Odstąpienie od umowy

Pytanie:

Mama wysłała pismo polecone z potwierdzeniem odbioru do firmy, która przez akwizytora "namówiła" mamę na zakup produktu na raty. Pismo zostało wysłane w terminie (na trzeci dzień od zaistniałej sytuacji). W pismie tym wymieniła powody, które były w świetle prawa absolutnie wystarczające do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa. Otrzymałam od Państwa informacje na ten temat. Wczoraj otrzymała wykaz rat do spłacenia począwszy od miesiąca lipca. Nie ma żadnej reakcji ze strony firmy na pismo, które zostało wysłane. Mama wczoraj zadzwoniła do firmy gdzie jej powiedziano tylko, że nie oddała zakupionego produktu w ciągu dziesięciu dni i odłożono słuchawkę. W pismie swoim prosiła mama tez o poinformowanie jej o sposobie w jaki ma być zwrócony produkt. Ze względu na stan zdrowia nie może uczynić tego sama. Co mama ma uczynić? Bardzo proszę o pomoc. Przebywam za granicą i nie mogę nic zrobić. Próbowałam dzwonić i Pani rzuciła słuchawką.

Masz inne pytanie do prawnika?

12.6.2007

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Odstąpienie od umowy

Konsument który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni od zawarcia umowy. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem. Zgodnie z prawem umowa zawarta z w/w firmą jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

To co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.

Porady prawne

Braku zwrotu towaru w terminie nie powoduje przywrócenia ważności umowy. Obydwu stronom przysługują roszczenia wynikające z prawa cywilnego o zwrot spełnionych świadczeń wzajemnych.

Pamiętać warto także, że przedsiębiorca zawierający z konsumentem umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, powinien przed jej zawarciem poinformować konsumenta na piśmie o prawie odstąpienia od umowy w terminie 10 dni i wręczyć wzór oświadczenia o odstąpieniu, z oznaczeniem swojego imienia i nazwiska (nazwy) oraz adresem zamieszkania (siedziby); obowiązany jest także wręczyć konsumentowi pisemne potwierdzenie zawarcia umowy, stwierdzające jej datę i rodzaj oraz przedmiot świadczenia i cenę. Jeżeli konsument nie został poinformowany na piśmie o prawie odstąpienia od umowy, bieg terminu 10 dniowego do odstąpienia bez podania przyczyny nie rozpoczyna się. W takim wypadku konsument może odstąpić od umowy w terminie 10 dni od uzyskania informacji o prawie odstąpienia. Konsument nie może jednak z tego powodu odstąpić od umowy po upływie trzech miesięcy od jej wykonania.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Co zrobić, jeśli umowa o dzieło jest niewłaściwie wykonywana?

Co zrobić, jeśli umowa o dzieło jest niewłaściwie wykonywana?

Jeśli przyjmujący zamówienie się spóźnia…  Zamawiający ma prawo kontroli sposobu wykonywania umowy. Może więc oceniać rzetelność wykonawcy oraz prawdopodobieństwo dotrzymania terminu. Zgodnie z art. 635 Kodeksu cywilnego (K.c.), jeżeli przyjmujący zamówienie (...)

Jak zawrzeć umowę z deweloperem?

Jak zawrzeć umowę z deweloperem?

  Umowa z deweloperem - podstawowe zasady   Oferta, z jaką wychodzi do klientów deweloper powinna zawierać pełną informację o terenie, na którym ma powstać budynek, projekt budynku, mieszkania, wyposażenie i standard, określać też cenę za 1 m2 i termin realizacji (...)

Uprawnienie do odstąpienia od umowy deweloperskiej

Uprawnienie do odstąpienia od umowy deweloperskiej

  Ogólna charakterystyka prawa odstąpienia od umowy Klauzule regulujące prawo odstąpienia od umowy umieszczane są obecnie niemal we wszystkich umowach deweloperskich. Z uwagi na to, iż należą one do najbardziej istotnych postanowień umowy z punktu widzenia nabywcy, warto jest poświęcić (...)

Odstąpienie od umowy o dzieło po upływie terminu do jego wykonania

Odstąpienie od umowy o dzieło po upływie terminu do jego wykonania

Zawierając umowę o dzieło Przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a Zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Często może dojść do sytuacji, iż upłynął już umówiony termin na wykonanie o dzieła. Czy w tej sytuacji Zamawiający może od takiej (...)

Zwrot towaru. Sprawdź, jak to zrobić

Zwrot towaru. Sprawdź, jak to zrobić

Kupujesz świąteczne prezenty w internecie, np. na Allegro? Nie zawsze będziesz mógł je oddać bez podania przyczyny. Mamy 10 dni na odstąpienie od umowy sprzedaży rzeczy, które kupiliśmy na odległość, czyli np. w sklepie internetowym. Nie musimy przy tym tłumaczyć się przed (...)

Zmiany w zawieraniu na odległość umów dotyczących usług finansowych

Zmiany w zawieraniu na odległość umów dotyczących usług finansowych

Czego dotyczy nowelizacja? Wchodząca w życie 8 października br., ustawa z dnia 6 maja 2005 r. o zmianie ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny dostosowuje polskie przepisy do zmian w prawie wspólnotowym (do dyrektywy (...)

Nowe przepisy konsumenckie - co się zmieniło

Nowe przepisy konsumenckie - co się zmieniło

Dłuższy czas na odstąpienie od umowy Ustawa o prawach konsumenta wydłuża z 10 do 14 dni termin na odstąpienie przez konsumenta od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, a więc także od umowy zawartej przez Internet. Więcej obowiązków dla przedsiębiorcy Bardzo (...)

Rewolucja w przepisach e-commerce - problem dla sprzedawców

Rewolucja w przepisach e-commerce - problem dla sprzedawców

Nowe przepisy wejdą w życie dnia 13 czerwca 2014 r. Do tego dnia bowiem, we wszystkich krajach UE powinny zostać implementowane przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE. Ostateczny kształt przepisów nie jest jeszcze znany, gdyż ustawa o prawach konsumenta nie została (...)

Kredyt konsumencki na nowych zasadach

Kredyt konsumencki na nowych zasadach

Dnia 12 czerwca 2008 r. weszła w życie dyrektywa dotycząca umów o kredyty konsumenckie. Termin transpozycji (implementacji) tej dyrektywy do porządku krajowego upływa 12 maja 2010 r. Jeśli w tym czasie państwo członkowskie nie dostosuje doń swych przepisów, obywatele będą mogli powołać (...)

Łamali prawo o zakupach na pokazach. Dostali prawie 200 tys. kary

Łamali prawo o zakupach na pokazach. Dostali prawie 200 tys. kary

Odstąpienie od umowy - 500 zł, zwrot produktów tylko osobiście, nieinformowanie o możliwości rezygnacji z zawartej umowy - to niedozwolone działania Eco-Vital, które utrudniały konsumentom egzekwowanie ich praw. Kara nałożona na spółkę wyniosła prawie 200 tys. złotych. Poznańska (...)

Sprzedaż zdalna w przepisach UE

Sprzedaż zdalna w przepisach UE

Sprzedaż na odległość i sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa w UE Poniżej przedstawiono informacje dotyczące wyłącznie sprzedaży towarów i usług konsumentowi końcowemu, a nie innym przedsiębiorstwom. Sprzedaż na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa może okazać się (...)

Rusza rok szkolny. UOKiK przypomina o prawach konsumenta

Rusza rok szkolny. UOKiK przypomina o prawach konsumenta

Podręczniki, zeszyty, ubrania, kursy językowe i zajęcia pozalekcyjne – lista spraw, o które muszą zadbać rodzice, zanim rozpocznie się rok szkolny, przyprawia o zawrót głowy. Przed pierwszym dzwonkiem UOKiK przypomina konsumentom o ich prawach W przyszłym tygodniu blisko 5 mln uczniów (...)

Oferujesz produkty w sprzedaży wysyłkowej? - dowiedz się więcej o umowach zawieranych na odległość

Oferujesz produkty w sprzedaży wysyłkowej? - dowiedz się więcej o umowach zawieranych na odległość

  Co rozumiemy pod pojęciem "umowa zawierana na odległość"? Umowę zawieraną na odległość cechują następujące elementy: brak jednoczesnej obecności obu stron - nie jest to spotkanie w cztery oczy w lokalu przedsiębiorcy, zorganizowanie działalności przedsiębiorcy na zasadzie zawierania (...)

Uważaj na umowy zawierane przez telefon

Uważaj na umowy zawierane przez telefon

Sposób na klienta - To niemożliwe. Nie zawierałam żadnej umowy – mówi Pani Krystyna, przedsiębiorca z Krakowa, która właśnie otrzymała fakturę na kilkaset złotych, za świadczenie usług reklamujących jej firmę przez telefon. - Miesiąc temu zadzwonił do mnie przemiły (...)

Udzielanie kredytów hipotecznych na nowych zasadach

Udzielanie kredytów hipotecznych na nowych zasadach

Czego dotyczy ustawa o kredycie hipotecznym? Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami wdraża postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/17/UE z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie konsumenckich umów (...)

Skutki ogłoszenia upadłości co do zobowiązań upadłego - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

Skutki ogłoszenia upadłości co do zobowiązań upadłego - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

  Moment ogłoszenia upadłości powoduje, obok skutków dla osoby upadłego i skutków co do jego majątku, także skutki względem zobowiązań upadłego. Należy rozstrzygnąć bowiem co uczynić ze zobowiązaniami powstałymi przed ogłoszeniem upadłości. Zobowiązanie jest to (...)

Ochrona konsumentów co do umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa

Ochrona konsumentów co do umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa

Niedawne orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotyczyło sporu o pożyczkę hipoteczną. Zgodnie z prawem niemieckim od końca lat 80. bank finansował zakup starych mieszkań. Spółka Heinen & Biege GmbH, która pośredniczy w świadczeniu usług finansowych i usług związanych (...)

Umowy o kredyt hipoteczny kompleksowo uregulowane

Umowy o kredyt hipoteczny kompleksowo uregulowane

Czego dotyczą przyjęte przepisy? Nowe przepisy stanowią kompleksową regulację problematyki kredytów związanych z nieruchomościami. Mają one przyczynić się do zwiększenia porównywalności i transparentności ofert kredytodawców oraz wzmocnienia pozycji konsumenta - zarówno (...)

Prawa konsumenta w 2023 roku

Prawa konsumenta w 2023 roku

Co się zmieni od 1 stycznia? Dla kupujących on-line: weryfikacja opinii w internecie, jasne zasady plasowania ofert, aktualizacje treści i usług cyfrowych. Dla miłośników wyprzedaży: transparentne informacje o obniżkach cen. Dla wszystkich - nowe zasady reklamacji wadliwych (...)

Nabycie mieszkania z lokatorem - opinia prawna

Nabycie mieszkania z lokatorem - opinia prawna

Stan faktycznyW zeszłym tygodniu kupiłam dla siebie mieszkanie na rynku wtórnym. Mieszkanie było wcześniej wynajmowane, na ogół studentom, i wymaga generalnego remontu. Oczywiście przed podpisaniem aktu notarialnego zapoznałam się z odpisem z księgi wieczystej (nie były tam wpisane (...)

Zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego (stan prawny do 1 marca 2004 r.)

Zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego (stan prawny do 1 marca 2004 r.)

Czy możliwe jest wprowadzanie zmian do zawartej umowy w sprawie zamówienia publicznego? Ustawa o zamówieniach publicznych wprowadza zasadę zakazu wprowadzania zmian do zawartej i wykonywanej umowy. Zgodnie z jej przepisami zakazane są zmiany postanowień zawartej umowy oraz wprowadzanie nowych (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Forma oświadczenia o odstąpieniu od umowy

Forma oświadczenia o odstąpieniu od umowy

Czy odstąpienie od umowy może mieć charakter domniemany? Np. wysyłam pismo do kontrahenta, w którym wzywam go do wznowienia realizacji umowy z zastrzeżeniem, iż brak odpowiedzi traktuję jako odstąpienie od umowy? Czy brak odpowiedzi może być potraktowany jako odstąpienie od umowy, czy potrzebne (...)

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy

Inwestor podpisał umowę z wykonawca robót budowlanych na wykonanie określonej pracy w określonym termie. Wykonawca nie rozpoczął prac do tej pory opóźniając się już co najmniej o dwa tygodnie. Inwestor jest zmuszony zrezygnować z takiego niesolidnego wykonawcy. Kwestia wypowiadania umowy (...)

Wypłata odszkodowania a koszty uzyskania przychodu

Wypłata odszkodowania a koszty uzyskania przychodu

Lokal użytkowy wynajmowany jest na podstawie umowy najmu zawartej na czas określony. Umowa przewiduje wypłatę odszkodowania w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy przez Wynajmującego. Czy w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy wypłacone odszkodowanie stanowić będzie koszt uzyskania (...)

Odstąpienie od umowy sprzedaży na odległość

Odstąpienie od umowy sprzedaży na odległość

Chcę kupić samochód używany (klasa wyższa, wartość pojazdu prawie 80.000 zł). Znalazłem zaufaną firmę, która na zamówienie wyszukuje za granicą samochody (siedziba firmy około 300 km od mojego miejsca zamieszkania.) Nigdy w tej siedzibie nie byłem. Całość odbywa się w ten sposób, (...)

Odstąpienie od umowy sprzedaży

Odstąpienie od umowy sprzedaży

Tata koleżanki \"naciął\" się na zdrowotną kołdrę prezentowaną w sanatorium. Chciałby ją zwrócić i odzyskać pieniądze. Poleciłem napisać oświadczenie o odstąpieniu od umowy, ponieważ nie minęło jeszcze 10 dni od otrzymania towaru pocztą. Zaproponowałem jednak, żeby razem z oświadczeniem (...)

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy

Mężczyzna prowadzący działalność gospodarczą chciał zakupić od innego przedsiębiorcy autobus. Na tę okoliczność w 2005 r. spisano dwie bardzo lakoniczne umowy. Treść pierwszej umowy: ?Wstępna umowa. Umowa dotyczy sprzedaży autobusu H-9-21 oraz jego remontu według uzgodnień. Kupujący (...)

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy

Umowa cywilnoprawna z deweloperem na zakup nieruchomości nie zawiera trybu rozwiązania umowy (okres wypowiedzenia, liczba wezwań itp.). Umowa zawiera jedynie sformułowanie, że deweloperowi przysługuje prawo do odstąpienia od niniejszej umowy, jeżeli opóźnienie klienta w zapłaceniu którejkolwiek (...)

Forma oświadczenia o odstąpieniu od umowy

Forma oświadczenia o odstąpieniu od umowy

Została zawarta pisemna umowa między przedsiębiorcami zastrzegająca, że "zmiany do umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności". Jeden z kontrahentów odstąpił od umowy wysyłając oświadczenie faksem. Czy takie oświadczenie jest skuteczne, czy też drugi z kontrahentów powinien (...)

Odstąpienie od umowy przedwstępnej

Odstąpienie od umowy przedwstępnej

W jakich sytuacjach możliwe jest odstąpienie od umowy przedwstępnej? W doktrynie uznaje się umowę przedwstępną za umowę nie mająca charakteru wzajemnego (por. teza orzeczenia SN z dnia 30 maja 2006 roku IV CSK 66/2006: „Umowa przedwstępna nie jest umową wzajemną, nawet (...)

Niewykonanie warunków umowy sprzedaży

Niewykonanie warunków umowy sprzedaży

Moja firma zawarła z drugą firmą umowę kupna samochodu. Umowa została zawarta w trybie zapytania o cenę w wyniku zamówienia publicznego. W umowie został określony termin dostawy samochodu. Firma sprzedająca terminu nie dotrzymała, tłumacząc to różnymi czynnikami - fakt,że samochodu nie (...)

Odstąpienie od umowy przedwstępnej

Odstąpienie od umowy przedwstępnej

Dnia 23.02.2007 r. podpisaliśmy przedwstępną umowę notarialną na kupno nieruchomości na kwotę 1200000,00 zł, została wpłacona zaliczka 120 000,00 zł. Dnia 10.03.2007 r. w piwnicy budynku zauważyliśmy wodę - budynek nie jest jeszcze używany, woda podchodzi z zalanej wcześniej ściany - (...)

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy

Czy istnieje bezpośredni związek między art. 640 i 494 kc? Chodzi o to, czy odstępując od umowy o dzieło w trybie art. 640 zastosowanie mają przepisy art. 494 o zwrocie otrzymanych świadczeń? Art. 394 par. 1 kodeksu cywilnego stanowi, że w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju (...)

Zadatek a odstąpienie od umowy

Zadatek a odstąpienie od umowy

Czy zastrzeżony zadatek umożliwia odstąpienie od umowy? Zadatek, zgodnie z art. 394 k.c. daje stronie umowy uprawnienie do odstąpienia od umowy bez wyznaczania dodatkowego terminu do wykonania. Odstąpienie wykonuje się przez złożenie oświadczenia drugiej stronie, przy czym nie ma wymogów (...)

Odstąpienie od umowy a odszkodowanie

Odstąpienie od umowy a odszkodowanie

Zakupiłem skrzydło drzwiowe, które reklamowałem u sprzedawcy, gdyż posiadało wady. Sprzedawca nie uznał mojej reklamacji, złożyłem pozew do sądu. Sąd wydał nakaz zapłaty, zwrot kosztów postępowania sądowego, oraz zapłatę odsetek ustawowych. Pozwany zwlekał z wykonaniem wyroku, więc (...)

Odstąpienie od umowy a odstępne

Odstąpienie od umowy a odstępne

Strony zastrzegły w umowie odstępne. Jedna ze stron złożyła oświadczenie o odstąpieniu od umowy (z powodów własnych) i zaproponowała zapłatę połowy odstępnego. Czy na podstawie takiego oświadczenia można dochodzić na drodze sądowej zapłaty całego odstępnego? Art. 396 kodeksu cywilnego (...)