Konsekwencje naruszenia prawa autorskiego
Pytanie:
"Jakie konsekwencje są za naruszenie prawa autorskiego przy ochronie wzoru przemysłowego ( w zakresie produkcji mebli)?"
Odpowiedź prawnika: Konsekwencje naruszenia prawa autorskiego
Ponieważ ochrona takiego wzoru może być rozciągnięta nawet na 25 lat, wówczas pojawia się możliwość, że wzór, jako później zarejestrowany, wchodzi w zakres prawa ochronnego do wzoru zarejestrowanego wcześniej. Wówczas firma ta może zakazać nie tylko naśladownictwa, ale również wszelkich innych form używania wzoru, w szczególności wytwarzania, oferowania, wprowadzania do obrotu, importu, eksportu lub używanie produktu, w którym wzór jest zawarty bądź zastosowania lub składowania takiego produktu w tych celach. Wówczas naruszenie będzie o wiele dalej idące, a więc także pańska odpowiedzialność będzie większa (zwłaszcza odszkodowawcza).W tym wypadku należy jednak przypomnieć, że zakres ochrony przyznany na zasadach wzoru wspólnotowego obejmuje każdy wzór, który nie wywołuje u poinformowanego użytkownika innego ogólnego wrażenia. Dla określenia zakresu ochrony należy wziąć pod uwagę stopień swobody twórcy przy opracowywaniu wzoru.
Przede wszystkim swoboda twórcza w zakresie produkcji mebli jest bardzo szeroka, nie jest to dziedzina, w której wzór produktu jest szczegółowo zdeterminowany jego funkcją, jak np. w wypadku łopat czy śrub. Stąd praktycznie wszystkie cechy stanowiące o charakterze obu wzorów przemysłowych mogą być dowolnie ukształtowane przez twórcę wzoru. Wobec tego będą one podlegały ocenie z punktu widzenia poinformowanego użytkownika.
Poinformowany użytkownik jest pewnym modelem, kształtowanym każdorazowo w zależności od produktu, w którym wzór jest zrealizowany. Jako taki nie posiada definicji legalnej (prawnej). Model ten stosuje sąd i to od jego interpretacji ostatecznie zależy, czy dane wzory zostaną uznane za odróżnialne przez „poinformowanego użytkownika".