Eksmisja a uprawnienie do lokalu socjalnego

Pytanie:

Czy sąd przy orzekaniu o eksmisji zawsze przyznaje prawo do lokalu socjalnego, czy mogą uzyskać taki lokal osoby, które zawładnęły samowolnie lokalem?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Eksmisja a uprawnienie do lokalu socjalnego

Art. 14 ust 1 ustawy o ochronie praw lokatorów stanowi:

Art. 14. 1. W wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu.

Ponieważ w treści tego przepisu nie wskazano wyraźnie, czy tyczy się lokatorów, czy również osób, które samowolnie zajęły lokal powstały w doktrynie i orzecznictwie sądowym wątpliwości, czy można go stosować również do osób, które nigdy nie były lokatorami (nigdy nie miały jakiegokolwiek tytułu prawnego do lokalu). Wątpliwości te zostały w pewnej mierze rozstrzygnięte1: „Artykuły 14 i 15 (…) wprowadzają kolejną formę ochrony praw lokatorów – ochrony słabszych pod względem ekonomicznym lub innym członków społeczności przed utratą jakiegokolwiek mieszkania.

Mają one zastosowanie w sprawach o opróżnienie lokalu przeciwko osobom, które były lokatorami w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 u.o.p.l. i co do zasady, nie stosuje się ich do osób, które nigdy lokatorami nie były (np. samowolnie zajęły lokal) – por. uchwałę SN z dnia 15 listopada 2001 r., III CZP 66/01, OSNC 2002, nr 9, poz. 109. Por. też uchwały SN z dnia 22 maja 1996 r., III CZP 51/96, OSNC 1996, nr 9, poz. 120; z dnia 30 czerwca 1997 r., III CZP 16/97, OSNC 1997, nr 8, poz. 105. Stosuje się je także wobec osób bez tytułu prawnego, które były najemcami w okresie obowiązywania pr. lok. – por. uzasadnienie do uchwały SN z dnia 19 września 2000 r., III CZP 30/00, OSNC 2001, nr 2, poz. 24.

Także z uchwał SN z dnia 27 czerwca 2001 r., III CZP 28/01, OSNC 2002, nr 2, poz. 17 i z dnia 27 czerwca 2001 r., III CZP 35/01, OSNC 2001, nr 12, poz. 173, wynika, że orzekanie przez sąd uprawnienia do lokalu socjalnego może dotyczyć tylko osób, które wcześniej posiadały tytuł prawny do używania lokalu, i osób stale z nimi w lokalu zamieszkałych. A więc użyte w art. 14 ust. 1 u.o.p.l. określenie „osób, których nakaz dotyczy" odnosi się właśnie do takich osób. Zatem, z ochrony przewidzianej w art. 14 u.o.p.l. nie korzystają osoby, które nigdy nie dysponowały tytułem prawnym do zajmowanego lokalu, w tym osoby, które zajęły lokal samowolnie.

1Ewa Bończak-Kucharczyk, Ochrona praw lokatorów i najem lokali mieszkalnych. Komentarz, 2011.08.01

Potrzebujesz porady prawnej?

Właścicielu, sprawdź, jakie masz prawa wobec najemcy

Właścicielu, sprawdź, jakie masz prawa wobec najemcy

Na czym polegają ograniczenia używania lokalu przez najemcę? Skutkiem zawarcia umowy jest powstanie względnie trwałego stosunku pomiędzy stronami. Istotą najmu jest czasowość korzystania przez najemcę z przedmiotu najmu w powiązaniu z ekwiwalentnym świadczeniem czynszu. Uprawnienie najemcy (...)

Wypowiedzenie umowy najmu i eksmisja - opinia prawna

Wypowiedzenie umowy najmu i eksmisja - opinia prawna

Stan faktyczny Jestem właścicielem mieszkania o powierzchni 42 m kw. w kamienicy w Krakowie. Mieszkanie zajmuje lokatorka, która nabyła prawo do jego najmu na podstawie przydziału kwaterunkowego. W trybie art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów skutecznie doręczyłem (...)

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie okazjonalnie?

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie okazjonalnie?

Jeśli chcesz wynająć mieszkanie i mieć „względne” poczucie bezpieczeństwa, podpisz umowę o najem okazjonalny i dopełnij wszystkich wymogów przewidzianych przez ustawę. Wysiłek związany z wymogami formalnymi może zaprocentować wówczas, gdy lokator okaże się nierzetelny (...)

Ustawa o ochronie praw lokatorów - krótki komentarz

Ustawa o ochronie praw lokatorów - krótki komentarz

  Uwagi ogólne Zgodnie z art. 75 Konstytucji RP, władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli (...)

Kiedy można starać się o mieszkanie komunalne?

Kiedy można starać się o mieszkanie komunalne?

  Co to jest mieszkaniowy zasób gminy? Tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej należy do zadań gminy. Gmina powinna zapewnić lokale socjalne i lokale zamienne, a także zaspokajać potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich (...)

Gdy brak lokalu socjalnego, gmina i lokator odpowiadają in solidum

Gdy brak lokalu socjalnego, gmina i lokator odpowiadają in solidum

Sąd Rejonowy orzekł eksmisję kilkunastu osób z lokali spółdzielni mieszkaniowej, przyznając im uprawnienie do lokali socjalnych. Spółdzielnia uzyskała przeciwko tym osobom także orzeczenia zasądzające określone kwoty tytułem korzystania bez tytułu prawnego z lokali (...)

Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu?

Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu?

  Kiedy można wypowiedzieć stosunek najmu z powodu zwłoki z opłatami? Jeżeli najemca jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo, iż został wcześniej uprzedzony na piśmie o zamiarze wypowiedzenia najmu i wyznaczony (...)

Gdy spółdzielnia nie proponuje wykupu mieszkania ... – opinia prawna

Gdy spółdzielnia nie proponuje wykupu mieszkania ... – opinia prawna

Stan faktyczny Mieszkanie babci zostało jej przydzielona przez elektrownię w 1945 r. (jest to część lokalu mieszkalnego w Warszawie), druga część - Pani X (obca osoba). Babcia po kilku latach umarła. W 1977 r. w tym lokalu został zameldowany syn, babci – mój tata, a w 1981 r. moja (...)

Rodzina byłego właściciela ma prawo do lokalu socjalnego

Rodzina byłego właściciela ma prawo do lokalu socjalnego

Przed Sądem Rejonowym toczyła się sprawa o eksmisję byłego właściciela i jego rodziny, w tym małoletniego dziecka. Sąd Rejonowy ustalił, że dziecku i rodzicom (jako jego opiekom) przysługuje prawo do lokalu socjalnego. Sąd Okręgowy, który rozpoznawał apelację od wyroku, powziął (...)

Nabycie mieszkania z lokatorami i postępowanie eksmisyjne

Nabycie mieszkania z lokatorami i postępowanie eksmisyjne

Co w sytuacji kiedy mieszkanie zamieszkane jest przez lokatorów np. bezrobotną rodzinę? Czy konieczne jest im zapewnienie lokalu zastępczego i czy to obowiązek nowego właściciela mieszkania? Jak wygląda procedura eksmisji? Nowy dom ... z jego starym mieszkańcem Jako, że zlicytowanie mieszkania (...)

Mieszkanie z licytacji – problem z byłymi właścicielami

Mieszkanie z licytacji – problem z byłymi właścicielami

Nowy dom.. z jego starym mieszkańcem Jako, że zlicytowanie mieszkania najczęściej odbywa się wbrew woli jego właścicieli, także w późniejszym czasie nabywca może trafić na opór lokatorów. Zazwyczaj bowiem mieszkańcy nie chcą opuścić przedmiotowego lokalu. Przypomnieć (...)

Czy można eksmitować

Czy można eksmitować "na bruk" - czyli egzekucja nakazu opróżnienia lokalu i wydania rzeczy

Czego może dotyczyć egzekucja świadczeń niepieniężnych?  Roszczenia niepieniężne wierzyciela mogą dotyczyć w szczególności: wydania rzeczy ruchomych – np. wydania samochodu, którego były najemca nie chce zwrócić, wydania nieruchomości, statku, opróżnienia pomieszczenia, (...)

Eksmisja lokatora, który nie płaci czynszu - opinia prawna

Eksmisja lokatora, który nie płaci czynszu - opinia prawna

Stan faktyczny Jestem właścicielem kamienicy. Jeden z lokatorów nie płaci czynszu od 4-ch miesięcy. Listu poleconego z ponagleniem zapłaty nie odebrał (przyszedł zwrot). Czy mam szansę uzyskania wyroku o eksmisję przed sądem? W tej chwili nie interesuje mnie ugoda z lokatorem (chcę (...)

Prawo do mieszkania z zasobów WAM po śmierci głównego lokatora - opinia prawna

Prawo do mieszkania z zasobów WAM po śmierci głównego lokatora - opinia prawna

Stan faktyczny  Od ok. 1990 roku mieszkam (bez zameldowania) z moją mamą w lokalu mieszczącym się w budynku należącym do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (WAM) w Warszawie. Na 160 lokali ok. 60 %, zostało już wykupionych przez lokatorów, którzy założyli wspólnotę mieszkaniową. WAM (...)

Jak przeprowadzić egzekucję z nieruchomości dłużnika - opinia prawna

Jak przeprowadzić egzekucję z nieruchomości dłużnika - opinia prawna

Stan faktyczny Prowadzę od kilku lat działalność gospodarczą – hurtownię części samochodowych. W czasie prowadzenia działalności nawiązałem stałą współpracę handlową z jednym z klientów. Początkowo mój kontrahent zamawiał nieznaczne ilości towarów, (...)

Eksmisja najemców lokali mieszkalnych na gruncie specustaw infrastrukturalnych.

Eksmisja najemców lokali mieszkalnych na gruncie specustaw infrastrukturalnych.

Realizacja inwestycji publicznych, takich jak budowa autostrad, linii kolejowych czy też lotnisk oznacza często konieczność rozbiórki budynków mieszkalnych położonych na terenie planowanych inwestycji. Wyburzenie budynków mieszkalnych położonych na terenie przewidywanych (...)

Gmina zapłaci za brak lokalu socjalnego

Gmina zapłaci za brak lokalu socjalnego

Właściciele mieszkań mogą żądać odszkodowań od gminy za to, że ta nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie czekającej na eksmisję – orzekł Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie Trybunału rozpoznali pytanie Sądu Rejonowego w Grudziądzu, który poddał w wątpliwość konstytucyjność (...)

Eksmisje nie mogą prowadzić do bezdomności...

Eksmisje nie mogą prowadzić do bezdomności...

TK orzekł, iż eksmisje w ramach egzekucji administracyjnej nie mogą prowadzić do bezdomności. Opróżnienie lokalu przez osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej bez wskazania jakiegokolwiek lokalu lub pomieszczenia, do którego ma ona nastąpić, czyli dokonanie eksmisji (...)

Czekasz na lokal socjalny? Masz niewielkie szanse na otrzymanie go

Czekasz na lokal socjalny? Masz niewielkie szanse na otrzymanie go

Ponad 80% osób oczekujących na przyznanie lokalu socjalnego nie otrzyma go w najbliższym czasie. Gminy, na których spoczywa ciężar zapewniania lokali socjalnych, nie są w stanie zaspokoić rosnącego zapotrzebowania na te lokale. Oznacza to nic innego jak to, że osoby, którym (...)

Eksmisja byłego lokatora mieszkania komunalnego

Eksmisja byłego lokatora mieszkania komunalnego

Sąd Najwyższy oddalił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie dotyczącej eksmisji byłego lokatora mieszkania komunalnego 18 listopada 2020 r. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oddalił na posiedzeniu niejawnym skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego (...)

Skutki rozwodu

Skutki rozwodu

  Zawarcie małżeństwa jest zdarzeniem niezwykle doniosłym. Doniosłym emocjonalnie oraz doniosłym prawnie. Na skutek tego zdarzenia małżonkowie „wychodzą” ze swoich dotychczasowych rodzin, a zakładają własną, zmienia się ich stan cywilny, dane osobowe, powstają między (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?

Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?

Witam serdecznie, chcę zakupić mieszkanie z licytacji komorniczej. Nie ukrywam że natrafiłem na naprawdę ciekawą ofertę i chciałbym jak najszybciej stać się jej właścicielem. Dlatego pisze (...)

pozew o eksmisję

pozew o eksmisję

Lokal, który zakupiłem na licytacji zajmują poprzedni lokatorzy bez tytułu prawnego. Chcę ich wyeksmitować. Czy pozew należy nazwać: o eksmisję, czy: o opróżnienie lokalu z osób i rzeczy. Czy (...)

Dostarczenie lokalu zamiennego

Dostarczenie lokalu zamiennego

Zajmuję mieszkanie w budynku stanowiącym własność PKP. Od 5 lat Zakład Gospodarki Mieszkaniowej PKP nie przedłuża mi umowy najmu lokalu i wzywa mnie do opuszczenia go bez wskazania lokalu zamiennego. (...)

Lokal socjalny, pomieszczenie tymczasowe

Lokal socjalny, pomieszczenie tymczasowe

Jeśli własność mieszkania w podziale spadku pomiędzy małżonkiem a dziećmi zmarłego z poprzedniego małżeństwa przypadnie dzieciom, to mogą one eksmitować małżonka z mieszkania, ale musi (...)

"Lokal zamienny" od spółdzielni

Czy ustawa z dnia 21 czerwca 2001 "o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego" jest aktem prawnym, którego muszą przestrzegać również Spółdzielnie mieszkaniowe? (...)

Wezwanie gminy w sprawie o odszkodowanie

Wezwanie gminy w sprawie o odszkodowanie

Właściciel lokalu wytoczył przeciwko panu X powództwo o eksmisję. Uczestnikiem postępowania była gmina miejska. W wyroku sąd nakazał eksmisję i nadał rygor natychmiastowej wykonalności, jednakże (...)

Uprawnienie do lokalu socjalnego

Uprawnienie do lokalu socjalnego

W przypadku, gdy sąd orzeknie o opuszczeniu lokalu przez lokatora, a jest to np. kobieta w ciąży lub osoba niepełnosprawna, gmina natomiast nie dysponuje lokalami zastępczymi - socjalnymi to czy poza (...)

Eksmisja osób z prawem do lokalu socjalnego

Eksmisja osób z prawem do lokalu socjalnego

Oczywiście hipotetycznie: jeśli mam dłużnika, który ma orzeczoną eksmisję z przysługującym prawem do lokalu socjalnego, to czy jest maksymalny okres, po którym gmina musi zaproponować zawarcie (...)

Opróżnienie lokalu mieszkalnego

Opróżnienie lokalu mieszkalnego

Jako właściciel uzyskałam wyrok zaoczny w sprawie opróżnienia lokalu mieszkalnego przez lokatorkę zalegającą z czynszem. W treści wyroku jest zapis o nadaniu mu rygoru natychmiastowej wykonalności. (...)

Odszkodowanie od gminy za brak lokalu socjalnego

Odszkodowanie od gminy za brak lokalu socjalnego

Z mocy wyroku sądowego posiadamy wyrok o eksmisję, ale odpowiednia gmina nie dysponuje lokalem socjalnym. Jak możemy ubiegać się o odszkodowanie od gminy i na jakiej podstawie prawnej? Mamy kilku (...)

Procedura poprzedzająca wyburzenie budynku

Procedura poprzedzająca wyburzenie budynku

W 1976 r. moja teściowa otrzymała w spadku (testament) dom mieszkalny. Z niewiadomych dla mnie powodów postępowanie spadkowe nie zostało jednak przez nią przeprowadzone. Niemniej jednak od tego czasu (...)

Zły stan techniczny budynku a dziki lokator

Zły stan techniczny budynku a dziki lokator

Staramy się o zwrot wywłaszczonej nieruchomości. Jest to budynek parterowy. Obecnie ZGM wynajmuje znajdujące się w nim mieszkania 4 rodzinom. Starostwo przedstawiło nam operat szacunkowy, z którego (...)

Eksmisja z mieszkania własnościowego

Eksmisja z mieszkania własnościowego

Posiadam mieszkanie własnościowe. Zalegam z czynszem ok. 7000 zł. Teraz wpłaciłem 700 zł i otrzymałem też zawiadomienie o treści- Wspólnota Mieszkaniowa na podst.art. 16 o własności lokali, (...)

Czy można wypowiedzieć umowę najmu lokatorowi bez podania przyczyny?

Czy można wypowiedzieć umowę najmu lokatorowi bez podania przyczyny?

Czy można wypowiedzieć umowę najmu lokatorowi bez podania przyczyny? Chcę się pozbyć niechcianego lokatora, niestety wcześniej podpisałam z nim umowę najmu na czas nieokreślony z dwu miesięcznym (...)

Ustawa o ochronie lokatorów a wynajem prywatny

Ustawa o ochronie lokatorów a wynajem prywatny

Chcę wynająć swoje mieszkanie młodej rodzinie. Słyszałem, że w związku z ustawą o ochronie lokatorów, w pewnych wypadkach może być problem z \"rozstaniem się\" z najemcą, obowiązek wskazania (...)

FORUM PRAWNE

Jak pozbyć sie lokatora zameldowanego na stałe

Jak pozbyć sie lokatora zameldowanego na stałe Chciałem prosic o pomoc w sprawie wymeldowania lokatora.. Sprawa ma sie tak ze moja siostra ma mieszkanie w lublinie, figuruje ono całkowicie na nia (ma (...)

Mieszkanie komunalne po śmierci najemcy i stały meldunek

Mieszkanie komunalne po śmierci najemcy i stały meldunek Mam stały meldunek (od niedawna) w mieszkaniu komunalnym,w którym głownym najemcą jest moja babcia. czy administacja ma prawo wysiedlić mnie (...)

Mieszkanie własnościowe, nie płacenie czynszu, skreślenie z listy członków

Mieszkanie własnościowe, nie płacenie czynszu, skreślenie z listy członków Czy skreślenie z listy członków prowadzi bezpośrednio do eksmisji? Co z moim prawem własnościowym do mieszkania? Jakie (...)

Zameldowanie

Zameldowanie Jestem właścicielką mieszkania, w którym od kilku miesięcy zamieszkuje mój znajomy. Moje pytanie brzmi: czy muszę go zameldować? Trochę się tego obawiam. Wiem jednak, że istnieje (...)

Wymeldowanie pełnoletniego dziecka.

Wymeldowanie pełnoletniego dziecka. Razem z żoną jesteśmy właścielami własnościowego mieszkania spółdzielczego. Mieszka z nami 17-letnia córka i 30-letni syn, który nie zamierza poszukać sobie (...)

Komu mieszkanie po śmierci męża?

Komu mieszkanie po śmierci męża? Niedawno zmarł mój mąż. Zamieszkiwałam z nim w mieszkaniu spółdzielczym, lokatorskim zapisanym na jego nazwisko, mąż był głównym lokatorem. Po prostu sytuacja (...)

Eksmisja do lokalu socjalnego ? a lokal mieszkalny ?

Eksmisja do lokalu socjalnego ? a lokal mieszkalny ? Mieszkanie socjalne wskazane z wyroku o eksmisję jest fatalne, czy mogę się ubiegać o lokal mieszkalny (spełniając pewne warunki finansowe) ? Jeśli (...)

__ Ugoda a eksmisja - ciekawy przypadek

__ Ugoda a eksmisja - ciekawy przypadek Witajcie forumowicze, istnieje taka sytuacja, proszę serdecznie o Waszą opinię: Sąd pierwszej instancji po rozprawie wydał niesłuszny wyrok eksmisji bez (...)

Eksmisja z lokalu z zasobów gminy a brak dochodów

Eksmisja z lokalu z zasobów gminy a brak dochodów Witam. Osoba prawdopodobnie tylko za zadłużenie otrzymała wyrok sądowy o opróżnienie lokalu bez prawa do lokalu socjalnego. Wyrok był zaoczny. Osoba (...)

Eksmisja jak ją wprowadzić w życie?

Eksmisja jak ją wprowadzić w życie? Od kilku lat moi rodzice są po rozwodzie.Mieszkamy w małym małym domu.W raz z rodzeństwem(6 osób)zajmujemy pokój i kuchnie ,tatuś mieszka w tym samym mieszkaniu (...)

eksmisja a prawo do lokalu socjalnego

eksmisja a prawo do lokalu socjalnego Witam, mam taki problem: pewna osoba dostała nakaz eksmisji, równocześnie na wyroku nie ma mowy o przyznaniu tej osobie lokalu socjalnego. Jednak w świetle przepisów (...)

Porady prawne