Prawo do nazwy firmy

Pytanie:

W Polsce po roku 1989 powstało wiele małych i średnich firm i zdarza się, że niektóre firmy mają takie same nawy. W większości przypadków jest to spowodowane używaniem potocznych wyrazów lub łączenie ich. Różnice między nazwami są często rozróżniane poprzez np. z.o.o. Sp.J lub S.C. Znalazłem dwie inne firmy, które nazywają się tak samo jak moja firma. Obie te firmy działają w podobnej branży, jednak na innym terenie Polski i nie stanowią konkurencji ani dla mnie, ani dla siebie wzajemnie. Wszystkie trzy firmy są firmami serwisowo handlowymi. Jedna z tych firm powstała wcześniej od mojej, a druga później od mojej. Czy jest możliwe pozbawienie tych dwóch firm nazwy i stanie się właścicielem tej nazwy? Jeżeli nie, czy jest możliwe zabronienie innym obecnie powstającym firmom używanie tej nazwy?

Masz inne pytanie do prawnika?

6.12.2005

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Prawo do nazwy firmy

Nazw firmy może być chroniona na dwa podstawowe sposoby. Pierwszym z  nich jest ochrona nazwy jako dobra osobistego, drugim ochrona nazwy przed czynami nieuczciwej konkurencji. Prawo do firmy przysługujące przedsiębiorcy jest chronione analogicznie do innych dóbr osobistych na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Przedsiębiorca, którego prawo do firmy zostało zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, a w razie dokonanego naruszenia przedsiębiorca może żądać usunięcia skutków tego naruszenia oraz złożenia oświadczenia o odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie (np. jeśli inny przedsiębiorca wbrew przepisom będzie działał pod firmą, która już istnieje na rynku w tej samej branży, przedsiębiorca którego firma została wykorzystana bezprawnie może żądać, zaprzestania posługiwania się jego firmą). Poza tym, przedsiębiorca którego firma została bezprawnie wykorzystana, może żądać naprawienia szkody majątkowej, która powstała w wyniku naruszenia albo wydania korzyści uzyskanej przez osobę, która dopuściła się naruszenia.

Porady prawne

Z kolei według przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji czynem nieuczciwej konkurencji jest między innymi oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzić klientów w błąd, co do jego tożsamości np. przez używanie firmy czy nazwy. W przypadku naruszenia lub zagrożenia interesu danego przedsiębiorcy czynem nieuczciwej konkurencji (w tym bezprawnym używaniem firmy) można żądać:

  1. zaniechania niedozwolonych działań, tj. w danym wypadku zaniechania używania firmy;

  2. usunięcia skutków niedozwolonych działań, tj. m.in. zmiany bezprawnie używanej firmy wraz z wykreśleniem jej z rejestru handlowego;

  3. złożenia odpowiedniego (w treści i formie) oświadczenia (jednokrotnego lub wielokrotnego) np. w postaci ogłoszenia w prasie;

  4. naprawienia na zasadach ogólnych wyrządzonej szkody (tj. odszkodowania);

  5. wydania bezprawnie uzyskanych korzyści - również na zasadach ogólnych;

  6. zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochrony dziedzictwa narodowego - jeżeli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony.

Oba te sposoby może więc zastosować firma, której nazwa powstała i była używana wcześniej w tej branży. Podstawową zasadą w tego typu sprawach jest bowiem zasada pierwszeństwa. W opisanym przypadku natomiast istnieje niestety firma, która używała danej nazwy wcześniej. Dlatego w przedstawionym przypadku być może wyjściem będzie zarejestrowanie znaku towarowego. Nie jest to oczywiście to samo co nazwa firmy, ale może pomóc w odpowiednim wyróżnieniu towarów. Znakiem towarowym, może być w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy. W razie zgłoszenia takiego znaku towarowego podstawową kwestią będzie prawdopodobnie rozstrzygnięcie, czy znak ten nie narusza praw osobistych lub majątkowych osób trzecich. Pierwszeństwo do uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy oznacza się według daty zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Patentowym (zgłoszenie uważa się za dokonane w dniu, w którym wpłynęło ono do Urzędu Patentowego lub zostało odebrane telefaksem). W zgłoszeniu znaku towarowego należy określić znak towarowy oraz wskazać towary, dla których znak ten jest przeznaczony (Urząd Patentowy wyznaczy, pod rygorem umorzenia postępowania, termin do uzupełnienia zgłoszenia, jeżeli stwierdzi, że nie zawiera ono wszystkich części).

O zgłoszeniu znaku towarowego Urząd Patentowy dokonuje ogłoszenia niezwłocznie po upływie 6 miesięcy od daty dokonania zgłoszenia.

Od dnia ogłoszenia osoby trzecie mogą zapoznać się ze wskazanym w zgłoszeniu znakiem towarowym oraz wykazem towarów, dla których znak jest przeznaczony, jak też zgłaszać do Urzędu Patentowego uwagi co do istnienia okoliczności uniemożliwiających udzielenie prawa ochronnego. Wydanie decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy następuje po sprawdzeniu przez Urząd Patentowy, czy są spełnione ustawowe warunki wymagane dla uzyskania prawa.

Czas trwania prawa ochronnego na znak towarowy wynosi 10 lat od daty zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Patentowym. Prawo ochronne na znak towarowy może zostać, na wniosek uprawnionego, przedłużone dla wszystkich lub części towarów, na kolejne okresy dziesięcioletnie.

Można też w przedstawionym przypadku rozważyć zgłoszenie przez wspomniane trzy firmy wspólnego znaku towarowego.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Nazwa spółki handlowej - zasady nadawania spółkom nazwy i jej ochrona

Nazwa spółki handlowej - zasady nadawania spółkom nazwy i jej ochrona

Nazwą spółki handlowej jest tzw. firma. Jest ona oznaczeniem przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką spółkę. Spółka może pozywać i być pozywaną pod firmą. Poza tym firma nie może zostać zbyta bez przedsiębiorstwa. W praktyce można wyróżnić kilka zasad tworzenia (...)

Uregulowana rejestracja i ochrona regionalnych i tradycyjnych nazw produktów rolnych i artykułów spożywczych

Uregulowana rejestracja i ochrona regionalnych i tradycyjnych nazw produktów rolnych i artykułów spożywczych

17 lutego 2005 r., czyli 30 dni od dnia ogłoszenia weszła w życie ustawa o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych. Do tej pory kwestie  dotyczące  oznaczeń  geograficznych,  nazw  pochodzenia  (...)

Wykaz podatników VAT

Wykaz podatników VAT

Co zawiera wykaz podatników VAT, jak sprawdzać kontrahenta i kiedy trzeba to zrobić, dlaczego niektórych rachunków nie ma na białej liście i co w takich sytuacjach można zrobić. Informacje ws. Wykazu podatników VAT W związku z uruchomieniem od 1 września 2019 r. nowego (...)

Firma, czyli oznaczenie przedsiębiorcy

Firma, czyli oznaczenie przedsiębiorcy

  Co to jest firma? Firma to nazwa przedsiębiorcy, pod którą prowadzi on działalność gospodarczą lub zawodową. Kodeks cywilny definiuje pojęcie przedsiębiorcy jako osobę fizyczną lub prawną, a także jednostkę organizacyjną nie posiadająca osobowości prawnej, która (...)

Skorzystaj z nowego Wykazu podatników VAT

Skorzystaj z nowego Wykazu podatników VAT

Od 1 września 2019 r. dostępny jest jeden, bezpłatny i elektroniczny Wykaz podatników VAT – to połączony wykaz podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Do 31 grudnia 2019 r. korzystanie z wykazu jest fakultatywne (...)

Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty

Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty

Koszty uzyskania przychodów związanych z nabyciem niektórych rodzajów usług i praw Poniższe wyjaśnienie dotyczy nowych przepisów art. 15e ustawy z dnia 15 lutego 1992  r. o podatku dochodowym od osób prawnych, które weszły w życie 1 stycznia 2018 (...)

Zmiana danych w CEIDG

Zmiana danych w CEIDG

Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, gdy zmienią się jego dane, powinien złożyć w tej sprawie wniosek do CEIDG (czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Wniosek jest też potrzebny wówczas, gdy zainteresowany zawiesza oraz wznawia wykonywanie (...)

Zasady uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce

Zasady uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reguluje podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej przez osoby zagraniczne (...)

Mediacja przed Sądem Polubownym ds. Domen Internetowych przy PIIT

Mediacja przed Sądem Polubownym ds. Domen Internetowych przy PIIT

  Liczba firm, które widzą swoją szanse w Internecie jest coraz większa, coraz więcej firm zakłada w związku z tym swoje strony internetowe. Na ogół nazwa domeny jest odzwierciedleniem nazwy firmy bądź ze znakiem towarowym, jeśli firma ma do takiego znaku uprawnienia. Pojawiają (...)

Zakładanie i zasady funkcjonowania spółki komandytowo-akcyjnej

Zakładanie i zasady funkcjonowania spółki komandytowo-akcyjnej

    Spółka komandytowo-akcyjna stanowi swoiste połączenie cech spółek osobowych (komandytowej) i kapitałowych (akcyjnej). Kodeks spółek handlowych ukształtował ją jako spółkę osobową, skutkiem czego jest pozbawiona osobowości prawnej. Jednocześnie taka (...)

Ulice zdekomunizowane

Ulice zdekomunizowane

Dzięki decyzjom wojewodów patronami polskich ulic nie będą już m.in. Armia Ludowa, gen. Zygmunt Berling czy Obrońcy Stalingradu. Zamiast nich będą to osoby takie jak gen. Stefan Grot-Rowecki, Irena Sendlerowa, a także byli prezydenci: Lech Kaczyński i Ryszard Kaczorowski. Niezwykle wymowną (...)

Jak prawidłowo wskazać nazwę przedsiębiorcy?

Jak prawidłowo wskazać nazwę przedsiębiorcy?

Kanwą do napisania niniejszego artykułu stały się dwie historie. W obu historiach prawidłowe określenie nazwy kontrahenta grało główną rolę. W pierwszym przypadku sąd oddalił powództwo, gdyż przyjął, iż stroną umowy jest inna firma niż strona, która została pozwana. Sąd doszedł (...)

Aby poprzeć wniosek o referendum lokalne, trzeba podać wiele swoich danych

Aby poprzeć wniosek o referendum lokalne, trzeba podać wiele swoich danych

Poparcie przez mieszkańca jednostki samorządu terytorialnego wniosku o przeprowadzenie referendum w opinii NSA Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów, po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2017 r. na posiedzeniu jawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej wniosku Prezesa Naczelnego (...)

Rejestracja w KRS spółki pod firmą (nazwą) już używanej przez inny podmiot

Rejestracja w KRS spółki pod firmą (nazwą) już używanej przez inny podmiot

Od pewnego czasu da się zauważyć w orzecznictwie sądów rejestrowych oraz wydziałów gospodarczych odwoławczych sądów okręgowych tendencję do coraz mniej liberalnego traktowania podmiotów, które starają się o rejestrację spółki pod firmą (nazwą) (...)

Jak nie dać się oszukać na zakupach?

Jak nie dać się oszukać na zakupach?

Zakupy online W grudniu Polacy robią więcej zakupów, niż w innychporach roku, także w internecie. Warto uważać, aby w pośpiechu nie dać się okraść. Coraz więcej Polaków robi zakupy online. Przekonali się do nich już nie tylko młodzi, ale i osoby, które rzadziej korzystają (...)

Zakres odpowiedzialności komandytariusza

Zakres odpowiedzialności komandytariusza

  Charakter prawny odpowiedzialności komandytariusza Komandytariusz odpowiada ze zobowiązania spółki w sposób bezpośredni, solidarny, subsydiarny, osobisty i ograniczony do wysokości sumy komandytowej. Osobisty charakter odpowiedzialności oznacza ponoszenie jej całym swoim majątkiem (...)

Podstawowe zasady systemu zamówień publicznych

Podstawowe zasady systemu zamówień publicznych

Kiedy zamawiający obowiązany jest stosować ustawowe procedury? Prawo zamówień publicznych i określone w nim tryby udzielania zamówień, stosuje się przy zawieraniu odpłatnych umów między zamawiającym a wykonawcą, których przedmiotem są dostawy, usługi lub roboty (...)

Dziedziczenie działalności gospodarczej - Firma nie „umrze” ze śmiercią jej właściciela...

Dziedziczenie działalności gospodarczej - Firma nie „umrze” ze śmiercią jej właściciela...

Ponad 2 mln firm z szansą na płynną zmianę pokoleniową. Jest projekt ustawy o sukcesji firm rodzinnych Rozpoczął się proces konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projektu ustawy o sukcesji dla firm. To kolejna ustawa z pakietu „100 zmian dla firm”, która (...)

Skład podatkowy - jak go otworzyć?

Skład podatkowy - jak go otworzyć?

Skład podatkowy - czyli co? Skład podatkowy to miejsce określone w zezwoleniu, w którym wyroby akcyzowe są produkowane, magazynowane lub przeładowywane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Skład podatkowy to także miejsce, do którego wymienione wyroby są wprowadzane bądź (...)

Jak założyć spółkę komandytową?

Jak założyć spółkę komandytową?

Umowa spółki komadytowej Umowa spółki komandytowej do niedawna mogła zostać zostać zawarta  wyłącznie w formie aktu notarialnego. Umowa spółki komandytowej może być zawarta również przy wykorzystaniu wzorca umowy. Zawarcie umowy spółki komandytowej (...)

Jak wypełnić wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej - EDG-1?

Jak wypełnić wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej - EDG-1?

  Informacje ogólne dotyczące wypełniania wniosku EDG-1Instrukcja wypełniania wniosku EDG-1 została określona w załączniku do rozporządzenia, wydanego na podstawie upoważnienia zawartego w art. 7b ust. 10 ustawy - Prawo działalności gospodarczej. Dla osób fizycznych (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Ochrona i podobieństwo firmy przedsiębiorcy

Ochrona i podobieństwo firmy przedsiębiorcy

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą pod określoną nazwą. Wiem, że na rynku polskim działa firma o tej samej nazwie i jej działalność, w pewnym zakresie dokładnie pokrywa się z zakresem działalności, który ja zamierzam realizować. Firma ta świadczy usługi i swojej nazwy używa (...)

Skrócona nazwa nabywcy na fakturze VAT

Skrócona nazwa nabywcy na fakturze VAT

Jeżeli pełna nazwa firmy brzmi np. Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "Nazwa Firmy" Imię Nazwisko, to czy jeżeli otrzymam od dostawcy fakturę VAT, na której będzie widniała nazwa P.H.U. "Nazwa Firmy" Imię Nazwisko (skrócona, ponieważ program dostawcy posiada za mało miejsca na wpisanie (...)

Używanie nazwy skróconej na fakturze

Używanie nazwy skróconej na fakturze

Czy jednoosobowa firma może używać na fakturach nazwy skróconej, zgłoszonej jako skrócona do Urzędu Skarbowego bez imienia i nazwiska właściciela np. "Sklep X" zamiast pełnej nazwy "Sklep X Jan Kowalski"? Naszym zdaniem użycie na fakturze nazwy skróconej osoby fizycznej, zgłoszonej dla potrzeb (...)

Używanie takiej samej nazwy firmy

Używanie takiej samej nazwy firmy

Wraz żoną założyłem spółkę z o.o. o określonej nazwie. Chciałbym zaznaczyć, że sama nazwa, jak i jej sposób napisania miał służyć jako logo naszej spółki. Dwa tygodnie temu, na ulicy swojego miasta zauważyłem Biuro Podróży o identycznej nazwie oraz identycznym sposobie jej napisania. (...)

Sprzedaż udziału w spółce jawnej i zmiana nazwy

Sprzedaż udziału w spółce jawnej i zmiana nazwy

Zamierzam sprzedać swój udział w spółce jawnej, tworzonej przez 2 osoby fizyczne, na rzecz spółki z ograniczona odpowiedzialnością. Dotychczas nazwa spółki brzmiała AA -XX Spółka Jawna, tj. używała w firmie mojego nazwiska (XX). Obecnie Chcę sprzedać swój udział innemu przedsiębiorstwu (...)

Zastrzeżenie nazwy firmy

Zastrzeżenie nazwy firmy

Przedsiębiorca zgłaszając działalność gospodarczą wpisuje we wniosku o dokonanie wpisu do ewidencji nazwę firmy pod którą będzie działał plus swoje imię i nazwisko. W jaki sposób można zastrzec daną nazwę, tak aby nie była ona używana przez innych przedsiębiorców, przy czym nie (...)

Wymogi formalne dotyczące faktur

Wymogi formalne dotyczące faktur

Zgodnie z ustawą małżeństwo prowadzące działaność gospodarczą wyrejestrowało jednego z małżonków - forma prawna firmy - osoba fizyczna. Do momentu wyrejestrowania jednego z małżonków na fakturach zakupu, jak i sprzedaży widniały imiona obu małżonkow. Czy po wyrejestrowaniu błędnym (...)

Jedna działalność pod kilkoma szyldami

Jedna działalność pod kilkoma szyldami

Prowadzę działalność gospodarczą pod nazwą XX PUH Jan Kowalski. Ta działalność zajmuje się tworzeniem oprogramowania (dokładnie tworzeniem stron internetowych). Zamierzam nabyć restaurację prowadzoną do tej pory jako spółka cywilna (dwie działalności gospodarcze) pod nazwą YY (kojarzoną (...)

Zmiana nazwiska a zmiana nazwy firmy

Zmiana nazwiska a zmiana nazwy firmy

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Chcę założyć serwis internetowy zajmujący się kojarzeniem par. Jestem płatnikiem VAT. Planuję start serwisu w sierpniu 2007. W czerwcu 2007 zmieniam nazwisko, które jest częścią nazwy mojej firmy. Jakie kroki i w jakiej kolejności powinnam (...)

Sponsorowanie klubu sportowego

Sponsorowanie klubu sportowego

Czy w przypadku rozliczania podatku dochodowego metodą liniową mogę sponsorować lokalną drużynę piłkarską? Czy w związku z powyższym sponsoring będzie stanowić koszty reklamy publicznej, czyli nielimitowanej? Czy konieczne są faktury VAT za reklamę z klubu piłkarskiego, czy też do udokumentowania (...)

Rejestracja dwóch spółek pod tą samą nazwą

Rejestracja dwóch spółek pod tą samą nazwą

Chcę w Polsce stworzyć nową markę produktu i na tą potrzebę utworzyć spółkę z o.o. oraz sieć punktów sprzedaży. Czy prawo polskie dopuszcza rejestrację 2 spółek z o.o. pod tą samą nazwą? Jeśli tak, to czy możliwe jest zastrzeżenie nazwy spółki w taki sposób, aby inne osoby fizyczne (...)

Użycie nazwy

Użycie nazwy "kancelaria prawna"

Nie jestem prawnikiem. Czy używanie w nazwie firmy " Kancelaria prawna..." itp. jest zgodne z prawem? Czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzić klientów w błąd co do jego tożsamości, przez używanie firmy, nazwy, godła, skrótu literowego (...)

Rodzinna spółka cywilna

Rodzinna spółka cywilna

Prowadzimy działalność w trójkę żona 50%, syn 40%, mąż 10%. Każda osoba posiada wpis do ewidencji działalności gospodarczej. W trakcie trwania spółki mąż zajmował się między innymi dokumentacją firmy tj. US, ZUS. Z powodów zdrowotnych oraz przejścia na rentę do 2007 r., chce końcem (...)

Słowo instytut w nazwie przedsiębiorstwa

Słowo instytut w nazwie przedsiębiorstwa

Czy nazwa INSTYTUT jest formalnie zastrzeżona dla określonego typu podmiotów, czy można tak nazwać każdą firmę, nawet spółkę cywilną? Użycie słowa "Instytut" w oznaczeniu firmy nie jest zakazane w sposób podobny, w jaki jest zakazane użycie np. słowa "bank" dla przedsiębiorstwa (...)

Zmiana nazwy spółki z o.o.

Zmiana nazwy spółki z o.o.

Spółka z o.o. chce zmienić nazwę firmy. Jakie kolejno kroki należy poczynić, aby nowa nazwa mogła być pełnoprawnie używana? Zgodnie z art. 157 kodeksu spółek handlowych, w którym ustawodawca wymienia minimalne wymogi jakie powinna określać umowa spółki z o.o., w umowie powinien się (...)