Odpowiedź prawnika: Proces o ustalenie ojcostwa
1. Stosownie do treści art. 316 kodeksu postępowania cywilnego, po zamknięciu rozprawy sąd wydaje wyrok biorąc za podstawę stan rzeczy istniejący w chwili zamknięcia rozprawy. Sąd uprawniony był zatem do nieuwzględnienia złożonych przez Pana pism ze względu na czas, w jakim zostały one złożone (po zamknięciu rozprawy).
2. Apelacja, którą zamierza Pan złożyć, może zawierać fakty i okoliczności przedstawione w pismach złożonych do sądu I instancji po zamknięciu rozprawy. Postępowanie apelacyjne jest w systemie polskiego prawa cywilnego procesowego instancją merytoryczną. Istnieje wprawdzie generalny zakaz rozszerzania żądania pozwu i występowania z nowymi roszczeniami, nie ma jednak przeszkód do zgłoszenia nowych okoliczności, które mogą mieć istotny wpływ na rozstrzygnięcie sprawy.

3. Termin do złożenia wniosku o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku wynosi tydzień i liczy się od momentu ogłoszenia wyroku. W wypadku, gdy strona nie była zwolniona od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych wniosek taki winien być należycie opłacony (sprawę rozpatrywał sąd rejonowy, opłata od wniosku o uzasadnienie wyroku wynosi zatem 20 zł).
4. Termin na wniesienie apelacji od wyroku wydanego przez sąd I instancji wynosi 2 tygodnie i liczy się od momentu doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. Jeżeli jednak strona nie zażądała sporządzenia uzasadnienia wyroku w terminie tygodniowym od ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia (czyli de facto 21 dni od dnia ogłoszenia wyroku).
5. Od niekorzystnego dla Pana rozstrzygnięcia sądu II instancji będzie przysługiwał Panu środek zaskarżenia tego wyroku w postaci skargi kasacyjnej, z tym jednak zastrzeżeniem, że wartość zasądzonego od Pana świadczenia w wyroku przewyższyła 50.000 zł. W przeciwnym razie skarga kasacyjna przysługiwać nie będzie.
6. Wydaje się, że powódka mogła skutecznie udokumentować wydatki poniesione przez siebie zwykłymi paragonami fiskalnymi. Prawo cywilne nie przewiduje obowiązku dokumentowania wydatków rachunkami imiennymi, chyba że sąd rozstrzygający sprawę uzna, iż ze względu na okoliczności sprawy jest to konieczne.
7. Regułą postępowania cywilnego jest, iż strona przegrywająca ponosi koszty procesu. Do kosztów należą koszty sądowe i ewentualne koszty poniesione przez stronę wygrywającą (np. koszty ustanowienia pełnomocnika). Z treści pytania wynika, iż de facto Pan jest stroną przegrywającą, zatem winien Pan ponieść związane z tym koszty. Przysługuje Panu żądanie skierowane do sądu II instancji zwolnienia od obowiązku poniesienia kosztów sądowych (np. wpisu od apelacji), zwolnienie to nie będzie obejmowało jednak obowiązku zwrotu przeciwnikowi kosztów zastępstwa procesowego.
