Przedawnienie roszczeń ubocznych z zastawu

Pytanie:

Nasza spółka nabyła samochód obciążony zastawem rejestrowym na rzecz banku. Bank wystąpił z roszczeniem do nas o zaspokojenie się z samochodu ponad trzy lata temu (jest to sprawa zakwalifikowana przez Sąd jako gospodarcza). W myśl naszej interpretacji wierzytelność banku przedawniła się, lecz w myśl art. 317 kc może bank nadal dochodzić zaspokojenia z rzeczy obciążonej, z czym się zgadzamy. Jednak bank oświadczył (o czym dowiedzieliśmy się w pozwie dopiero teraz po upływie trzyletniego terminu od pierwszego żądania banku), iż żąda także opłaty za bezumowne korzystanie z rzeczy obciążonej zastawem, od momentu przejęcia go na własność, czyli za ostatnie sześć miesięcy. Czy biorąc pod uwagę art. 317 kc roszczenia banku o zapłatę za bezumowne korzystanie z rzeczy jest zasadne? Czy w myśl art. 317 kc, roszczenie banku o zapłatę za bezumowne korzystanie z rzeczy można zaliczyć do pojęcia "świadczeń ubocznych" - związanych z wierzytelnością zabezpieczoną zastawem - a w związku z tym możemy bronić się zarzutem przedawnienia roszczeń o zapłatę za bezumowne korzystanie z rzeczy obciążonej zastawem?

Masz inne pytanie do prawnika?

28.6.2006

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie roszczeń ubocznych z zastawu

Jak już wskazano w pytaniu zgodnie z art. 317 kc przedawnienie wierzytelności zabezpieczonej zastawem nie narusza uprawnienia zastawnika do uzyskania zaspokojenia z rzeczy obciążonej. Przepisu powyższego nie stosuje się do roszczenia o odsetki lub inne świadczenia uboczne. Do ustanowienia zastawu potrzebna jest umowa między właścicielem a wierzycielem oraz, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wydanie rzeczy wierzycielowi albo osobie trzeciej, na którą strony się zgodziły. Ta reguła odnosi sie do zastawu sui generis z kodeksu cywilnego. Nieco inne zasady obowiązują przy zastawie rejestrowym. Tylko w sprawach nieuregulowanych stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. Do ustanowienia zastawu rejestrowego potrzebna jest umowa między osobą uprawnioną do rozporządzania przedmiotem zastawu (zastawcą) a wierzycielem (zastawnikiem) oraz wpis do rejestru zastawów. Nie jest zatem niezbędne wydanie rzeczy wierzycielowi (zastawnikowi).

Porady prawne

Zgodnie z ustawą o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów jeżeli umowa zastawnicza nie stanowi inaczej, zastawca (właściciel, zazwyczaj dłużnik) może korzystać z przedmiotu zastawu rejestrowego zgodnie z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem. Zasadą jest jednak zaspokojenie zastawnika z przedmiotu zastawu rejestrowego w drodze sądowego postępowaniu egzekucyjnego.

Umowa zastawnicza może przewidywać zaspokojenie zastawnika przez przejęcie przez niego na własność. Przejęcie na własność przedmiotu zastawu rejestrowego następuje po upływie terminu wykonania zobowiązania, które zostało zabezpieczone tym zastawem, z dniem złożenia przez zastawnika oświadczenia o przejęciu tego przedmiotu na własność. Z tym dniem jeśli czas na wykonanie zobowiązania minął bank staje się właścicielem przedmiotu zastawu bez względu na to kto jest w jego posiadaniu. Żądanie odszkodowania za bezumowne korzystanie nie jest świadczeniem ubocznym z zastawu, lecz wierzytelnością wynikająca z korzystania z rzeczy przez osobę nie będącą jej właścicielem. Świadczeniami ubocznymi, które po przedawnieniu nie mogą być dochodzone są np. odsetki. Roszczenie zaś o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie nie wynika bezpośrednio z zastawu. Zgodnie z art. 229 kc,  roszczenia właściciela przeciwko samoistnemu posiadaczowi o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy, o zwrot pożytków lub o zapłatę ich wartości, jak również roszczenia o naprawienie szkody z powodu pogorszenia rzeczy przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy.

Z Państwa poprzedniej korespondencji wynika, że w rejestrze zastawów znajdowało się ograniczenie w postaci zakazu zbywalności. W takim stanie rzeczy są Państwo posiadaczami w złej wierze, a zatem mogą Państwo żądać jedynie zwrotu nakładów koniecznych, i to tylko o tyle, o ile właściciel (bank) wzbogaciłby się bezpodstawnie waszym kosztem.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zastaw - co zabezpiecza i jak go ustanowić?

Zastaw - co zabezpiecza i jak go ustanowić?

  Co to jest zastaw i co jest jego przedmiotem? W celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można rzecz ruchomą obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel będzie mógł dochodzić zaspokojenia z rzeczy bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem (...)

Umowa przewozu osób i rzeczy

Umowa przewozu osób i rzeczy

Kodeks cywilny, regulujący umowę przewozu, ogranicza przewóz do przewozu rozumianego jako usługa świadczona przez przewoźnika, tj. przedsiębiorstwo transportowe wykonujące działalność przewozową w sposób stały i zarobkowy. Konstrukcja umowy przewozu w kodeksie (...)

Kiedy zobowiązania podatkowe się przedawniają?

Kiedy zobowiązania podatkowe się przedawniają?

Na czym polega przedawnienie? Przedawnienie zobowiązania podatkowego polega na tym, że ze względu na upływ określonego czasu od momentu powstania zobowiązania podatkowego, w którym organy podatkowe nie podjęły czynności w celu jego wyegzekwowania lub czynności te okazały się (...)

Umowa spedycji

Umowa spedycji

  Spedycja spełnia pomocniczą, ale ważną rolę w przewozie przesyłki. Obejmuje wiele różnych czynności faktycznych i prawnych, które potrzebne są do prawidłowego dokonania przewozu. Wykonanie tych czynności należy w zasadzie do wyspecjalizowanych przedsiębiorstw spedycyjnych. (...)

Przedawnienie zobowiązania podatkowego - opinia prawna

Przedawnienie zobowiązania podatkowego - opinia prawna

Na czym polega przedawnienie? Przedawnienie zobowiązania podatkowego polega na tym, że ze względu na upływ określonego czasu od momentu powstania zobowiązania podatkowego, w którym organy podatkowe nie podjęły czynności w celu jego wyegzekwowania lub czynności te okazały się (...)

Budowa na zajętej nieruchomości - opinia prawna

Budowa na zajętej nieruchomości - opinia prawna

 Stan faktyczny Jestem użytkownikiem wieczystym nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę gospodarczą (przemysłową), obciążonej hipoteką na rzecz banku z tytułu kredytu inwestycyjnego. Grunty te miały być przeznaczone na dalszy rozwój mojej działalności gospodarczej, niestety (...)

Uniknąć konsekwencji niepłacenia składek ZUS - opinia prawna

Uniknąć konsekwencji niepłacenia składek ZUS - opinia prawna

Stan faktyczny Moja znajoma kilka lat prowadziła (przynajmniej formalnie) firmę razem z ojcem. "Formalnie" dlatego, że całą dokumentację firmy prowadził ojciec nie "wtajemniczając" córki. Było to w formie spółki cywilnej, podobno po to żeby płacić mniejsze podatki. Później okazało (...)

Czym charakteryzuje się zastaw rejestrowy?

Czym charakteryzuje się zastaw rejestrowy?

Cechą odróżniającą zastaw rejestrowy od zastawu zwykłego jest to, że dla powstania tego zastawu nie jest konieczne wydanie zastawionej rzeczy we władanie zastawnikowi lub osobie trzeciej. Ponadto możliwe jest w przypadku zastawu rejestrowego stosowanie również innych niż egzekucja (...)

Przedmiot zastawu rejestrowego

Przedmiot zastawu rejestrowego

  Co może być przedmiotem zastawu rejestrowego? Zabezpieczenie wierzytelności w postaci zastawu rejestrowego może być ustanowione tylko na ruchomościach oraz na zbywalnych prawach majątkowych. Nie można go ustanowić na statkach morskich wpisanych do rejestru okrętowego. W szczególności (...)

Na czym polega zastaw skarbowy?

Na czym polega zastaw skarbowy?

Co to jest zastaw skarbowy? Zastaw skarbowy jest jedną z form zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych. Jest on skuteczny wobec każdorazowego właściciela przedmiotu zastawu i ma pierwszeństwo przed jego wierzycielami osobistymi. Stanowi on zatem ograniczone prawo rzeczowe o charakterze (...)

Zmiany w ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów

Zmiany w ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów

Zastaw rejestrowy otwarty dla wszystkichNowelizacja usuwa dotychczasowy zamknięty katalog podmiotów, które mogły ustanawiać zastaw rejestrowy. Obecnie zatem ta forma zabezpieczania wierzytelności dostępna jest także dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.Na czym (...)

Jak ustanowić zastaw rejestrowy?

Jak ustanowić zastaw rejestrowy?

Jakie czynności należy podjąć, aby ustanowić zastaw rejestrowy? W celu ustanowienia zastawu rejestrowego konieczne jest zawarcie umowy - obowiązkowo na piśmie (w przeciwnym wypadku umowa będzie nieważna) oraz wpis do rejestru. Na jej podstawie ustanawia się na określonej ruchomości takie (...)

Gdy komornik egzekwuje należność z samochodu... zastaw rejestrowy – opinia prawna

Gdy komornik egzekwuje należność z samochodu... zastaw rejestrowy – opinia prawna

Stan faktyczny Pożyczyłem od znajomego 10000 zł. Miałem mu oddać za trzy miesiące 13000 zł, oddałem tylko 4000. On zrobił mi sprawę w sądzie o zwrot 9000 i wygrał. Sprawa została przekazana do komornika o ściągnięcie należności. Ponieważ nic nie mam, to komornik nic ze mnie nie ściągnął (...)

Przeniesienie i wygaśnięcie zastawu rejestrowego

Przeniesienie i wygaśnięcie zastawu rejestrowego

Możliwość przeniesienia zastawu rejestrowego Istnieje możliwość przeniesienia prawa zastawu rejestrowego, lecz tylko na inny podmiot, który jest uprawniony do zabezpieczania swych wierzytelności zabezpieczeniem w postaci zastawu rejestrowego. Prawo takie przysługuje wierzytelnościom: Skarbu (...)

Projektowane zmiany w ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów

Projektowane zmiany w ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów

Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów. Głównym założeniem twórców zmian w ustawie  o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów było ułatwienie stosowania tej formy, większa przejrzystość, (...)

Jak zabezpieczyć prawidłowe wykonanie umowy leasingu - opinia prawna

Jak zabezpieczyć prawidłowe wykonanie umowy leasingu - opinia prawna

Stan faktyczny Jak zabezpieczyć i egzekwować prawo własności zagranicznego producenta (wewnątrz UE) maszyny, który udziela klientowi polskiemu leasing na okres 1 roku z opcją wykupu. Leasing jest tak skonstruowany, że klient wpłaca pierwszą opłatę w wysokości co najmniej 25 %, a następnie (...)

Ochrona danych osobowych na wakacjach

Ochrona danych osobowych na wakacjach

Poznaj kilka porad, jak w czasie wakacji zadbać o swoje dane osobowe i uchronić się przed potencjalnymi problemami. Łatwo o kłopoty... Dowód osobisty pozostawiony w zastaw za wypożyczony sprzęt rekreacyjny. Zgubiony portfel z dokumentami. To najczęstsze sytuacje (...)

Kilka słów o zastawie jako sposobie zabezpieczenia wierzytelności z obligacji

Kilka słów o zastawie jako sposobie zabezpieczenia wierzytelności z obligacji

Obligacja, pełni pod względem funkcjonalnym i ekonomicznym funkcje podobne do pożyczki. Jednak w przypadku obligacji zobowiązanie do zwrotu „pożyczonej” kwoty zostaje stwierdzone w dokumencie, który jest papierem wartościowym. Co istotne, z punktu widzenia obligatariuszy, czyli (...)

Umowne zaspokojenie zastawnika z przedmiotu zastawu rejestrowego

Umowne zaspokojenie zastawnika z przedmiotu zastawu rejestrowego

  Sposoby zaspokojenia się zastawnika Co do zasady, zaspokojenie z przedmiotu zastawu rejestrowego następuje w drodze sądowego postępowania egzekucyjnego. Strony jednak mogą umówić się odmiennie co do sposobu zaspokojenia. Przejęcie na własność W umowie zastawniczej strony mogą (...)

Zakup dla firmy nowego i używanego samochodu w kraju

Zakup dla firmy nowego i używanego samochodu w kraju

Samochód firmowy jest w dzisiejszych czasach nieodłącznym elementem funkcjonowania chyba już niemal każdego przedsiębiorstwa. Trudno wyobrazić sobie normalną pracę w firmie bez samochodu i nie dotyczy to tylko tych przedsiębiorstw, których przedmiot działalności z natury rzeczy (...)

Zastaw - co zabezpiecza i jak go ustanowić?

Zastaw - co zabezpiecza i jak go ustanowić?

  Co to jest zastaw i co jest jego przedmiotem? W celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można rzecz ruchomą obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel będzie mógł dochodzić zaspokojenia z rzeczy bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem (...)

Czym charakteryzuje się zastaw rejestrowy?

Czym charakteryzuje się zastaw rejestrowy?

Cechą odróżniającą zastaw rejestrowy od zastawu zwykłego jest to, że dla powstania tego zastawu nie jest konieczne wydanie zastawionej rzeczy we władanie zastawnikowi lub osobie trzeciej. Ponadto możliwe jest w przypadku zastawu rejestrowego stosowanie również innych niż egzekucja (...)

Przedmiot zastawu rejestrowego

Przedmiot zastawu rejestrowego

  Co może być przedmiotem zastawu rejestrowego? Zabezpieczenie wierzytelności w postaci zastawu rejestrowego może być ustanowione tylko na ruchomościach oraz na zbywalnych prawach majątkowych. Nie można go ustanowić na statkach morskich wpisanych do rejestru okrętowego. W szczególności (...)

Na czym polega zastaw skarbowy?

Na czym polega zastaw skarbowy?

Co to jest zastaw skarbowy? Zastaw skarbowy jest jedną z form zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych. Jest on skuteczny wobec każdorazowego właściciela przedmiotu zastawu i ma pierwszeństwo przed jego wierzycielami osobistymi. Stanowi on zatem ograniczone prawo rzeczowe o charakterze (...)

Zmiany w ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów

Zmiany w ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów

Zastaw rejestrowy otwarty dla wszystkichNowelizacja usuwa dotychczasowy zamknięty katalog podmiotów, które mogły ustanawiać zastaw rejestrowy. Obecnie zatem ta forma zabezpieczania wierzytelności dostępna jest także dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.Na czym (...)

Jak ustanowić zastaw rejestrowy?

Jak ustanowić zastaw rejestrowy?

Jakie czynności należy podjąć, aby ustanowić zastaw rejestrowy? W celu ustanowienia zastawu rejestrowego konieczne jest zawarcie umowy - obowiązkowo na piśmie (w przeciwnym wypadku umowa będzie nieważna) oraz wpis do rejestru. Na jej podstawie ustanawia się na określonej ruchomości takie (...)

Gdy komornik egzekwuje należność z samochodu... zastaw rejestrowy – opinia prawna

Gdy komornik egzekwuje należność z samochodu... zastaw rejestrowy – opinia prawna

Stan faktyczny Pożyczyłem od znajomego 10000 zł. Miałem mu oddać za trzy miesiące 13000 zł, oddałem tylko 4000. On zrobił mi sprawę w sądzie o zwrot 9000 i wygrał. Sprawa została przekazana do komornika o ściągnięcie należności. Ponieważ nic nie mam, to komornik nic ze mnie nie ściągnął (...)

Przeniesienie i wygaśnięcie zastawu rejestrowego

Przeniesienie i wygaśnięcie zastawu rejestrowego

Możliwość przeniesienia zastawu rejestrowego Istnieje możliwość przeniesienia prawa zastawu rejestrowego, lecz tylko na inny podmiot, który jest uprawniony do zabezpieczania swych wierzytelności zabezpieczeniem w postaci zastawu rejestrowego. Prawo takie przysługuje wierzytelnościom: Skarbu (...)

Projektowane zmiany w ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów

Projektowane zmiany w ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów

Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów. Głównym założeniem twórców zmian w ustawie  o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów było ułatwienie stosowania tej formy, większa przejrzystość, (...)

Jak zabezpieczyć prawidłowe wykonanie umowy leasingu - opinia prawna

Jak zabezpieczyć prawidłowe wykonanie umowy leasingu - opinia prawna

Stan faktyczny Jak zabezpieczyć i egzekwować prawo własności zagranicznego producenta (wewnątrz UE) maszyny, który udziela klientowi polskiemu leasing na okres 1 roku z opcją wykupu. Leasing jest tak skonstruowany, że klient wpłaca pierwszą opłatę w wysokości co najmniej 25 %, a następnie (...)

Ochrona danych osobowych na wakacjach

Ochrona danych osobowych na wakacjach

Poznaj kilka porad, jak w czasie wakacji zadbać o swoje dane osobowe i uchronić się przed potencjalnymi problemami. Łatwo o kłopoty... Dowód osobisty pozostawiony w zastaw za wypożyczony sprzęt rekreacyjny. Zgubiony portfel z dokumentami. To najczęstsze sytuacje (...)

Kilka słów o zastawie jako sposobie zabezpieczenia wierzytelności z obligacji

Kilka słów o zastawie jako sposobie zabezpieczenia wierzytelności z obligacji

Obligacja, pełni pod względem funkcjonalnym i ekonomicznym funkcje podobne do pożyczki. Jednak w przypadku obligacji zobowiązanie do zwrotu „pożyczonej” kwoty zostaje stwierdzone w dokumencie, który jest papierem wartościowym. Co istotne, z punktu widzenia obligatariuszy, czyli (...)

Umowne zaspokojenie zastawnika z przedmiotu zastawu rejestrowego

Umowne zaspokojenie zastawnika z przedmiotu zastawu rejestrowego

  Sposoby zaspokojenia się zastawnika Co do zasady, zaspokojenie z przedmiotu zastawu rejestrowego następuje w drodze sądowego postępowania egzekucyjnego. Strony jednak mogą umówić się odmiennie co do sposobu zaspokojenia. Przejęcie na własność W umowie zastawniczej strony mogą (...)

Zakup dla firmy nowego i używanego samochodu w kraju

Zakup dla firmy nowego i używanego samochodu w kraju

Samochód firmowy jest w dzisiejszych czasach nieodłącznym elementem funkcjonowania chyba już niemal każdego przedsiębiorstwa. Trudno wyobrazić sobie normalną pracę w firmie bez samochodu i nie dotyczy to tylko tych przedsiębiorstw, których przedmiot działalności z natury rzeczy (...)

Zastaw rejestrowy na pojeździe mechanicznym - opinia prawna

Zastaw rejestrowy na pojeździe mechanicznym - opinia prawna

Sprzedaż rzeczy obciążonej zastawem rejestrowym. Kupiłem na giełdzie samochód, który jak później się okazało jest obciążony zastawem rejestrowym na rzecz banku (bank wezwał o wydanie rzeczy). W dowodzie rejestracyjnym samochodu nie było żadnej wzmianki o ustanowieniu zastawu. W umowie (...)

Czy Europa czyni wystarczająco dużo, aby zwalczyć kryzys kredytowy?

Czy Europa czyni wystarczająco dużo, aby zwalczyć kryzys kredytowy?

27 maja 2009 r. odbyła się w Brukseli Konferencja Centrum Studiów Polityki Europejskiej oraz BUSINESSEUROPE nt. Czy Europa czyni wystarczająco dużo, aby zwalczyć kryzys kredytowy? Pretekstem stało się opublikowanie przez BUSINESSEUROPE raportu „Dostęp przedsiębiorstw do finansowania: (...)

Jak zabezpieczyć płatność ceny?

Jak zabezpieczyć płatność ceny?

  Po co nam zabezpieczenie płatnosci ceny? Często kiedy zawieramy umowę jedna ze stron zobowiązuje się do zapłaty nam ceny. Kiedy strona płaci cenę w momencie zawarcia umowy nie ma ryzyka, że nie otrzymamy umówionej zapłaty. Jednak może zdarzyć się, że strona zobowiązana będzie (...)

Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych przez organy podatkowe

Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych przez organy podatkowe

W przypadku decyzji o zabezpieczeniu mamy do czynienia z konstrukcją uznania administracyjnego – prawo daje organowi możliwość działania przy zaistnieniu określonego stanu faktycznego. W tym przypadku nie oznacza to, iż organ może dowolnie uznać, czy wydać decyzję o zabezpieczeniu, czy (...)

Szczególne uprawnienia banków

Szczególne uprawnienia banków

  Zabezpieczenia Bank udzielając kredytów osobom fizycznym oraz podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą musi w odpowiedni sposób zabezpieczyć zwrot oddanych do dyspozycji środków pieniężnych. Nie jest to jedynie "widzimiesię" banku jako kredytodawcy, gdyż obowiązek (...)

Żądanie dowodu osobistego w zastaw za wypożyczenie sprzętu nielegalne

Żądanie dowodu osobistego w zastaw za wypożyczenie sprzętu nielegalne

Czy wypożyczalnia np. sprzętu sportowego może żądać pozostawienia w zastaw dokumentu potwierdzającego tożsamość, np. dowodu osobistego, prawa jazdy albo legitymacji szkolnej lub studenckiej? Nie może. Zatrzymanie takich dokumentów jest niezgodne z przepisami prawa - informuje GIODO. Zatrzymywanie (...)

Rejestr Zastawów Skarbowych w nowych rękach

Rejestr Zastawów Skarbowych w nowych rękach

Od 1 lipca 2017 r. Szef KAS będzie prowadził Rejestr Zastawów Skarbowych 1 lipca 2017 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie - Ordynacja podatkowa, które dotyczą Rejestru Zastawów Skarbowych. Rejestr będzie prowadzony w systemie teleinformatycznym przez Szefa Krajowej (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Składki ZUS-przerwanie i zawieszenie przedawnienia

Składki ZUS-przerwanie i zawieszenie przedawnienia

Mąż jako emeryt prowadził akwizycję - firma jednoosobowa. Miał wypadek w którym zniszczono mu auto. Odszkodowanie nie pozwoliło na zakup nowego, dlatego zlikwidował firmę. W wypadku zniszczyło się część dokumentów firmy. Był to koniec 2000 roku. Udałam sie do ZUS bo nie wiedziałam, (...)

Przedawnienie roszczeń a zastaw rejestrowy

Przedawnienie roszczeń a zastaw rejestrowy

Bank, któremu przysługuje zastaw rejestrowy na samochodzie, dowiedział się, iż nasza firma jest właścicielem pojazdu ponad 3,5 roku temu. Skierował do nas jedyne pismo informujące o jego roszczeniu ponad 3 lata temu i dopiero po tym czasie wystąpił z powództwem przeciwko nam. Czy możemy (...)

Zabezpieczenie rzeczowe i osobiste

Zabezpieczenie rzeczowe i osobiste

Jakie są rodzaje zabezpieczeń długu rzeczowe, a jakie osobiste. Czy w przypadku jeśli dług zabezpieczony jest tylko rzeczowo, zbycie przedmiotu zwalnia od odpowiedzialności za dług? Zabezpieczenie osobiste polega na tym, że obok dłużnika głównego odpowiedzialność będzie ponosił (...)

Pierwszeństwo zastawu rejestrowego

Pierwszeństwo zastawu rejestrowego

Zastawca pożycza pieniądze pod zastaw rejestrowy samochodu i w tym samym dniu wierzyciel zgłasza to w sądzie. Również tego samego dnia zastawca idzie do innego pożyczkodawcy, bierze drugą pożyczkę i zostawia samochód (zastaw zwykły). Który zastawnik ma pierwszeństwo? Zgodnie z art. 2 ust. (...)

odstąpienie od umowy pożyczki a wygaśnięcie zastawu rejestrowego

odstąpienie od umowy pożyczki a wygaśnięcie zastawu rejestrowego

Przedsiębiorca zawiera z konsumentem umowę pożyczki zabezpieczoną zastawem rejestrowym na rzeczy ruchomej. Konsument odstępuje od umowy w ustawowym terminie 14 dni. Czy wobec tego wygasa zastaw rejestrowy jako prawo akcesoryjne (względnie powstaje uprawnienie do wykreślenia zastawu z rejestru)? (...)

Zastaw skarbowy na ruchomościach

Zastaw skarbowy na ruchomościach

Kupiłam budynek gorzelni wraz z wyposażeniem od spółki z o.o. X. Spółka X posiadała zadłużenia podatkowe wobec gminy. Wystąpiła do wójta gminy o ustanowienie zastawu na wyposażeniu wcześniej kupionej gorzelni. Na podstawie oświadczenia prezesa zarządu spółki X oraz wniosku gminy, urząd (...)

Kupno zastawionego samochodu

Kupno zastawionego samochodu

Kupiłem samochód ciężarowy. Po czym okazało się, że na tym pojeździe ustanowiony został zastaw skarbowy przez urząd skarbowy.Czy i w jaki sposób urząd skarbowy może dochodzic swoich praw bowiem zobowiązany posiada zadłużenia podatkowe objęte zastawem? Zastaw polega na obciążeniu rzeczy (...)

Obrona przed egzekucją

Obrona przed egzekucją

Czy komornik może zająć i sprzedać ruchomość, jeżeli: 1) ruchomość ta nie jest własnością posiadacza, 2) ruchomość ta jest narzędziem pracy użytkownika, 3) ruchomość stanowi przedmiot zastawu innej wierzytelności - wierzytelności właściciela. Jakie kroki może podjąć posiadacz (...)

Przewłaszczenie na zabezpieczenie a zastaw

Przewłaszczenie na zabezpieczenie a zastaw

Czy dopuszczalne jest zabezpieczenie tej samej wierzytelności najpierw umową przewłaszczenia na zabezpieczenie w całości samochodu, a następnie dokonanie jeszcze zastawu rejestrowego na tym pojeździe? Np. bank najpierw zabezpiecza kredyt umową przewłaszczenia samochodu do czasu zarejestrowania (...)

Zastaw rejestrowy na udziale w samochodzie

Zastaw rejestrowy na udziale w samochodzie

Chcę ustanowić zastaw rejestrowy (taki na druku ORD-Z). Posiadam 50% samochodu osobowego. Czy mogę zastawić te 50% samochodu osobowego? Jeśli tak, to w jaki sposób ewentualnie pobierający zastaw będzie mógł się z tego zastawu zaspokoić? Chcę ustanowić zastaw rejestrowy (taki na druku ORD-Z). (...)

Dowód rejestracyjny pojazdu obciążonego zastawem

Dowód rejestracyjny pojazdu obciążonego zastawem

Kupiłam samochód, w którego dowodzie rejestracyjnym jest wbita pieczątka dotycząca zastawu rejestrowego na rzecz banku. Niestety wcześniej nie sprawdziłam, że samochód jest zadłużony. Dług na pojeździe kupiła od banku firma windykacyjna. Sprzedawca, z tego co się dowiedziałam spłaca (...)

Zastaw zwykły

Zastaw zwykły

Czym jest zastaw zwykły? Zastaw zwykły jest typowym sposobem zabezpieczenia wierzytelności. Jest to zabezpieczenie rzeczowe, gdyż pozwala na wyegzekwowanie należności wierzyciela z określonej rzeczy ruchomej dłużnika lub osoby trzeciej. Zastaw zwykły ustanawiany jest w drodze umowy zawartej (...)

Zastaw na rzeczach najemcy

Zastaw na rzeczach najemcy

W umowie najmu mam zapisane prawo naliczania dodatkowej opłaty w wypadku nie odebrania przez najemcę swoich rzeczy po zakończeniu umowy najmu (bo jego meble blokują mi lokal). Czy mogę pobrać tą opłatę także w wypadku, gdy robię zastaw na rzeczach wynajmującego z tytułu nie zapłaconego (...)

Zastaw rejestrowy na samochodzie

Zastaw rejestrowy na samochodzie

Trzy lata temu kupiłem auto, które - jak się teraz okazało - było kupione przez poprzedniego właściciela na raty (zastaw sądowy - brak wpisu w dowodzie rejestracyjnym i wydziale komunikacji), ten zaś nic o tym nie wspomniał przy sprzedaży. Samochód odsprzedałem po kilku miesiącach, a nowy (...)

Zastaw rejestrowy i zwolnienie spod egzekucji

Zastaw rejestrowy i zwolnienie spod egzekucji

Komornik na nasz wniosek dokonał zajęcia samochodu dłużnika, obecnie wpłynął wniosek banku o wyrażenie zgody na zwolnienie z egzekucji, bo samochód objęty jest zastawem rejestrowym. Jaka jest moja sytuacja prawna w tym momencie? Czy muszę wyrazić zgodę na wyłączenie spod egzekucji? Czy (...)

Zabezpieczenie rzeczowe i osobiste

Zabezpieczenie rzeczowe i osobiste

Jakie są rodzaje zabezpieczeń długu rzeczowe, a jakie osobiste. Czy w przypadku jeśli dług zabezpieczony jest tylko rzeczowo, zbycie przedmiotu zwalnia od odpowiedzialności za dług? Zabezpieczenie osobiste polega na tym, że obok dłużnika głównego odpowiedzialność będzie ponosił (...)

Pierwszeństwo zastawu rejestrowego

Pierwszeństwo zastawu rejestrowego

Zastawca pożycza pieniądze pod zastaw rejestrowy samochodu i w tym samym dniu wierzyciel zgłasza to w sądzie. Również tego samego dnia zastawca idzie do innego pożyczkodawcy, bierze drugą pożyczkę i zostawia samochód (zastaw zwykły). Który zastawnik ma pierwszeństwo? Zgodnie z art. 2 ust. (...)

odstąpienie od umowy pożyczki a wygaśnięcie zastawu rejestrowego

odstąpienie od umowy pożyczki a wygaśnięcie zastawu rejestrowego

Przedsiębiorca zawiera z konsumentem umowę pożyczki zabezpieczoną zastawem rejestrowym na rzeczy ruchomej. Konsument odstępuje od umowy w ustawowym terminie 14 dni. Czy wobec tego wygasa zastaw rejestrowy jako prawo akcesoryjne (względnie powstaje uprawnienie do wykreślenia zastawu z rejestru)? (...)

Zastaw skarbowy na ruchomościach

Zastaw skarbowy na ruchomościach

Kupiłam budynek gorzelni wraz z wyposażeniem od spółki z o.o. X. Spółka X posiadała zadłużenia podatkowe wobec gminy. Wystąpiła do wójta gminy o ustanowienie zastawu na wyposażeniu wcześniej kupionej gorzelni. Na podstawie oświadczenia prezesa zarządu spółki X oraz wniosku gminy, urząd (...)

Kupno zastawionego samochodu

Kupno zastawionego samochodu

Kupiłem samochód ciężarowy. Po czym okazało się, że na tym pojeździe ustanowiony został zastaw skarbowy przez urząd skarbowy.Czy i w jaki sposób urząd skarbowy może dochodzic swoich praw bowiem zobowiązany posiada zadłużenia podatkowe objęte zastawem? Zastaw polega na obciążeniu rzeczy (...)

Obrona przed egzekucją

Obrona przed egzekucją

Czy komornik może zająć i sprzedać ruchomość, jeżeli: 1) ruchomość ta nie jest własnością posiadacza, 2) ruchomość ta jest narzędziem pracy użytkownika, 3) ruchomość stanowi przedmiot zastawu innej wierzytelności - wierzytelności właściciela. Jakie kroki może podjąć posiadacz (...)

Przewłaszczenie na zabezpieczenie a zastaw

Przewłaszczenie na zabezpieczenie a zastaw

Czy dopuszczalne jest zabezpieczenie tej samej wierzytelności najpierw umową przewłaszczenia na zabezpieczenie w całości samochodu, a następnie dokonanie jeszcze zastawu rejestrowego na tym pojeździe? Np. bank najpierw zabezpiecza kredyt umową przewłaszczenia samochodu do czasu zarejestrowania (...)

Zastaw rejestrowy na udziale w samochodzie

Zastaw rejestrowy na udziale w samochodzie

Chcę ustanowić zastaw rejestrowy (taki na druku ORD-Z). Posiadam 50% samochodu osobowego. Czy mogę zastawić te 50% samochodu osobowego? Jeśli tak, to w jaki sposób ewentualnie pobierający zastaw będzie mógł się z tego zastawu zaspokoić? Chcę ustanowić zastaw rejestrowy (taki na druku ORD-Z). (...)

Dowód rejestracyjny pojazdu obciążonego zastawem

Dowód rejestracyjny pojazdu obciążonego zastawem

Kupiłam samochód, w którego dowodzie rejestracyjnym jest wbita pieczątka dotycząca zastawu rejestrowego na rzecz banku. Niestety wcześniej nie sprawdziłam, że samochód jest zadłużony. Dług na pojeździe kupiła od banku firma windykacyjna. Sprzedawca, z tego co się dowiedziałam spłaca (...)

Zastaw zwykły

Zastaw zwykły

Czym jest zastaw zwykły? Zastaw zwykły jest typowym sposobem zabezpieczenia wierzytelności. Jest to zabezpieczenie rzeczowe, gdyż pozwala na wyegzekwowanie należności wierzyciela z określonej rzeczy ruchomej dłużnika lub osoby trzeciej. Zastaw zwykły ustanawiany jest w drodze umowy zawartej (...)

Zastaw na rzeczach najemcy

Zastaw na rzeczach najemcy

W umowie najmu mam zapisane prawo naliczania dodatkowej opłaty w wypadku nie odebrania przez najemcę swoich rzeczy po zakończeniu umowy najmu (bo jego meble blokują mi lokal). Czy mogę pobrać tą opłatę także w wypadku, gdy robię zastaw na rzeczach wynajmującego z tytułu nie zapłaconego (...)

Zastaw rejestrowy na samochodzie

Zastaw rejestrowy na samochodzie

Trzy lata temu kupiłem auto, które - jak się teraz okazało - było kupione przez poprzedniego właściciela na raty (zastaw sądowy - brak wpisu w dowodzie rejestracyjnym i wydziale komunikacji), ten zaś nic o tym nie wspomniał przy sprzedaży. Samochód odsprzedałem po kilku miesiącach, a nowy (...)

Zastaw rejestrowy i zwolnienie spod egzekucji

Zastaw rejestrowy i zwolnienie spod egzekucji

Komornik na nasz wniosek dokonał zajęcia samochodu dłużnika, obecnie wpłynął wniosek banku o wyrażenie zgody na zwolnienie z egzekucji, bo samochód objęty jest zastawem rejestrowym. Jaka jest moja sytuacja prawna w tym momencie? Czy muszę wyrazić zgodę na wyłączenie spod egzekucji? Czy (...)

Zakup samochodu z zastawem

Zakup samochodu z zastawem

Chcę kupić samochód od osoby cywilnej która prowadzi działalność gospodarczą. Samochód ten odkupiła od swego ojca który go miał w leasingu. W tej chwili w dowodzie rejestracyjnym widnieje właściciel p. Izabella S. Niby jest wszystko w porządku , ale obawiam się że samochód może być (...)

Zakup samochodu z ustanowionym zastawem

Zakup samochodu z ustanowionym zastawem

Do autokomisu jedna osoba wstawiła samochód. Znalazł się klient na ten samochód. Kiedy już dokonano transakcji kupna okazało się, że samochód ten ma wadę prawną - jest zabezpieczony przez bank. Klient chce ten samochód zwrócić. Czy właściciel autokomisu musi przyjąć ten samochód z (...)

Sprzedaż rzeczy obciążonej zastawem

Sprzedaż rzeczy obciążonej zastawem

Chcę sprzedać samochód, który jest kupiony na kredyt. Zabezpieczeniem kredytu jest zastaw na ten samochód oraz cesja praw z polisy OC/AC. Czy jest możliwość "sprzedaży" takiego samochodu w dwóch ratach? Pierwsza na spłatę pozostałej części kredytu. Druga po wypisaniu z rejestru zastawów. (...)