy przysługuje odprawa emerytalna uzupełniająca, autorka odpowiedzi Pani D. K. szanując przepis art. 92[1] § 2 Kodeksu Pracy odpowiada TAK - jeżeli pracownikowi wypłacono już raz odprawę, a następnie (...)