Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Z powyższego wynika, że nieobecność pracownika z powodu badań lekarskich jest wliczana do czasu pracy tego prawnika. Przepisy nie określają okresu maksymalnej nieobecności pracownika w pracy z powodu wykonywania badań lekarskich, nie mniej jednak nieobecność pracownika nie powinna przekraczać czasu potrzebnego do dokonania badań lekarskich. To jaka ilość czasu jest potrzebna na te badania zależy od zakresu badań przeprowadzanych, terminów, w których przyjmują dani specjaliści, a także obłożenia pacjentami lekarza.
Naszym zdaniem, może Pan skontrolować, czy pracownik rzeczywiście przebywa na badaniach, może więc Pan np. wymagać od pracownika, by ten wskazał w jakich godzinach przyjmuje dany specjalista, a także może Pan wymagać, by pracownik, pomiędzy poszczególnymi badaniami stawiał się w pracy. Jeżeli pracownik nie przychodzi do pracy i jednocześnie nie przebywa na badaniach, jego nieobecność jest nieusprawiedliwiona. Pracownik w takiej sytuacji narusza obowiązki pracownicze. Takiego pracownika można ukarać karą porządkową.
Jak już wskazano powyżej, za czas badań lekarskich należy się prawnikowi wynagrodzenie. Natomiast ewidencja czasu pracy jest prowadzona do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Jeżeli pracownik nie stawił się danego dnia w pracy, nie powinien on podpisywać listy obecności, natomiast w jego karcie ewidencji czasu pracy powinno być zaznaczone, że jego nieobecność jest usprawiedliwiona (o ile jest), z powodu badań lekarskich.