Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Ustawa o zakazie stosowania azbestu zawiera szczególną regulacje dotyczącą ustalania świadczenia przedemerytalnego, które jest świadczeniem bardziej podobnym do zasiłku dla bezrobotnych niż do świadczenia emerytalnego. Fakt, że zgodnie z tą ustawą, w celu ustalenia prawa do świadczenia przedemerytalnego, do okresu zatrudnienia wlicza się okres zatrudnienia do czasu zaprzestania produkcji wyrobów zawierających azbest i oczyszczenia tych zakładów z azbestu nie oznacza, iż zaliczenie to będzie się stosowało do nabycia prawa do emerytury.
Zgodnie bowiem z rozporządzeniem w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy.
Okresy pracy stwierdza zakład pracy, na podstawie posiadanej dokumentacji, w świadectwie wykonywania prac w szczególnych warunkach lub w świadectwie pracy.
Zgodnie z orzecznictwem SN, w postępowaniu odwoławczym dopuszczalne jest przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków na okoliczność zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, jeżeli zainteresowany wykaże, że nie może przedstawić zaświadczenia zakładu pracy z powodu likwidacji zakładu pracy lub zniszczenia dokumentów dotyczących takiego zatrudnienia. Przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków nie jest dopuszczalne w postępowaniu przed organem rentowym (uchwała SN z dnia 27 maja 1985 r., sygn. akt III UZP 5/85).