Odwołanie dyrektora ZOZ a opinia rady społecznej

Pytanie:

Dyrektor publicznego ZOZ-u został powołany na to stanowisko przez starostę na czas określony (6 lat). Dyrektor jest jednocześnie przewodniczącym rady miejskiej. Czy chcąc odwołać dyrektora starosta musi zasięgać opinii rady miejskiej lub rady społecznej szpitala, czy może to zrobić bez zasięgania jakichkolwiek opinii?

Masz inne pytanie do prawnika?

15.12.2008

Zespół<br />e-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Odwołanie dyrektora ZOZ a opinia rady społecznej

Przy publicznym zakładzie opieki zdrowotnej działa rada społeczna, która jest organem inicjującym i opiniodawczym podmiotu, który utworzył zakład, oraz organem doradczym kierownika publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Do żądań rady społecznej należy, miedzy innymi, przedstawianie podmiotowi, który utworzył publiczny zakład opieki zdrowotnej, wniosków i opinii w sprawach rozwiązania stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej o zarządzanie publicznym zakładem opieki zdrowotnej z kierownikiem zakładu (art. 46 pkt 1 ppkt e ustawy o zakładach opieki zdrowotnej). Natomiast decyzje w tym zakresie podejmuje organ, który utworzył publiczny zakład opieki zdrowotnej. Jak więc wynika z powyższego, aby odwołać dyrektora ZOZ starosta powinien zasięgnąć opinii szpitalnej rady społecznej.

Ponieważ lekarz pełni również funkcję radnego, rozwiązanie z nim stosunku pracy uzależnione jest od wcześniejszego wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy przez radę gminy, w której pełni on swoją funkcję. Zgoda dotyczy także rozwiązania stosunku pracy powstałego na podstawie powołania.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Wypadek w pracy, L4 i odszkodowanie

19.9.2018 przez: kaminskimarcin

Zwolnienie lekarskie po stażu czy należy sie?

24.7.2018 przez: jola375@vp.pl

skarga na urząd pracy

15.5.2018 przez: atiiia86