Kwalifikacje rolnicze

Pytanie:

Czy zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego ziemię rolną mogą zakupić wyłącznie rolnicy lub osoby z rolniczym wykształceniem średnim lub wyższym rolniczym, czy też ziemię taką mogą kupić również osoby z wykształceniem średnim bądź wyższym innym niż rolnicze?

Masz inne pytanie do prawnika?

21.7.2003

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Kwalifikacje rolnicze

Zgodnie z powołaną ustawą nabywcą gospodarstwa rolnego może być osoba, która posiada kwalifikacje rolnicze. Ustawa precyzuje w jakich przypadkach osoby posiadają kwalifikacje rolnicze. Zgodnie z art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, osoba fizyczna posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli uzyskała wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze lub wykształcenie średnie lub wyższe. Wykształcenie średnie lub wyższe wymienione jest po wykształceniu rolniczym i po określniku alternatywy łącznej "lub". W związku z tym, z przepisu tego wynika, że uprawnienia rolnicze, zgodnie z tą ustawą mają osoby posiadające wykształcenie rolnicze co najmniej zawodowe (a więc także rolnicze średnie i wyższe), lub posiadające wykształcenie średnie lub wyższe (niekoniecznie rolnicze).

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

zadośćuczynienie za niewłaściwy mandat

25.7.2018 przez: naranja0

Proces o zniesławienie-czy warto??

11.6.2018 przez: Ralfl

Darmowe porady prawne przez telefon

25.5.2018 przez: igormaster

działanie na niekorzyść firmy

4.5.2018 przez: gabi2288