Odpowiedź prawnika: Potrącenie z pensji wierzytelności z kredytu
Przepisy kodeksu pracy przewidują kiedy i w jakiej wysokości możliwe jest potrącenie kwot, które dłużny jest pracownik z jego wynagrodzenia. Prawo przewiduje potrącenia ustawowe, które wymienia artykuł Co i ile pracodawca może potrącać z wynagrodzenia za pracę? oraz potrącenia dokonywane za zgodą pracownika, które są dopuszczalne na mocy artykułu 91 kodeksu pracy. Ten drugi rodzaj potrącenia jest potrąceniem umownym. Na mocy umowy pracownika z pracodawcą mogą być potrącane należności, które przysługują pracodawcy, a na mocy umowy pracownika z osobą trzecią (np. bankiem) należności, które przysługują osobie trzeciej. Takie potrącenie jest możliwe, jeżeli pracownik wyraził na nie pisemną zgodę. Forma pisemna jest zachowana także wtedy, gdy oświadczenie zostało podpisane na druku dostarczonym przez osobę trzecią (bank). W każdym wypadku potrąceń dokonuje oczywiście pracodawca. Przedmiotem takiej umowy o potrąceniu może być zarówno wierzytelność już wymagalna, taka, której termin wymagalności jeszcze nie nadszedł, jak i przedawniona wierzytelność pracodawcy (lub osoby trzeciej). Należy również pamiętać, iż pracownik w każdej chwili może cofnąć swoją zgodę na dokonanie potrącenia wierzytelności osób trzecich (banku) ze swojego wynagrodzenia. Z kolei pracodawca, mimo złożenia przez pracownika oświadczenia o zgodzie na potrącenie, nie ma obowiązku tych potrąceń dokonywać. Jeżeli występuje zbieg potrąceń ustawowych z potrąceniami, na które pracownik wyraził zgodę, potrącenia uzgodnione mogą nastąpić dopiero po dokonaniu potrąceń ustawowych. Przy dokonywaniu potrąceń uzgodnionych wolna od potrąceń wierzytelności:

-
pracodawcy - jest kwota w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych , a
-
osób trzecich - jest kwota w wysokości 80% i minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
