odstąpienie od umowy pożyczki a wygaśnięcie zastawu rejestrowego

Pytanie:

Przedsiębiorca zawiera z konsumentem umowę pożyczki zabezpieczoną zastawem rejestrowym na rzeczy ruchomej. Konsument odstępuje od umowy w ustawowym terminie 14 dni. Czy wobec tego wygasa zastaw rejestrowy jako prawo akcesoryjne (względnie powstaje uprawnienie do wykreślenia zastawu z rejestru)? Czy też dzieje się tak dopiero, kiedy konsument zwróci pożyczkę?

Masz inne pytanie do prawnika?

3.9.2012

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: odstąpienie od umowy pożyczki a wygaśnięcie zastawu rejestrowego

Kwestia wygaśnięcia zastawu rejestrowego swoje uregulowanie znalazła w ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz. U. 2009 r., Nr 67 poz. 569). Z art. 18 ust. 1 ustawy wynika, że zastaw wygasa w razie wygaśnięcia wierzytelności zabezpieczonej zastawem rejestrowym. Przepis ten statuuje zasadę akcesoryjności zastawu rejestrowego, która wyraża się m.in. w tym, że wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej zastawem (z jakichkolwiek przyczyn) powoduje wygaśnięcie zastawu rejestrowego. Wykreślenie takiego zastawu ma w takim wypadku charakter techniczno-porządkowy.

Porady prawne

Podstawą wygaśnięcia wierzytelności najczęściej będzie spełnienie świadczenia zgodnie z treścią zobowiązania. Wierzytelność wygaśnie także w razie spełnienia świadczenia odszkodowawczego przez dłużnika, tj. w wypadku naprawienia szkody wyrządzonej niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem pierwotnego zobowiązania. Kolejnymi przyczynami wygaśnięcia będą: niemożliwość świadczenia z przyczyn, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności (art. 475 § 1 k.c.), świadczenie w miejsce wypełnienia -datio in solutum (art. 453 zdanie pierwsze k.c.), potrącenie (art. 498 § 1 i 2 k.c.), odnowienie (art. 506 § 1 k.c.), złożenie do depozytu sądowego (art. 470 k.c.), zwolnienie z długu przez wierzyciela (art. 508 k.c.), rozwiązanie stosunku prawnego i umorzenie zobowiązania wskutek rozwiązania umowy z powodu nadzwyczajnych wypadków (art. 357[1] k.c.) - tak Strus Z., Strus-Wołos M. Komentarz do ustawy z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz.U.96.149.703). LEX/el., 2003.

Z chwilą złożenia skutecznego oświadczenia o odstąpieniu od umowy kredytu konsumenckiego konsument zwraca niezwłocznie kredytodawcy kwotę udostępnionego kredytu wraz z odsetkami, nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Dopiero z chwilą zwrotu kredytu można mówić, że wierzytelność po stronie przedsiębiorcy wygasła, a tym samym byt prawny utraci zastaw rejestrowy. Przepisy przewidują jednak wyjątek w tym zakresie:

Art. 18. 1. Wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej zastawem rejestrowym powoduje wygaśnięcie zastawu, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Zastaw rejestrowy nie wygasa, jeżeli umowa zastawnicza tak stanowi i określa co najmniej:

1) stosunek prawny, z którego wynika lub może wynikać nowa wierzytelność;

2) termin, w którym powinien powstać nowy stosunek prawny, nie dłuższy jednak niż 6 miesięcy od dnia wygaśnięcia wierzytelności zabezpieczonej zastawem;

3) najwyższą sumę zabezpieczenia dla nowej wierzytelności, przy czym suma ta nie może być wyższa od ujawnionej w rejestrze.

3. Jeżeli w terminie, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, nie powstanie stosunek prawny, z którego wynika nowa wierzytelność zabezpieczona zastawem rejestrowym, zastaw rejestrowy wygasa z upływem tego terminu, a zastawnik ma obowiązek niezwłocznego dokonania czynności niezbędnych do złożenia wniosku o wykreślenie zastawu z rejestru zastawów.

4. W przypadku określonym w ust. 3, wniosek o wykreślenie zastawu może złożyć zastawnik lub zastawca, który dołącza do wniosku pisemne oświadczenie zastawnika o wyrażeniu zgody na wykreślenie zastawu.

Strony mogą postanowić, że zastaw rejestrowy będzie zabezpieczał nową wierzytelność między stronami, przy czym powinna ona powstać w ciągu 6 miesięcy od wygaśnięcia wierzytelności zabezpieczonej zastawem.

W przypadku wygaśnięcia zastawu rejestrowego podlega on wykreśleniu z rejestru zastawów. Zastaw rejestrowy podlega wykreśleniu z rejestru zastawów na wniosek:

1) zastawnika;

2) zastawcy, który dołącza do wniosku pisemne oświadczenie zastawnika o wygaśnięciu wierzytelności zabezpieczonej zastawem rejestrowym lub zrzeczeniu się tego zabezpieczenia albo prawomocny wyrok sądu ustalający wygaśnięcie zastawu rejestrowego;

3) osoby, która nabyła przedmiot zastawu rejestrowego i która dołączyła do wniosku:

a) oświadczenie zastawnika o wyrażeniu zgody na wykreślenie zastawu rejestrowego z rejestru zastawów albo

b) zaświadczenie komornika lub innego organu egzekucyjnego o nabyciu przedmiotu zastawu rejestrowego w postępowaniu egzekucyjnym, albo

c) zaświadczenie sędziego komisarza o nabyciu przedmiotu zastawu rejestrowego w postępowaniu upadłościowym, albo

d) prawomocne orzeczenie stwierdzające nieistnienie zastawu rejestrowego lub wskazała jego oznaczenie, gdy nie była stroną w sprawie (art. 19 ust. 3)

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Czym charakteryzuje się zastaw rejestrowy?

Czym charakteryzuje się zastaw rejestrowy?

Cechą odróżniającą zastaw rejestrowy od zastawu zwykłego jest to, że dla powstania tego zastawu nie jest konieczne wydanie zastawionej rzeczy we władanie zastawnikowi lub osobie trzeciej. Ponadto możliwe jest w przypadku zastawu rejestrowego stosowanie również innych niż egzekucja (...)

Przeniesienie i wygaśnięcie zastawu rejestrowego

Przeniesienie i wygaśnięcie zastawu rejestrowego

Możliwość przeniesienia zastawu rejestrowego Istnieje możliwość przeniesienia prawa zastawu rejestrowego, lecz tylko na inny podmiot, który jest uprawniony do zabezpieczania swych wierzytelności zabezpieczeniem w postaci zastawu rejestrowego. Prawo takie przysługuje wierzytelnościom: Skarbu (...)

Jak ustanowić zastaw rejestrowy?

Jak ustanowić zastaw rejestrowy?

Jakie czynności należy podjąć, aby ustanowić zastaw rejestrowy? W celu ustanowienia zastawu rejestrowego konieczne jest zawarcie umowy - obowiązkowo na piśmie (w przeciwnym wypadku umowa będzie nieważna) oraz wpis do rejestru. Na jej podstawie ustanawia się na określonej ruchomości takie (...)

Ustawa antylichwiarska już obowiązuje

Ustawa antylichwiarska już obowiązuje

To koniec naciągactwa... Nowe przepisy kładą kres lichwie  Nowa ustawa antylichwiarska to rewolucja. Nowelizacja zapewni skuteczną ochronę Polaków. Wprowadzone przepisy oznaczają koniec dramatów wszystkich tych, którzy – np. z racji choroby, z powodu (...)

Szczególne uprawnienia banków

Szczególne uprawnienia banków

  Zabezpieczenia Bank udzielając kredytów osobom fizycznym oraz podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą musi w odpowiedni sposób zabezpieczyć zwrot oddanych do dyspozycji środków pieniężnych. Nie jest to jedynie "widzimiesię" banku jako kredytodawcy, gdyż obowiązek (...)

Umowne zaspokojenie zastawnika z przedmiotu zastawu rejestrowego

Umowne zaspokojenie zastawnika z przedmiotu zastawu rejestrowego

  Sposoby zaspokojenia się zastawnika Co do zasady, zaspokojenie z przedmiotu zastawu rejestrowego następuje w drodze sądowego postępowania egzekucyjnego. Strony jednak mogą umówić się odmiennie co do sposobu zaspokojenia. Przejęcie na własność W umowie zastawniczej strony mogą (...)

Kiedy i jak należy wnieść zabezpieczenie wykonania umowy?

Kiedy i jak należy wnieść zabezpieczenie wykonania umowy?

  W jakich wypadkach wykonawcy mają obowiązek wnieść zabezpieczenie? Wykonawcy mają obowiązek wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy w każdym przypadku, gdy żąda tego zamawiający, przy czym w niektórych przypadkach zamawiający ma ustawowy obowiązek żądania zabezpieczenia. (...)

Kilka słów o zastawie jako sposobie zabezpieczenia wierzytelności z obligacji

Kilka słów o zastawie jako sposobie zabezpieczenia wierzytelności z obligacji

Obligacja, pełni pod względem funkcjonalnym i ekonomicznym funkcje podobne do pożyczki. Jednak w przypadku obligacji zobowiązanie do zwrotu „pożyczonej” kwoty zostaje stwierdzone w dokumencie, który jest papierem wartościowym. Co istotne, z punktu widzenia obligatariuszy, czyli (...)

Rejestr zastawów

Rejestr zastawów

  Gdzie tworzone są rejestry zastawów Rejestry zastawów prowadzone są przy sądach rejonowych (przy wydziałach gospodarczych tych sądów), mających siedziby w miastach wojewódzkich. Oznacza to, że na każde województwo przypada jeden sąd, w którym (...)

Jak zabezpieczyć prawidłowe wykonanie umowy leasingu - opinia prawna

Jak zabezpieczyć prawidłowe wykonanie umowy leasingu - opinia prawna

Stan faktyczny Jak zabezpieczyć i egzekwować prawo własności zagranicznego producenta (wewnątrz UE) maszyny, który udziela klientowi polskiemu leasing na okres 1 roku z opcją wykupu. Leasing jest tak skonstruowany, że klient wpłaca pierwszą opłatę w wysokości co najmniej 25 %, a następnie (...)

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)

  W jakich wypadkach wykonawcy mają obowiązek wnieść zabezpieczenie? Wykonawcy mają obowiązek wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy w każdym przypadku, gdy żąda tego zamawiający oraz w przypadkach, gdy obowiązek wniesienia zabezpieczenia wynika z ustawy. Ustawa uzależnia (...)

Taksa notarialna - aktualne stawki 2018

Taksa notarialna - aktualne stawki 2018

Taksa notarialna to maksymalna wysokość opłaty pobieranej przez notariusza za dokonanie określonej czynności notarialnej. Stawki taksy ustalane są drogą rozporządzenia przez ministra i obowiązują na terenie całego kraju.  Opłaty notarialne zróżnicowane są w zależności (...)

Zmiany w ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów

Zmiany w ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów

Zastaw rejestrowy otwarty dla wszystkichNowelizacja usuwa dotychczasowy zamknięty katalog podmiotów, które mogły ustanawiać zastaw rejestrowy. Obecnie zatem ta forma zabezpieczania wierzytelności dostępna jest także dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.Na czym (...)

Likwidacja majątku masy upadłości - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

Likwidacja majątku masy upadłości - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

  Prawo upadłościowe prowadzi do jak najkorzystniejszego zaspokojenia wierzycieli upadłego z majątku, który wchodzi do masy upadłości. Po etapie postępowania, w którym mieliśmy do czynienia z ustaleniem majątku masy upadłości (spisanie inwentarza, sporządzenie bilansu przez (...)

Skutki ogłoszenia upadłości co do zobowiązań upadłego - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

Skutki ogłoszenia upadłości co do zobowiązań upadłego - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

  Moment ogłoszenia upadłości powoduje, obok skutków dla osoby upadłego i skutków co do jego majątku, także skutki względem zobowiązań upadłego. Należy rozstrzygnąć bowiem co uczynić ze zobowiązaniami powstałymi przed ogłoszeniem upadłości. Zobowiązanie jest to (...)

Zakup dla firmy nowego i używanego samochodu w kraju

Zakup dla firmy nowego i używanego samochodu w kraju

Samochód firmowy jest w dzisiejszych czasach nieodłącznym elementem funkcjonowania chyba już niemal każdego przedsiębiorstwa. Trudno wyobrazić sobie normalną pracę w firmie bez samochodu i nie dotyczy to tylko tych przedsiębiorstw, których przedmiot działalności z natury rzeczy (...)

Nowoczesne sposoby windykacji

Nowoczesne sposoby windykacji

Praktyka ostatnich lat wskazuje na rosnącą tendencję dochodzenia należności nie tylko na drodze tradycyjnych środków egzekucyjnych. Do tradycyjnych-najczęściej stosowanych i uregulowanych w sposób pełny przez prawo sposobów windykacji zaliczyć można wytoczenie powództwa (...)

Zastaw - co zabezpiecza i jak go ustanowić?

Zastaw - co zabezpiecza i jak go ustanowić?

  Co to jest zastaw i co jest jego przedmiotem? W celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można rzecz ruchomą obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel będzie mógł dochodzić zaspokojenia z rzeczy bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem (...)

Umowa pożyczki

Umowa pożyczki

Na czym polega umowa pożyczki? Pożyczka jest umową, przez którą dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego pożyczkę określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy (...)

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)

W jakich wypadkach oferenci mają obowiązek wnieść zabezpieczenie? Ustawa czyni z żądania wniesienia zabezpieczenia uprawnienie zamawiającego. Jednak rozporządzenie wykonawcze Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 lipca 2002 r. w pewnych wypadkach uprawnienie przekształca w obowiązek (...)

Ochrona konsumentów co do umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa

Ochrona konsumentów co do umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa

Niedawne orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotyczyło sporu o pożyczkę hipoteczną. Zgodnie z prawem niemieckim od końca lat 80. bank finansował zakup starych mieszkań. Spółka Heinen & Biege GmbH, która pośredniczy w świadczeniu usług finansowych i usług związanych (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Zastaw rejestrowy - zakaz zbycia rzeczy

Zastaw rejestrowy - zakaz zbycia rzeczy

W umowie zastawniczej strony mogą wprowadzić zastrzeżenie, że zastawca zobowiązuje się, że przed wygaśnięciem zastawu nie sprzeda rzeczy. Jakie to ma znaczenie dla zastawnika, jeżeli i bez tego osoba trzecia, która nabywa rzecz bez sprawdzenia rejestru zastawów nie spełnia przesłanki \"nabycia (...)

Nabycie auta obciążonego zastawem rejestrowym

Nabycie auta obciążonego zastawem rejestrowym

W 1999 roku kupiliśmy samochód osobowy (jako firma). Okazało się, iż samochód jest obciążony zastawem rejestrowym, o czym dowiedzieliśmy się pismem wierzyciela żądającym wydania samochodu, z dnia 20.01.2003 r. Wierzyciel, którym jest bank, dowiedział się o tym, że my jesteśmy właścicielami (...)

Zakaz zbycia a wygaśnięcie zastawu rejestrowego

Zakaz zbycia a wygaśnięcie zastawu rejestrowego

Nasza spółka nabyła samochód osobowy od innego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Usługowe Jan Kowalski (sprzedaż samochodów była przedmiotem działalności tego przedsiębiorcy). Po trzech latach zwrócił się do nas Bank z roszczeniem (...)

Zastaw na udziałach spółki z o.o.

Zastaw na udziałach spółki z o.o.

Pytanie 1:"Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością negocjuje kontrakt, którego wartość kilkakrotnie przekracza jej kapitał zakładowy. Usługa realizowana na rzecz Klienta ma charakter konsultingowy, zgodny z profilem działalności Spółki. W trakcie realizacji umowy klient odbierając poszczególne (...)

Zniszczenie przedmiotu zabezpieczenia

Zniszczenie przedmiotu zabezpieczenia

Spłata pożyczki została zabezpieczona przewłaszczeniem na zabezpieczenie. Dłużnik może nadal (w ograniczonym zakresie) korzystać z rzeczy ruchomej.Czy w przypadku zniszczenia (albo kradzieży) przedmiotu zabezpieczenia wierzycielowi nadal przysługuje prawo dochodzenia wierzytelności z umowy (...)

Zabezpieczenie spłaty umowy pożyczki

Zabezpieczenie spłaty umowy pożyczki

Spłata umowy pożyczki zabezpieczona jest wekslem in-blanco i zastawem rejestrowym. Wierzytelność zabezpieczona zastawem została oznaczona w umowie zastawniczej jako \"zadłużenie z umowy pożyczki\". Czy umowa zastawnicza może zabezpieczać spłatę zarówno pożyczki jak i weksla (biorąc pod (...)

Zastaw rejestrowy na samochodzie

Zastaw rejestrowy na samochodzie

Trzy lata temu kupiłem auto, które - jak się teraz okazało - było kupione przez poprzedniego właściciela na raty (zastaw sądowy - brak wpisu w dowodzie rejestracyjnym i wydziale komunikacji), ten zaś nic o tym nie wspomniał przy sprzedaży. Samochód odsprzedałem po kilku miesiącach, a nowy (...)

Treść umowy zastawniczej

Treść umowy zastawniczej

W umowie zastawu (rejestrowego) trzeba określić wierzytelność zabezpieczoną zastawem. Czy wystarczy tutaj określenie np. \"zabezpieczenie wymagalnej należności z umowy pożyczki z dnia . . . \" czy trzeba podawać wartość pożyczki i szczegóły dotyczące tej umowy? Do ustanowienia zastawu (...)

Zaspokojenie zastawnika

Zaspokojenie zastawnika

Dłużnik oddał mi rzecz ruchomą obciążoną na moją rzecz zastawem rejestrowym. Umowa zastawnicza standardowo przewiduje zaspokojenie w drodze przetargu publicznego organizowanego przez komornika lub notariusza, postępowania sądowo-egzekucyjnego albo przejęcia na własność. Obawiam się jednak, (...)

Przeniesienie własności przedmiotu obciążonego zastawem rejestrowym

Przeniesienie własności przedmiotu obciążonego zastawem rejestrowym

Czy przeniesienie własności przedmiotu obciążonego zastawem rejestrowym powoduje wygaśnięcia zastawu? Co do zasady przeniesienie własności przedmiotu obciążonego zastawem rejestrowym nie powoduje wygaśnięcia zastawu. Wyjątek od tej reguły przewiduje art. 13 ustawy o zastawie rejestrowym (...)

Ważność zastawu rejestrowego, ustanowionego na samochodzie osobowym

Ważność zastawu rejestrowego, ustanowionego na samochodzie osobowym

Witam. Kupiłem samochód osobowy. W jego dowodzie rejestracyjnym nie było żadnej wzmianki o ustanowieniu na nim zastawu rejestrowego. Ostatnio dowiedziałem się jednak, że zastaw ten istnieje. Czy jest on nadal ważny? Zgodnie z art. 12 ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (...)

Skutki zmiany umowy zastawniczej

Skutki zmiany umowy zastawniczej

Jakie skutki dla ustanowionego zastawu rejestrowego ma zmiana umowy zastawu rejestrowego, na mocy której strony wskazały jako zabezpieczoną inną wierzytelność niż pierwotnie? W szczególności, czy taka zmiana rodzi obowiązek zgłoszenia do sądu rejestrowego? Wedle treści art. 39 ust. 1 Ustawy (...)

Różnice pomiędzy przewłaszczeniem i zastawem

Różnice pomiędzy przewłaszczeniem i zastawem

Mam do wyboru 2 możliwości zabezpieczenia kredytu samochodowego: przewłaszczenie i zastaw rejestrowy. Jakie są między nimi różnice i który z nich będzie dla mnie korzystniejszy? Przy którym rodzaju zabezpieczenia, w dowodzie rejestracyjnym samochodu będzie umieszczona adnotacja dotycząca (...)

Moment ustanowienia zastawu rejestrowego

Moment ustanowienia zastawu rejestrowego

Do ustanowienia zastawu rejestrowego konieczna jest umowa zastawnicza i skuteczne wniesienie wniosku do sądu. Od którego momentu rzecz jest obciążona zastawem z jego skutkami (przede wszystkim możliwością dochodzenia z rzeczy również w razie zmiany właściciela)? Czy jest to data zawarcia umowy, (...)

Zabezpieczenie pożyczki

Zabezpieczenie pożyczki

W jaki sposób można ustanowić zabezpieczenie na samochód a jak na nieruchomość udzielając pożyczki osobie fizycznej lub prawnej? Istnieje wiele sposobów zabezpieczenia roszczeń z tytułu pożyczki. Jeżeli zabezpieczeniem ma być samochód, dopuszczalne jest ustanowienie zabezpieczenia w postaci (...)