Pełnomocnictwo do nabycia udziałów
Pytanie:
"Mam zamiar skupić większą ilość udziałów w spółce z o.o. od drobnych wspólników, czy mogę komuś (obcej osobie) udzielić pełnomocnictwa do zawierania wszystkich umów zbycia udziałów w spółce z o.o. i składania podpisów u notariusza w imieniu kupującego udziały w danej umowie zbycia udziałów w spółce z o.o.?"
Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo do nabycia udziałów
Zgodnie z art. 180 kodeksu spółek handlowych zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału oraz jego zastawienie powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Zatem w razie udzielenia odpowiedniego pełnomocnictwa do dokonywania owych czynności pełnomocnictwo powinno być udzielone co najmniej w tej formie. Nie ma przeszkód, aby takiego pełnomocnictwa udzielić.
Jeżeli zbycie uzależnione jest od zgody spółki, zgody udziela zarząd w formie pisemnej. W przypadku gdy zgody odmówiono, sąd rejestrowy może pozwolić na zbycie, jeżeli istnieją ważne powody.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?