Forma umowy dożywocia

Pytanie:

Czy umowa dożywocia musi być zawarta w postaci aktu notarialnego, czy może być inna forma spisania takiej umowy? Jeżeli tak, to jaka?

Masz inne pytanie do prawnika?

1.7.2002

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Forma umowy dożywocia

Zgodnie z artykułem 908 § 1 kodeksu cywilnego umowa dożywocia to taka umowa w której w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie. Ponieważ zaś zgodnie z artykułem 158 kodeksu cywilnego  umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości, a także umowa przenosząca własność nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego; to tym samym umowa dożywocia musi być zawarta w formie aktu notarialnego.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: