Leasing pracownika

Pytanie:

"Czy leasing personalny (czy też pracowniczy) wymaga koncesji? Czy można prowadzić taką działalność w formie spółki cywilnej? "

Odpowiedź prawnika: Leasing pracownika

Zjawisko "leasingu pracowniczego" polegającego na świadczeniu pracy przez pracowników (zleceniobiorców jednego zakładu na rzecz drugiego) nie zostało opisane przez żaden akt prawny w Polsce. W związku z tym również Prawo działalności gospodarczej określające rodzaje działalności do których wykonywania konieczne jest uzyskanie koncesji, nie zawiera żadnej regulacji na temat leasingu pracowniczego. Podejmowanie i wykonywanie działalności polegającej na świadczeniu pracy przez pracowników nie wymaga więc uzyskania koncesji. Najistotniejszą cechą spółki cywilnej jest przyjęcie przez wszystkich wspólników zobowiązania do działania zmierzającego do osiągnięcia celu gospodarczego. Nie ma żadnych ograniczeń, aby działanie to polegało na świadczeniu pracy przez pracowników (leasingu pracowniczym). W związku z tym możliwe jest prowadzenie tego typu działalności w formie spółki cywilnej i nie jest do tego potrzebna żadna koncesja.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Alex 2016-10-06 20:48:34

    a czy leasingiem może zajmować się osoba która otworzyła działalność gospodarczą?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika